Main Content

Kto by mal vyhrať Zlatú loptu?

utorok, 20. október 2015 15:56 | Autor: Jakub Mihálik

Kto by mal vyhrať Zlatú loptu?
Kto by mal vyhrať Zlatú loptu? | zdroj: © TASR

FIFA zverejnila zoznam 23 hráčov, z ktorých vzíde držiteľ Zlatej lopty za rok 2015. Kto si ju za tento kalendárny rok zaslúži najviac? Pozrite si poradie kandidátov a jeho a dôvody podľa sport7.sk.

23. Arjen Robben (Bayern Mníchov, Holandsko) – Keď bol zdravý, bol oporou Bayernu Mníchov a dokonca začal dosahovať veľmi dobré štatistické čísla. Problémom však opäť ostáva jeho náchylnosť na zranenia. Mníchovčania aj vďaka Douglasovi Costovi zistili, že Robben nie je pre nich taký potrebný, ako si doteraz mysleli. V tejto sezóne opäť odohral zatiaľ len tri zápasy a to je na Ballon d´Or málo.

22. Manuel Neuer (Bayern Mníchov, Nemecko) – Manuel naďalej patrí medzi najlepších brankárov sveta, no v tomto kalendárnom roku nepredvádzal výkony ako rok predtým. V Lige majstrov nepôsobil najistejšie, v nemeckom drese nepredviedol nič navyše. Tento rok by sa možno našli brankári ako Keylor Navas, či David De Gea, ktorí zažili lepší ročník. Preto ho nemôžeme zaradiť na vyššie miesto.

21. Yaya Touré (Manchester City, Pobrežie Slonoviny) – Na Africkom pohári národov bol hlavnou hviezdou Pobrežia Slonoviny, ktoré konečne prelomilo čakanie na veľkú trofej a so svojou zlatou generáciou dokráčalo k titulu. Po návrate z APN však až príliš často na ihrisku akoby chýbal. Ako najskúsenejší hráč Citizens nedvihol zástavu v boji o titul, v Lige majstrov bolo jeho najväčšou starosťou, aby nedostal jasličky od Messiho. 

20. Toni Kroos (Real Madrid, Nemecko) – V časoch, keď stredu poľa Merengues dochádzal dych dokázal podržať, no, podobne, ako v prípade ďalších Nemcov, nepredviedol taký ročník, ako v roku 2014. S Realom neziskal ani žiadnu trofej, a hoci patrí medzi najlepších režisérov hry na svete, tento rok to je „len“ 20. miesto.

19. Javier Mascherano (FC Barcelona, Argentína) – Z pohľadu trofejí bol rok 2015 zrejme najlepším v kariére Javiera Mascherana. Je ďalším zo zoznamu barcelonského tímu, ktorý vybojoval treble, navyše v drese Argentíny doputoval do finále Copa América. Avšak po letnej miniprestávke sa nevrátil v tej forme, ktorú predvádzal v prvej polovici roka. Celá defenzíva Barcelony až príliš často trpí a Javier je jej hlavným organizátorom.

18.James Rodriguez (Real Madrid, Kolumbia) – V minulej sezóne príjemne prekvapil, keď, napriek tomu, že sa pohyboval na viacerých postoch v drese Realu, vždy dokázal patriť medzi najlepších hráčov Los Blancos. Bol dostatočne gólový, skvelý na poste tvorcu hry, efektívny pri priamych kopoch. V reprezentácii na Copa América však nepredviedol výkony, aké sa očakávali po tom, čo žiaril na minuloročnom Mundiale. A v tejto sezóne odohral len dva zápasy, pričom dva mesiace vynechal kvôli zraneniu. Ballon d´Or má byť celoročná súťaž a James bohužiaľ celý rok nepredvádzal výkony hodné Zlatej lopty. V budúcnosti však s veľkou pravdepodobnosťou bude patriť medzi absolútnu špičku tejto ankety.

17. Karim Benzema (Real Madrid, Francúzsko) – Pre hru Realu Madrid je momentálne nenahraditeľný. Zrejme neexistuje útočník, ktorý by sa tak dokázal prispôsobiť väčším hviezdam v tíme, pracovať pre ne a zároveň strieľať toľko gólov ako Francúz. Karim však nemá skúsenosti s tým, aké to je viesť tím na svojich pleciach a to by najväčšia svetová individualita mala mať. Preto patrí medzi najlepších, no nie na absolútnu špicu.

16.Andrés Iniesta (FC Barcelona, Španielsko)- Povedzme si pravdu, Andrés už predsa len nie je na vrchole svojich schopností. S Barcelonou síce v minulej sezóne získal treble, no už sa začalo ukazovať, že na hru Blaugranes nemá taký vplyv ako povedzme pred štyrmi-piatimi rokmi. Stále je to geniálny technik s neopakovateľnou prihrávkou, no na najlepších na svete pomaly stráca.  V anketách zvyknú dominovať hráči, schopní strieľať góly a Andrésovi v tomto roku práve táto schopnosť chýbala. 

15.Ivan Rakitić (FC Barcelona, Chorvátsko) – Práve prínos Andrésa Iniestu pre hru Barcelony začína pomaly preberať chorvátsky generál stredu poľa, Ivan Rakitić.  Najmä vďaka nemu sa dokázal stred poľa Blaugranes adaptovať na priamočiarejší štýl Luisa Enriqueho. Jeho nevýhodou je, že je v tieni svojich spoluhráčov a fakt, že nebol silnému chorvátskemu výberu väčšou oporou v bojoch o EURO. 

14. Arturo Vidal (Juventus,Bayern, Čile) – Možno aj najlepší ročník spomedzi stredopoliarov. Arturo bol kľúčovým mužom Juventusu v ich honbe za treble, keď v Lige majstrov opanoval zálohu Bianconeri, ktorí doputovali až do finále súťaže. V Taliansku získal double, na domácom juhoamerickom šampionáte v Čile pomohol  k zisku historického triumfu. Na toľkú chválu sme sa ho rozhodli zaradiť pomerne nízko najmä kvôli jeho opileckému extempóre práve z Čile. Takto sa kandidát na Zlatú loptu nemôže správať. 

13.Zlatan Ibrahimović (PSG, Švédsko) – Zlatan zostarne až keď sa Zlatan rozhodne. Zdalo by sa, no tento ročník sme predsa len nesledovali natoľko dominantného Ibru, ako doposiaľ. Napriek tomu však pokračoval v produkovaní skvelých čísel. V drese PSG v domácej lige dominoval, v drese Švédska sa v kvalifikácii na EURO 2016 opäť zaradil medzi absolútne najlepších strelcov. V jeho neprospech však hovorí najmä pôsobenie v Lige majstrov. Parížania hrali dokonca lepšie bez Ibru a aj preto ho radíme až za iných gólovo potentných útočníkov. 

12. Thomas Muller (Bayern Mníchov, Nemecko) – Thomas je rodinným klenotom Die Roten, keď bez väčších manierov, dokáže pravidelne tím podporovať svojimi výkonmi a gólmi. Vo vyraďovacej fáze Ligy majstrov potiahol Bayern, až pokým nenarazil na neskoršieho víťaza. V kvalifikácii na EURO sa takisto zaradil medzi najlepších strelcov. Avšak len málokto zrejme označí hráča ako on za najlepšiu individualitu na svete.

11.Paul Pogba (Juventus, Francúzsko) – Člen famóznej stredovej formácie Juventusu, ktorá v minulej sezóne siahala na treble, vyradila obhajcov triumfu v Lige majstrov. Paul Pogba je v mladom veku ešte stále jedným z najväčších talentov a budúcim kandidátom na zisk tejto trofeje. Avšak ešte stále jeho vrchol neprišiel, preto na absolútny vrchol nepatrí. Porovnať sa nemohol ani na medzinárodnej úrovni, keďže Francúzi hrali len priateľské zápasy, a aj to mu v našom hodnotení mierne ubralo. 

10. Eden Hazard (Chelsea, Belgicko) – Najlepší hráč minulej sezóny v anglickej Premier League. Zrejme najväčšia postava Chelsea v ich majstrovskej sezóne. Jeden z najlepších driblérov na svete. Avšak už viackrát sme spomenuli, že Zlatá lopta má byť ocenením celoročnej práce. V tejto sezóne Eden nepredvádzal také výkony, aké sme očakávali a dokonca stratil miesto v základnej zostave, čo José Mourinho odôvodňoval neplnením defenzívnych úloh. To sa najlepším hráčom na svete nemôže stávať. Za prvú polovicu ročníka 1, za druhú 3. Výsledná dvojka stačí na desiate miesto.

9. Alexis Sánchez ( Arsenal, Čile) – V neprospech Čiľana hovorí začiatok roka, keď nenadviazal na formu zo začiatku minulej sezóny. Arsenal opäť v Lige majstrov neprerazil a z boja o titul vypadol príliš skoro. Inak však patril medzi najlepších hráčov Premier League, dopomohol čilskej reprezentácii k historickému triumfu na Copa América a momentálne patrí medzi najlepších strelcov tejto sezóny Premier League. Od lavičkára Barcelony prešiel veľký kus cesty až na pozíciu hviezdy Arsenalu. Svetová star číslo jeden to však ešte nie je.

8. Kevin de Bruyne (Wolfsburg, Manchester City, Belgicko) – Famózny rok v podaní Belgičana. Napriek tomu, že nemecké dianie ovládol v minulej sezóne Bayern Mníchov, bol to práve tento hráč Wolfsburgu, kto bol najlepším futbalistom Bundesligy. Zo všetkých európskych líg zaznamenal najviac gólových asistencií a bol s míľovým náskokom najlepším hráčom Vlkov, ktorí sa opäť predierali na vrchol nemeckej súťaže. Po prestupe do Manchestru City, čím sa stal najdrahším hráčom Premier League, takisto nezvoľnil a už stihol bilanciu 3+3 v piatich zápasoch,na ktoré nastúpil. V belgickej reprezentácii zatienil aj Edena Hazarda a dopomohol Červeným diablom k účasti na ME 2016. Negatívom môže byť jeho vystúpenie v drese Wolfsburgu v dôležitých zápasoch Európskej ligy. To, že je veľkým hráčom bude môcť dokázať v Lige majstrov.Aj tak však zrejme najväčší skokan oproti minulému roku. 

7. Sergio Aguero – (Manchester City, Argentína) – Veľa odborníkov sa zhodne na tom, že, ak je Sergio Aguero zdravý, môže sa pokojne rovnať hráčom ako Ronaldo, či Messi. Aguero je dlhodobo označovaný za najlepšieho útočníka Premier League aj jeho hlavnú hviezdu. Aj v Lige majstrov, keď sa Citizens postavili Barcelone, bol jediným, hráčom modrých, ktorý sa dokázal porovnávať s Blaugranes. Avšak problémom je, že zdravý počas celej sezóny nebol ešte asi nikdy. V minulej sezóne ani nestihol dotiahnuť City k titulu a na Copa América nebol hviezdou číslo jeden. Ak svoju famóznu výkonnosť a gólovosť dokáže udržať celú sezónu a pridá nejaké trofeje, môže byť v budúcnosti aj najlepším hráčom sveta. Pre tento rok sa však nájdu úspešnejší. 

6. Robert Lewandowski (Bayern Mníchov, Poľsko) – Ak by sa trofej udeľovala len za doterajší priebeh sezóny 2015-2016, najväčším kandidátom na jej zisk by bol zrejme Robert Lewandowski. Famózna strelecká forma spôsobila, že poľský kanonier má na konte 12 gólov v 10 zápasoch Bundesligy a 3 presné zásahy v 2 stretnutiach Ligy majstrov. Navyše ovládol tabuľku strelcov európskej kvalifikácie a vyrovnal historický rekord. V Poliakov neprospech však hovorí forma z prvej polovice kalendárneho roka. Najlepším sa stane, keď góly nebude strieľať Gibraltaru, či v nemeckom pohári, ale vo veľkých zápasoch Ligy majstrov, či EURA. Aj tak však najlepší ročník v kariére Poliaka. 

5. Gareth Bale (Real Madrid, Wales) – Ballon d´Or nemá byť len ocenenie klubového pôsobenia. Jedným z najvýraznejších, ak nie tým úplne naj, hráčov reprezentačného roka 2015 bol Gareth Bale. Svoj Wales svojpomocne inšpiroval k historickému postupu na EURO 2016. Bol jeho lídrom, jeho strelcom, jeho hviezdou. V drese Realu Madrid nezískal žiadnu trofej, čo je veľkým mínusom,no v tomto roku aspoň potvrdil, že nie je len členom sprievodu Cristiana Ronalda, ale vie Real potiahnuť aj sám. Zatiaľ je však ešte stále v tieni Portugalčana, a keď nie je najlepší ani len v klube, nemôže byť najlepší na svete. 

4. Luis Suárez (FC Barcelona, Uruguaj) – Po prestupe z Liverpoolu a odpykaní si trestu za uhryznutie Chielliniho sa do formy dostal presne po začiatku roku 2015. Okamžite presvedčil všetkých, že je tým, ktorého Barcelona potrebovala. El Pistolero je členom zrejme najúdernejšej útočnej trojice všetkých čias a svojim nesporným umením má veľký podiel na minulosezónnom treble. Problémom je, že vo svojom klube nehrá prvé a asi ani druhé husle. Individuálny úspech však podriadil tímovému a aj preto konečne vyhráva tituly. 

3. Neymar (FC Barcelona, Brazília) – Kedy konečne niekto prelomí panovanie Messiho s Ronaldom? Kedy na zlatom zozname uvidíme iné meno ako to, ktoré na ňom figuruje od roku 2008? Aby som pravdu povedal, tento rok tomu mohlo byť najbližšie. Brazílsky futbalový virtuóz Neymar totiž predviedol fantastický ročník. S Barcelonou získal treble, bol tretím najlepším strelcom La Ligy, na prvom mieste streleckej tabuľky Ligy majstrov figuroval po boku Ronalda a Messiho. V prebiehajúcej sezóne žiari najviac z celej Barcelony, ťahá ju, keď jej chýba Messi, predvádza dychvyrážajúce individuálne akcie. Ak by sa nenechal zbytočne vylúčiť, čo ho obralo o možnosť získať titul na Copa América, bol by možno aj kandidátom číslo jeden, pretože obom velikánom, ktorí „sprivatizovali“ Zlatú loptu, sa dá mnohé vytknúť. Možno by mu onen neuskutočnený prestup do Manchestru United  otvoril dvierka k víťazstvu. Ostalo však len pri „ak“. Keď jedného dňa Ronaldo s Messim uvoľnia trón, nový kráľ je pripravený. 

2. Cristiano Ronaldo (Real Madrid, Portugalsko) – Opäť skvelý rok. Opäť množstvo gólov, prekonaných rekordov. Cristiano Ronaldo sa dostal na čelo streleckej tabuľky Ligy majstrov, prekonal historický rekord v počte gólov za Real Madrid, získal Zlatú kopačku, jeho góly dostali Portugalsko na EURO. Tento rok tomu však chýbajú trofeje. Cristianovi sa nepodarilo byť tým vodcom, ktorý by Real dostal v Lige majstrov cez Juventus. V novom systéme Rafaela Beníteza sa ešte úplne nenašiel. Preto tento rok Zlatú loptu neobháji.

1. Lionel Messi (FC Barcelona, Argentína) – Minulý rok bola debata o zisku Zlatej lopty veľmi búrlivá. Na trón sa tlačili nemeckí majstri sveta, víťaz Ligy majstrov Cristiano Ronaldo i vždy geniálny Messi. Tento rok konkurencia netlačí na prvé miesto až tak výrazne a výnimkou nie je ani Lionel Messi, hoci ho radíme na prvé miesto. Messi s Barcelonou získal treble, bol jedným z najlepších strelcov Ligy majstrov a druhý v La Lige. Niekoľkokrát v tomto texte sme však spomenuli, že Zlatá lopta by mala byť odmenením za celoročné výkony. Messi opäť nedotiahol v lete Argentínu k vysnenému titulu, za čo si vyslúžil opäť kritiku. V novej sezóne nebola Barcelona vo svojej koži a výkony tímu úzko súvisia s výkonmi Lionela Messiho. Navyše, celé dva mesiace  z roka vynechal pre zranenie. So svojim klubom však získal všetko, čo mohol. Keď bol zdravý, žiaril. A tak tento rok to bude stačiť na Zlatú loptu, rekordnú piatu.