Main Content

Vodný slalom: Na ME slovenská výprava s dvojnásobným zlatým finišom

nedeľa, 31. máj 2015 17:05 | Autor: TASR

Vodný slalom: Na ME slovenská výprava s dvojnásobným zlatým finišom
Vodný slalom: Na ME slovenská výprava s dvojnásobným zlatým finišom | zdroj: © TASR

Markkleeberg 31. mája (TASR) - Medailový účet desiatich disciplín uzavreli v nedeľnom vyvrcholení na ME slalomárov na divokej vode v nemeckom Markkleebergu štyri.

Slovenský vodný slalom bol mimoriadne úspešný, v Markkleebergu pokoril historickú hranicu 80 vzácnych kovov a v zlatých medailách číslo 40. V Kanuparku nazbieral až päť medailí 3-0-2 a momentálne má na konte 81 medailí (40-21-20).

Napriek sklamaniu v individuálnych disciplínach Slováci zabrali v tímoch a po nečakanom zlate kajakárok a v podstate očakávanom v debloch nazbierali najviac medailí. V konečnej bilancii vzácnych kovov zvíťazilo tak ako pred rokom vo Viedni Slovensko 3-0-2 pred Nemeckom 2-4-0, Španielskom 2-0-1, Veľkou Britániou 1-2-3, Slovinskom a Francúzskom 1-0-0.

Bratia Hochschornerovci dovedna nazbierali vo finále šesť trestných sekúnd, najviac zo všetkých finálových lodí, a hlavne nešťastnú 22. bránku pre slovenských deblistov poriadne rozkývali. "Tá 22. bránka bola už len vyústením našej jazdy, chyby sme sa dopustili nad tým na erke, riskovali sme a a Paľo sa do 22-ky nezmestil," vysvetľoval Peter Hochschorner. "Snažili sme sa ísť na doraz, ako som už spomínal, užšie bránky nám robili problémy, preto sme ťukali. Aj ich extrémna nízkosť nebola pre nás dobrá. Tento šampionát bol naším prvým sezónnym vážnym podujatím, neboli sme tu ani trénovať, aj na pretekoch boli viacerí, naši i zahraniční, my sme sa na Markkleeberg až tak neústsredili. Pre nás budú dôležitejšie merania síl, dobrým výsledkom by sme si však zdvihli náladu a chuť, takto sa musíme cez to nejako prehrýzť. Oproti konkurencii nám treba dostať do jazdy pohodu, istotu, to nemáme. Len dúfam, že sa počas sezóny dostaneme do laufu a pôjde to ľahšie."

Vo finále kajakárok bez slovenskej účasti sa Nemky zlata nedočkali, keď Funková oň prišla na 22. bránke. Práve na tento úsek trate nebude v dobrom spomínať legenda českého slalomu Hilgertová, ktorá musela eskimovať a odsúdila sa až na 8. priečku. Zlato patrilo Španielke Chourrautovej s tesným náskokom 0,43 sekundy pred Funkovou.

V záverečných finálových disciplínach ME sa slovenská výprava spoliehala hlavne na tím deblistov, ktorý obhajoval zlato z Viedne. Pochvalu v tej najnečakanejšiej podobe si však najskôr zaslúžili kajakárky, so skúsenou Dukátovou, menej ostrieľanými Nevařilovou a nováčikom Zárubovou. Po ich dojazde dokonca slovenská vizitka svietila na čele priebežného poradia, no ďalších šesť hliadok ním malo výrazne otriasť. Postupne papierovo lepšie tímy prepadávali, domáce Nemky si dokonca pripísali aj 50 trestných sekúnd a pred slovenským triom sa otvorila šanca aj na medailu. Nakoniec sa stal zázrak, aký šport pomerne často prináša a slovenské kajakárky sa ovenčili nečakaným zlatom. Druhé Poľky za nimi zaostali 2,55 sekundy, tretie Rakúšanky až 8,21.

Slovenský vodný slalom si vyhojil rany z individuálnych disciplín tým najlepším spôsobom v samom závere a nad kanálom sa šírila až dvakrát národná hymna. Po zlate kajakárok obhájili titul aj deblisti, od druhých Čechov ich delilo len 0,69 sekundy.

"Verili sme si, mali sme natrénované roky predtým, nás osobne mrzia len individuálne preteky," povedal zlatý háčik v deblovke Tomáš Kučera. "Každé víťazstvo však teší, o to viac, že v tímovej súťaži je to kamarátske. Nám chýba len individuálna medaila, hliadky už jazdiť vieme. Jazda bola vydarená, chalani pred nami všetko stíhali a po vydarenom úvode sme už boli presvedčení, že dopadneme dobre."

Peter Hochschorner: "My sme radi, že sme domácich Nemcov zdolali, boli veľmi silní. Súlad nám klapal, potrénovali sme si na tréningu dve jazdy. Nebolo toho veľa, no obyčajne to funguje vtedy, keď to nepreháňame."

Mladá Kristína Zárubová sa akoby na kanáli pri radosti zo zlata prebudila zo sna. "Určite sme to nečakali, jazda nebola zlá, bola síce s chybami, no menšími ako súperky. V cieli som si vravela, že to bude pekné miesto, no netušila som, že z toho vznikne medaila, dokonca zlatá. Je to úžasná premiéra pre mňa, vykompenzovala som si neúspech z pretekov jednotlivcov. Zlato ma naštartuje, určite sebadôvera narastie. My juniori už máme vrchol za sebou na MSJ, dúfam, že sa ešte na MEJ niečo vydarí."

Kristína Nevařilová sa tiež vytešovala s nečakaným tímovým titulom. "Na ťažkej trati ďalšie dievčatá kazili, nám to vyšlo najlepšie. Máme zlato, znamená veľa, dodá mi chuť do ďalšej roboty. V cieli sme si hovorili, že sme šli veľmi zle, no očividne súperky boli na tom horšie."

V dejisku ME zarezonoval aj Liptovský Mikuláš, keď predstavitelia organizačného výboru budúcoročných ME prevzali štafetový kolík od Markkleebergu.

"Je to milá procedúra, treba dôstojne prebrať štafetu, symbolickú vlajku Európskej kakoistickej asociácie, aby sme ju priniesli do Liptovského Mikuláša," povedal šéf organizačného výboru Alexander Slafkovský st. "Majstrovstvá Európy organizujeme budúci rok druhý májový víkend. Teraz v Markkleebergu sme aj v úlohe pozorovateľa. Pre nás je to aj o poučení, ako Nemci organizujú šampionát, ako ho technicky zabezpečujú, aby sme udržali krok s trendom a štandard bol podobne vysoký. S technikou stavby trate, s vodou už veľa nenarobíme, je to dané, ale okolo toho zaváži ešte veľa detailov, ktoré treba doriešiť."

Liptovský Mikuláš otvára náruč starému kontinentu. Alexander Slafkovský st.: "Výstavbou novej lodenice sme sa posunuli výrazne vpred, veľkú časť zázemia riešiť nemusíme, už sme sa pripravili, nepotrebujeme improvizovať, stavať dočasné stany. Organizačný tím preveríme počas tohtoročného Svetového pohára, aby sme na budúci rok dokonale zvládli šampionát.

 

Finálové výsledky

K1ž: 1. Mailen Chourrautová (Špan.) 108,09 (2), 2. Ricarda Funková (Nem.) 108,52 (4), 3. Kateřina Kudějová (ČR) 109,30 (0), 4. Elizabeth Neaveová (V. Brit.) 111,40 (2), 5. Ursa Krageljová (Slovin.) 112,09 (6), 6. Lisa Fritscheová (Nem.) 112,65 (4)

C2: 1. Robert Behling - Thomas Becker 104,46 (0), 2. Franz Anton - Jan Benzien (obe Nem.) 104,72 (0), 3. David Florence - Richard Hounslow (V. Brit.) 106,06 (2), 4. Pierre Picco - Hugo Biso (Fr.) 107,04 (2), 5. Mark Proctor - Etienne Stott (V. Brit.) 107,29 (0), 6. Pietro Camporesi - Niccolo Ferrari (Tal.) 108,85 (2), ...9. Pavol a Peter Hochschornerovci (SR) 112,80 (6)

3xK1ž: 1. Slovensko (Jana Dukátová, Kristína Nevařilová, Kristína Zárubová) 133,95 (6), 2. Poľsko (Natalia Pacierpniková, Klaudia Zwolinská, Sara Cwiková) 136,50, 3. Rakúsko (Violetta Oblingerová-Petersová, Corinna Kuhnleová, Viktoria Wolffhardtová) 142,16 (12)

3xC2: Slovensko (Pavol a Peter Hochschornerovci, Ladislav a Peter Škantárovci, Tomáš Kučera - Ján Bátik) 131,24 (6), 2. Česko (Ondřej Karlovský - Jakub Jáně, Jonáš Kašpar - Marek Šindler, Tomáš Koplík - Jakub Vrzáň) 131,93 (8), 3. Rusko (Dmitrij Larionov - Michail Kuznecov, Maksim Obrazcov - Aleksej Suslov, Aleksej Popov - Vadim Voinalovič) 140,46 (12)