Main Content

Tour de France na vlastné oči (ROZHOVOR)

piatok, 10. júl 2015 11:15 | Autor: Silvia Petrašková

Tour de France na vlastné oči (ROZHOVOR)
Tour de France na vlastné oči (ROZHOVOR) | zdroj: Roman Gálik

Sú typickým symbolom Francúzska rovnako ako Eiffelovka, či šampanské. Každoročne počas troch letných týždňov obrátia túto krajinu hore nohami a k televíznym obrazovkám, či priamo na trate pritiahnu množstvo divákov. Cyklistické etapové preteky Tour de France – najslávnejšie, najprestížnejšie, najťažšie, najdramatickejšie už celé stáročia píšu strhujúci športový príbeh o nezlomnej túžbe po víťazstve.

Toto fascinujúce cyklistické divadlo mal možnosť minulý rok priamo v centre diania naživo sledovať veľký fanúšik cyklistiky i samotnej Tour de France Roman Gálik z Košíc, ktorý sa so svojimi nezabudnuteľnými zážitkami a pamätnými fotografiami podelil aj s redakciou portálu sport7.sk.

Roman, kým sa dostaneme k samotnej ceste na Tour, prezraď nám čím ťa tieto cyklistické preteky očarili natoľko, až si sa napokon rozhodol zrealizovať tento výlet?

Všetko to začalo pred pár rokmi, keď Peter Sagan vyhral svoj prvý zelený dres na Tour de France. Vtedy som v podstate začal sledovať cyklistiku a veľmi ma to zaujalo. Odvtedy si pozriem každé preteky v ktorých štartuje Sagan a aj väčšinu tých v ktorých neštartuje. Nezostal som len pri sledovaní cyklistiky, ale začal som aj bicyklovať a taktiež aj celá moja rodina a tu niekde sa zrodil nápad ísť sa osobne pozrieť na Tour. Na TdF sme teda cestovali celá rodina. Nepoznám veľa ľudí, ktorí sú takýto fanúšikovia cyklistiky ako my. Málokto by bol ochotný stáť 5 hodín niekde v daždi aby pri ňom potom za pár sekúnd preletel pelotón. Ale pre tých čo majú radi cyklistiku to je skvelý zážitok. Stretli sme tam aj plno Slovákov.


 

Plánovanie a príprava na cestu vám určite zabrala množstvo času. Ako prebiehala a čo všetko ste na jej začiatku museli zrealizovať?

Museli sme si preštudovať trasu etáp a vybrať tie, ktoré neboli príliš ďaleko od seba. Našťastie 3 etapy sa v podstate točili okolo jedného miesta a to bolo ideálne. Okrem toho tam bol aj voľný deň pre cyklistov, takže sme mohli byť na jednom mieste 4 dni s minimom cestovania.

Najlepším a najosvedčenejším dopravným prostriedkom pre takúto cestu je karavan. Fanúšikom vraj tento druh dopravy ponúka na Tour lepší zážitok a viac možností...

Áno, je to asi najlepšia voľba. Keďže každý deň treba cestovať tak je takýto dom na kolesách naozaj ideálny. Mali sme tak stále so sebou všetko čo sme potrebovali. Cesta do Francúzska trvala približne 24 hodín. Okrem toho my sme z Košíc a karavan sme mali zapožičaný z Pezinka. Musím povedať, že zo začiatku to bolo dosť stresujúce keďže karavan je veľký a nemecké diaľnice boli často zúžené len na jeden pruh, pričom v noci sa k tomu pridal aj silný dážď. Taktiež aj prvá noc bola ťažšia, pretože spať v aute je iné ako doma, ale keď sme si zvykli tak sme si cestovanie užívali.


 

Kam smerovali vaše prvé kroky po príchode do Francúzska?

Išli sme do Nancy, kde bol cieľ jednej z etáp. Prišli sme asi hodinu a pol pred plánovaným finišom, čo ako sme neskôr zistili, bolo dosť neskoro. Stáli sme asi 2 km pred cieľom. Po prejazde pelotónu sme behali k cieľu a tam sme zistili, že Sagan bol druhý približne o jeden centimeter.

Je Francúzsko skutočne cyklistickou krajinou, ktorá žije TdF tak ako je o nej známe?

Áno. Naozaj všade bolo plno fanúšikov, nejeden sa pri nás aj pristavil a pýtal sa odkiaľ sme a komu fandíme. A je aj pravda, že tam každý pozná Sagana. Atmosféra pri trati bola naozaj úžasná, hlavne v cieli kde usporiadatelia po celý čas bavili fanúšikov. Okrem toho vo Francúzsku zrejme každý bicykluje, na cestách je plno cyklistov. Takže dá sa povedať, že celé Francúzsko žije cyklistikou. Som rád, že aj na Slovensku je na cestách čoraz viac cyklistov, ale ešte máme čo doháňať.


 

Vašou ďalšou zastávkou bolo mestečko Gérardmer, kde ste vraj absolvovali viacero etáp...

Áno, vyhliadli sme si také etapy aby sme mohli byť čo najdlhšie na jednom mieste resp. aby boli blízko pri sebe. Bolo to takto jednoduchšie aj na cestovanie aj kvôli oddychu.

Nasledoval kopec La Schlucht s ktorým vo Vašom prípade spájala skutočne milá športová udalosť spojenia Tour de France a finálového zápasu futbalových MS v Brazílii medzi Nemeckom a Argentínou...

La Schlucht je vlastne tiež v Gérardmeri, takže tam sme išli na bicykloch a trvalo nám to len pár minút. Bol to len začiatok etapy a teda pelotón tam prešiel okolo obeda a potom sme mali voľný deň. Je tam krásne jazero, takže sme ho strávili pri ňom. Večer sa hralo finále MS vo futbale a tak sme mohli vyskúšať náš satelit. Avšak vplyvom zlého počasia sme nevideli predĺženie, takže sme išli spať, ale onedlho som začul nadšené výkriky z ostatných karavanov v okolí a tak bolo jasné, že vyhralo Nemecko. Ja som bol spokojný, keďže som im fandil.

Z okolia Gérardmer pokračoval smer cesty do mestečka Oyonnax, kde ste stretli vraj i „anglicky hovoriacich Slovákov“...

Toto sa stalo až po konci etapy, mal som na sebe dres Cannondale so slovenskou trikolórou a v angličtine sa ma jedna slečna pýtala kde som ho kúpil. V angličtine som aj odpovedal a až po chvíľke vyšlo najavo, že obaja sme zo Slovenska. Bolo to celkom vtipné.

Cyklistické preteky TdF sú okrem iného aj obrovskou marketingovou záležitosťou. O kopec suvenírov tu vraj nikdy nie je núdza. Odniesol si si z TdF aj ty nejaké?

Na každej etape, hlavne teda v okolí cieľa, boli rozložené stánky so suvenírmi. Od kľúčeniek, samolepiek, pohárov a iných drobností až po dresy jednotlivých tímov, rukavice a celá cyklistická výbava samozrejme vo farbách jednotlivých tímov. Okrem toho pred pelotónom chodí karavána alegorických vozov z ktorých vyhadzujú reklamné predmety a v cieli ich taktiež rozdávajú. Myslím, že sme doniesli domov asi 6 tašiek plných suvenírov.

Výlet na TdF absolvuje určite aj pre tento rok mnoho fanúšikov tak zo Slovenka ako aj z Čiech. Skús im teda aj touto cestou poradiť, na čo najdôležitejšie by samozrejme okrem karavanu a bicyklov pred cestou určite nemali zabudnúť?

Hlavne oblečenie rôzneho druhu lebo nikdy neviete aké počasie vás chytí. V niektoré dni sme mali 12 stupňov, potom hmla a lejak a v iné sme mali zas 30 stupňov. Samozrejme nejakú stravu, ktorá sa dá aj bez problémov uskladniť v chladničke v karavane a neskôr uvariť. Teda to záleží aký typ karavanu máte, či obytný voz alebo príves. A samozrejme na záver vlajku a dresy aby ste mohli fandiť.

Je výlet na TdF finančne náročnou záležitosťou aj napriek tomu, že vstup je tu doslova voľný?

No celkom veľká čiastka je prenájom karavanu, potom benzín a náklady spojené s cestou. Ale potom tie kempy nie sú až také drahé. A okrem toho už v podstate nikde nič neplatíte. Takže vyjde to približne všetko spolu ako normálna dovolenka pri mori.