Prečo je Messi stále na vrchole? Odpoveď nie je Neymar a Suarez
Najlepší futbalista poslednej dekády, Lionel Messi, vďačí svojím výkonom nie len talentu, ale aj veľmi dobre zvolenej a vyváženej strave.
Veď platí, že ako človek vyzerá a aký podáva výkon, závisí až 70 % z toho, čo do seba dá. Vlani dal Messi 58 gólov, pridal 23 asistencií, vyhral s Barcelonou Ligu majstrov, pohár a španielsku súťaž. Čomu za to vďačí?
Keď v roku 2014 Argentína prehral finále Majstrovstiev sveta, Messi pôsobil unavene. Počas zápasov mával kŕče, vracal a nebol vo forme. Jedol priveľa pizze a po zápase si s Neymarom dávali Kolu. Spoluhráč z reprezentácie, Martin Demichelis, mu odporučil jeho známeho, výživového poradcu Giuliano Posera. Ten okamžite zasiahol.
„Som dobrý priateľ s Martinom (Demichelisom) a ten odporučil Messimu návštevu. S Leom sme sa stretli a pozreli sa na jedalníček. Spravili sme pár jednoduchých zmien. Vyhodil sme spracované potraviny. Nahradili ich čerstvým ovocím, zeleninou, olivovým olejom, minerálmi a vlákninou a najmä ryby.“
Messi nikdy nebol fanúšik rýb. Keď bol malý, mal poruchu rastu. Barca mu natoľko verila, že mu zaplatili drahú liečbu, zobrali si ho do akadémie La Masia a teraz je to ich najväčší klenot. Práve veľké množstvo rýb a zeleniny boli jedným z faktorov, ktoré Messimu pomohli v jeho rozlete.
Všetky vyššie spomínané potraviny obsahujú dobré alebo ak chcete inteligentné tuky, vlákninu, minerály, vitamíny a takisto proteíny a komplexné sacharidy. Správna kombinácia dokáže váš výkon nakopnúť, nesprávna naopak spomaliť. To je presne príklad rýb so zeleninou a olivovým olejom. Inteligentné tuky a bielkoviny s komplexnými sacharidmi a vitamínmi. Naopak, pizza chutí skvele, no múka a lepok v ceste vás spomalia, zaťažia žalúdok. Nie nadarmo žije Novak Djokovič bez lepku a víťazí rok čo rok. A navyše kombinácia s tukom zo syra či olív nie je vhodná pre dlhodobý životný štýl. Ale o tom možno nabudúce.