Main Content

Remíza 38:38 pri 75 hlasujúcich? V argentínskom futbalovom zväze je možné všetko

nedeľa, 6. december 2015 00:40 | Autor: Jakub Mihálik

Remíza 38:38 pri 75 hlasujúcich? V argentínskom futbalovom zväze je možné všetko
Remíza 38:38 pri 75 hlasujúcich? V argentínskom futbalovom zväze je možné všetko | zdroj: © TASR

Argentína je úradujúcim vicemajstrom sveta. V minulosti sa táto juhoamerická krajina dvakrát radovala zo zisku majstrovského titulu. Produkuje hviezdy ako Messi, Aguero, Di María. Tamojší futbalový zväz je však zdrojom neustálych kontroverzií.

Remíza pri nepárnom počte

Mali to byť prvé demokratické voľby prezidenta zväzu za tridsaťšesť rokov. Namiesto toho sa argentínsky futbalový zväz postaral o ďalšiu frašku. Na štvrtkovom tajnom hlasovaní prebiehalo všetko podľa protokolu, až pri počítaní hlasov delegáti kongresu zistili, že sedemdesiatpäť oprávnených hlasujúcih odovzdalo sedemdesiatšesť hlasov.Samozrejme, nikto z prítomných o “tajomnom” hlase nič nevedel.

Návrh prezidenta slávnej Boca Juniors, aby sa hlasovalo dvihnutím ruky, neprešiel, keďže sa argentínsky futbal snaží vymaniť z tridsaťšesťročného odkazu bývalého prezidenta zväzu, Julia Grondonu, ktorý sa pravidelne nechal vo svojej funkcii potvrdiť práve hlasovaním dvihnutím ruky, aby tak odhalil prípadného rebela.  Opakovaná tajná voľba sa takisto nemohla uskutočniť, keďže viacero zúčastnených po fiasku znechutene opustila budovu. 

Dočasný prezident zväzu Luis Segura a podnikateľ a televízna osobnosť Marcelo Tinelli si tak budú musieť súboj zopakovať. Po hlasovacej blamáži však predstavitelia zväzu zatiaľ odmietli stanoviť presný datum nových volieb. 

“Nové voľby zvoláme, ak to musí byť, ale možno by sme sa mali pokúsiť spolupracovať,” naznačil zámery Segura. “Ak to nebude fungovať, budú nové voľby.”

Voľbu nového šéfa argentínskeho futbalu pritom už predtým sprevádzali škandály. Klubom oprávneným hlasovať mali byť ponúknuté finančné odmeny výmenou za hlas. Podporovatelia protikandidáta dočasného prezidenta zase mali čeliť fyzickým vyhrážkam. 

Pravá ruka Seppa Blattera

V dobe Messiho, Aguera, či Di Maríu zažíva argentínsky futbal na zelených trávnikoch úspechy po celom svete. Za zeleným stolom sa však snaží vymaniť z desaťročia trvajúcej vlády Julia Grondonu, považovaného za druhého najmocnejšieho muža vo futbale. Pravá ruka Seppa Blattera viedla finančné oddelenie FIFA, čo mu umožňovalo ťahať nitky svetového futbalu.  V lete minulého roku vo veku 82 rokov zomrel.

Správa amerických vyšetrovateľov ho, hoci nie výslovne, označila za “spolukonšpirátora” v kauze FIFA, podľa ktorej sa mali viacerí vysokí predstavitelia futbalu nezákonne obohacovať. Výrazný vplyv mal už počas prezidentského úradu Brazílčana Joaa Havelanga. Ten bol v roku 2013 takisto obvinený z prijímania úplatkov. Grondona sa vtedy obvineniam vyhol. 

Za svoje tridsaťšesťročné pôsobenie spolupracoval na politickej úrovni s rôznymi formami vlády v Argentíne, od vojenských diktátorov až po demokraticky zvolený parlament. Kontakty doma i v zahraničí mu zaručili takmer neotrasiteľné postavenie, bez ohľadu na zmenu režimu. "Z kresla prezidenta odídem len v truhle," povedal raz.

Len niekoľko dní pred voľbou prezidenta argentínskeho zväzu zatkli šestnásť juhoamerických futbalových funkcionárov. Spolu to už je dvadsaťsedem predstaviteľov FIFA, ktorých po vypuknutí “FIFAGate” tento rok zadržali. Veľká časť ich pôsobila v juhoamerickej konfederácii CONMEBOL, ktorej šéfoval práve Gordona. Aj to vrhá zlý tieň na celý argentínsky futbal.

Vo štvrtok mali príležitosť vymaniť sa z neho, no nevyšlo to. Je doslova zázrak, že futbalová Argentína aj v takomto stave dokáže produkovať jeden svetový talent za druhým.