Profily slovenských reprezentantov nominovaných na MS
Posledné štyri týždne sme vám spolu v siedmich článkoch predstavili všetkých slovenských hokejistov, ktorí zasiahli do prípravy na svetový šampionát. Prinášame vám súhrn s profilmi hráčov, ktorí boli medzi vyvolenými a dostali sa na záverečnú súpisku. Nech sa páči.
BRANKÁRI
Jaroslav Halák bol po prvý krát vo svojej kariére po drvivú väčšinu sezóny brankárskou jednotkou klubu NHL. Za St. Louis odchytal 57 zápasov, z ktorých vyhral v 27 prípadoch. Ohromujúca je hlavne štatistika vychytaných shotoutov (7), čím sa zaradil medzi špičku medzi brankármi NHL. Úspešnosť zákrokov 91 % a priemer gólov na zápas 2,48 opäť potvrdili jeho obrovské kvality. Ktovie, čo by Jaro dokázal v kvalitnejšom tíme. Na nastávajúcich MS bude bez pochýb brankárskou jednotkou slovenského výberu. Jeho hlavnou úlohou bude podržať tím v ťažkých zápasoch vo vyraďovacej fáze turnaja. My po pozornom sledovaní jeho výkonov počas sezóny veríme, že to pre neho nebude žiadny problém.
Ján Lašák, momentálne už istá dvojka v bráne našej reprezentácie, bude zo striedačky kryť chrbát Jarovi Halákovi. Hanlon Lašáka uprednostnil pred Budajom z NHL, čo určite Janovi zdvihlo sebavedomie. Túto sezónu chytal vo fínskom hlavnom meste Helsinkách, v klube Jokeritu. Lašák podával vynikajúce výkony, pár krát sa dokonca stal prvou hviezdou zápasu. Tréner fínskeho klubu, Erkka Westerlund, ho pravidelne vychvaľoval pred médiami za jeho výkony a vzorný prístup k tréningom. Vo svojich 32 rokoch je stále vo výbornej forme a schopný podávať výkony, aké od neho všetci čakáme,. Máme na mysli hlavne rok 2002, keď vo Švédsku doslova žiaril a predvádzal neuveriteľné zákroky. Prirodzene však dúfame, že Jaro Halák bude chytať bezchybne a Lašák ho nebude musieť na poste jednotky vymeniť.
Mladý Peter Hamerlík, brankár hrajúci za český HC Třinec, bojoval v posledných týždňoch o post trojky s rovesníkom Júliusom Hudáčkom z tímu slovenského majstra HC Košice. Obaja mladíci ukázali trénerovi Hanlonovi to najlepšie, čo v nich drieme. Glen si nakoniec po náročnom rozhodovaní vybral do konečnej nominácie práve Petra. Bilancia tohto Myjavského rodáka bola v drese majstra českej republiky HC Třinec nasledovná: odchytal 51 zápasov, priemer obdržaných gólov približne 2,2 na zápas a percentuálna úspešnosť zákrokov vynikajúcich 92,8%. Okrem toho dokázal až 8-krát v sezóne vychytať čisté konto! Aj vďaka takýmto fantastickým Hamerlíkovým výkonom dokázali HC Oceláři Třinec premiérovo získať titul v Českej lige, keď vo finále zdolali mužstvo HC Vítkovice Steel 4:1 na zápasy.
OBRANCOVIA
Ľubomír Višňovský alias najproduktívnejší obranca základnej časti NHL v tejto sezóne, sa tiež zúčastní na domácich MS! Bodovo bol v tejto sezóne vlastne najlepším obrancom na celom svete. Po potvrdení Ľubomírovej účasti to vyzerá tak, že tento rok budeme mať najsilnejší tím na svetovom šampionáte v histórii Slovenska. Ľubo predbehol v kanadskom bodovaní mená ako Lidstrom alebo Rafalski. Sezóna 2010/2011 bola doteraz najlepšou a jeho prvotriedne výkony by sme rozhodne uvítali aj na MS. Ľubomír nazbieral v základnej časti NHL 68 bodov za 18 gólov a 50 asistencií. Uvidíme, akú základnú obrannú dvojicu vymyslí Glen Hanlon. Núka sa obnovenie overenej spolupráce s Martinom Štrbákom, s ktorým odohral už zopár reprezentačných akcií. Nám neostáva nič iné len dôverovať trénerovi. Veríme, že tak dobre, ako Ľubo organizoval obranu v Anaheime, ju bude aj v Bratislave a bodovo sa mu bude naďalej dariť. Otáznik žiaľ stále visí nad jeho zdravotným stavom – na povrch prenikli správy o zranených ramenách. Je možné, že väčšinu turnaja odohra s injekciami na utíšenie bolesti. Nevieme si však predstaviť, ktorí hráč by však toho zniesol toľko ako Ľubomír.
Milan Jurčina, dvadsaťsedemročný odchovanec Liptovského Mikuláša pomáhal túto sezónu brániť svätyňu Ostrovanov z New Yorku. Prezentoval sa bilanciou 4 góly a 13 asistencií, čo nie je svetoborná štatistika na jedného z najlepších slovenských obrancov v NHL, no Milan nastúpil len na 46 duelov, čo dokonale vysvetľuje tento nižší bodový prídel. Z pohľadu zranení to pre Jurčinu tiež nebola najlepšia sezóna. Najprv prišlo nešpecifikované zranenie hornej časti tela, kvôli ktorému vynechal 4 týždne. V závere základnej časti NHL nedokončil tréning Islanders, kvôli narazeniu pravej časti panvy, čo sa však dalo našťastie do poriadku rýchlejšie a tak chýbal na ľade „len“ pár týždňov. Do tréningového procesu reprezentácie sa zapojil len pár dní dozadu a teraz je podľa jeho vlastných vyjadrení 100% pripravený plniť svoje reprezentačné povinnosti. Po boku Višňovského, Podhradského a Štrbáka bude patriť k našim najvyťažovanejším obrancom.
Ivan Majeský, obranca zo švédskej eliteserien, odohral v Škandinávií posledných 5 sezón. Prvé tri sezóny obliekal dres Linköpingu a posledné dva ročníky pomáhal brániť svätyňu v AIK Skelleftea. S týmto mužstvom podpísal pred sezónou zmluvu na rok s opciou na ďalšiu sezónu, švédsky klub však túto možnosť nevyužil a tak Ivan stále nemá na ďalšiu sezónu pôsobisko. Nič mu však nebráni v tom, aby sa naplno pripravoval na šampionát. V sezóne 2010/2011 v Eliteserien nastúpil na 44 duelov a zaznamenal v nich 9 bodov, za 1 gól a 8 asistencií. Ťažko považovať túto sezónu za vydarenú, no pozitívna stránka veci zahŕňa napríklad minimálny počet zranení, a ak k nim aj došlo, tak neboli vážne. 34-ročnému rodákovi z Banskej Bystrice môže otázku pôsobiska v budúcej sezóne zariadiť stabilný a solídny výkon na MS.
Martin Štrbák, 36 ročný veterán s obrovskými skúsenosťami sa nakoniec, po dlhom čase odmietania, rozhodol, že zabojuje o miestenku v reprezentácii. Aj keď už minulý rok oznámil ukončenie reprezentačnej kariéry, ako sám povedal, možno by si v budúcnosti vyčítal, že sa aspoň nepokúsil získať miesto v reprezentácii na domácom šampionáte. Presvedčilo ho viacero vecí, no hlavným dôvodom boli vraj ľudia, ktorí na Slovensku žijú hokejom už mesiac pred MS. Martin túto sezónu obliekal dres ruského klubu OHK Dinamo Moskva, v ktorom odohral 35 zápasov a do štatistík si pripísal 9 bodov. Forma prešovského rodáka nebola pred štartom prípravy na šampionát najlepšia, no sľúbil sebe aj fanúšikom, že urobí všetko pre to, aby sa stihol do MS čo najlepšie pripraviť, ako psychicky, tak aj fyzicky. Pre Martina to budú už jubilejné 10. majstrovstvá a za Slovensko odohral najviac zápasov zo všetkých aktívnych hráčov (135), takže nemáme dôvod mu neveriť, a dúfame, že nás nesklame. Je dosť možné, že vytvorí s Ľubomírom Višňovským našu prvú obrannú formáciu, keďže spolu odohrali už nejeden turnaj.
Ivan Baranka, obranca moskovského Spartaku bude s veľkou pravdepodobnosťou aj na tohtoročných majstrovstvách sveta napomáhať súperovým útočníkom udržať si nulové štatistiky. Jeho forma bola v play-off KHL na vysokej úrovni, mal priemerne jeden bod na zápas, čo je u obrancu zvlášť obdivuhodné, aj keď hokejisti Spartaku vypadli už v prvom kole. Ivan bude jednoznačne pre našu obranu prínos a pre brankára opora, ako to má vo zvyku. Dúfame, že sa náš skoro dvojmetrový obor chytí hneď v úvodnom zápase a ukáže svoje kvality.
Peter Podhradský, ďalší nominovaný slovenský obranca z kontinentálnej hokejovej ligy, hráč Dinama Minsk, bieloruského hlavného mesta. V play-off si užil len 7 zápasov, v ktorých však dokázal dvakrát skórovať a šesťkrát asistovať na gól. Peter jasne signalizuje, že vo svojich 31 rokoch stále podáva nadpriemerné výkony, vďaka ktorým naňho nezanevrel ani tréner Hanlon a prizval ho do prípravy na šampionát. V prípravných zápasoch predviedol vynikajúce výkony a potvrdil tak oprávnenosť jeho nominácie.
Dominik Graňák, Slovák s českými koreňmi, bol v tejto sezóne hráčom Dinama Moskva. V základnej časti KHL sa jeho priemer bodov zastavil na jednom bode za dva zápasy, pričom odohral skoro celú sezónu. Až na pár menších problémov bol pred štartom prípravy zdravý. V zápasoch proti Švédsku, Rakúsku a Bielorusku potvrdil svoje kvality, jeho prínos je hlavne v podpore útoku. Na šampionáte určite nesklame, keďže má bohaté skúsenosti. Vyžadovalo by sa však viac bodov, ako v minulosti. Skúsenosti na to ma a konečne by mohol prevziať po boku Višňovského vodcovskú úlohu v našej defenzíve, ako svojho času Martin Štrbák.
ÚTOČNÍCI
Marián Gáborík posilnil slovenský tím po vypadnutí jeho klubu, New Yorku Rangers, z 1. kola play-off NHL. Pri tejto správe nejednému Slovákovi podskočilo srdce. Sezóna 2010/2011 nebola u Gáboríka, v porovnaní s jeho predchádzajúcimi, ani z polovice tak vydarená. Mnohí preto dúfame, že sa Majo len šetril, aby bol pripravený v čo najlepšej forme na domáce MS. Na druhú stranu, pre niekoho iného by 48 bodov (za 22 gólov a 26 asistencií) v 62 zápasoch NHL mohlo znamenať životnú sezónu. Keďže sa v našom tíme objavia aj Marián Hossa s Pavlom Demitrom črtá sa nám krásna prvá presilovková formácia a možno aj obnovenie nebezpečnej útočnej formácie z olympiády v Turíne 2006, či MS vo Viedni 2005. Kto by si nepamätal na taliansky Turín, kde nám títo chlapci vyhrali 5 zo 6 zápasov? Hanlon ale zatiaľ počíta s Pavlom Demitrom na krídlo prvej formácie, centrom bude Jozef Stumpel a druhým krídlom práve tento rýchlokorčuliar z New Yorku.
Marián Hossa je ďalšia hrajúca legenda slovenského hokeja, ktorá sa na MS dostala po vypadnutí jeho Chicaga z 1. kola play-off NHL. Blackhawks nevyšli plány obhájiť Stanley Cup, keď neprešli cez prvú prekážku, ktorou bol kanadský tím Vancouver Canucks, držiteľ Prezidentskej trofeje. Marián hral za reprezentáciu naposledy vo februári roku 2010 na ZOH vo Vancouveri, kde patril k najproduktívnejším hráčom turnaja s 10 bodmi (v tabuľke kanadského bodovania skončil druhý za ďalším Slovákom Pavlom Demitrom). Marián si Stenlyho pohár užil minulú sezónu a teraz je na čase získať trofej pre víťaza MS so Slovenskom. Zaujímavosťou je, že Hossa v posledných troch sezónach hral vždy vo finále a tak by aj túto sezónu určite rád ukončil finálovým zápasom, čo by znamenalo zisk medaily pre Slovensko.
Jeho poslednú sezónu v NHL by som zaradil medzi priemerné. 32 ročný Hossa nastúpil do 72 zápasov, v ktorých vsietil 27 gólov a na 36 prihral, z čoho sa vykľul celkom pekný priemer, takmer jeden bod na zápas. V playoff odohral sedem stretnutí, v ktorých nazbieral 6 bodov. Pre nás je Hossa jednoznačne horúci adept na miesto v prvej útočnej formácií!
Michal Handzuš hájil túto sezónu farby klubu NHL Los Angeles Kings. Len tak-tak, že sa dostali do play-off, do ktorého napokon postúpili zo siedmej priečky Západnej konferencie, no tam už ich výkony nestačili. Hneď v prvom kole totiž došlo na meranie síl so San Jose Sharks, teda druhým najlepším tímom západnej konferencie v základnej časti. Trochu prekvapujúco mala séria až 6 zápasov, no napokon to dopadlo podľa našich očakávaní a “Žraloci” postúpili do štvrťfinále. Michal v play-off pomohol svojmu tímu 2 bodmi, v základnej časti ich nazbieral 30, z toho bolo 12 gólov. Tento rok to sypalo, namiesto našich útočníkov v NHL, obrancom. Každopádne, tento šampionát bude psychicky náročný, napríklad aj kvôli domácemu prostrediu. Na riešenie tohto problému nám treba skúsených hráčov, ktorí už niečo odohrali a "zaškolia" mladých. Michal skúseným hráčom určite je my veríme, že jeho skúsenosti pomôžu k zisku medaily. Handzuš bude bez pochýb našim prvým alebo druhým centrom a určite pomôže počas oslabení či presilových hier.
Ľuboš Bartečko vystriedal v tejto sezóne dva kluby. Najprv nastupoval za ŠKP Poprad v slovenskej Extralige, kde odohral 13 zápasov s bilanciou šiestich gólov a siedmich asistencií. Po týchto slušných výkonoch ho kontaktoval agent zo Švédskeho klubu MODO Hockey so zaujímavou ponukou, aká sa neodmieta. O pár dní Ľuboš už obliekal dres MODO. Vo Švédsku naskočil v tejto sezóne do 25 duelov, v ktorých sa mu podarilo zaznamenať 7 gólov a 10 asistencií. Z bodového hľadiska bola táto sezóna, vzhľadom na odohraté zápasy, úspešná. Ľuboš je jedným z tých, čo vlastnia zlatú medailu z Goteborgu a vo svojich 34 rokoch je ďalším potrebným článkom našej reprezentácie. Hlavne, čo sa týka skúseností a psychickej opory pre mladších hráčov. Veľký prínos očakávame v bojoch pri mantineloch, je možné, že bude často využívaný aj počas oslabení.
Ladislav Nagy bol spoluhráčom Ľuboša Bartečka, s ktorým mal v tejto sezóne podobný osud. Ladislav začínal sezónu dokonca v prvej slovenskej hokejovej lige, keď obliekal dres HC Prešov. Za metropolu východného Slovenska odohral dva zápasy, v ktorých raz asistoval. Po týchto stretnutiach prestúpil do ŠKP Poprad, kde vydržal už trochu dlhšie. S kamzíkom na hrudi nastúpil do 24 duelov, v ktorých dokázal zaznamenať 29 bodov (za 12 gólov a 17 asistencií), čím na seba upútal pozornosť. Nakoniec si pre prestup vybral rovnako ako Bartečko tím MODO Hockey. V Eliteserien odohral 24 zápasov s bilanciou 12 vsietených gólov a 12 asistencií. Jeho štatistiky sú obdivuhodné najmä kvôli perfektnému aklimatizovaniu sa v novom prostredí za taký krátky čas. No je pochopiteľné, že skúsenosti má Ladislav Nagy na rozdávanie, taktiež patrí medzi majiteľov zlatej medaily z MS 2002. V príprave pred šampionátom hral veľmi dobré, čo nás prinútilo zaspomínať si na jeho slávne obdobie v Phoenixe Coyotes. Bodaj by bol práve Nagy našim nečakaným hrdinom.
Pavol Demitra, ak nepočítame našich hráčov z NHL, mal najlepšiu sezónu, čo sa týka kanadského bodovania zo všetkých Slovákov v nominácií Glena Hanlona. Za celú sezónu zaznamenal 82 bodov, vsietil 24 gólov a asistoval na ďalších 58. Jeho klub, Lokomotiv Jaroslavľ, sa lúčil zo sezónou v semifinále Gagarinovho pohára, keď bol nad jeho sily Atlant Mytišči, ktorý nakoniec vo finále KHL podľahol Ufe. Paľo je jedným zo smoliarov, ktorí v roku 2002 nehrali na MS a tak jeho túžba po zlatej medaile musí byť o to väčšia. Vidno to na jeho výkonoch v príprave a my len dúfame, že to stále nebolo to najlepšie, čo rodený Dubničan dokáže. Veríme, že skúsenosti, ktoré vstrebával a získaval počas uplynulých 18 rokov profesionálnej kariéry využije naplno práve na ľade novej arény v Bratislave. Teraz je ten správny čas zapísať sa do dejín a Demitra spĺňa všetky predpoklady, aby sa stal opäť lídrom našej ofenzívnej sily rovnako ako tomu bolo počas olympiády vo Vancouveri 2010. Toto je pre neho najlepšia a zároveň možno aj posledná príležitosť.
Jozef Stümpel, ďalší obrovský srdciar s nespočetným množstvom skúseností nám stále potvrdzuje, že vo svojich 39 rokoch stále nepatrí do starého železa. Jozef túto sezónu nastupoval za tím Dinama Minsk, v ktorom odohral v základnej časti 45 zápasov s bilanciou 12 gólov a 16 asistencií. V play-off sa mu podarilo v siedmych zápasoch asistovať päťkrát, no jeho tímu to na postup cez Lokomotiv Jaroslavľ v prvom kole nestačilo. Samozrejme, že to už nie sú štatistiky, aké mával pred 9 rokmi, no s priemerom cca. 0,5 boda na zápas sa takmer po štyroch dekádach na svete môže popýšiť len málokto. Tobôž ešte v takej kvalitnej medzinárodnej lige, akou KHL je. My len môžeme byť radi, že domácich MS v hokeji sa zúčastní toľko „zlatých chlapcov“. Oni vedia ako sa vyhráva šampionát...
Martin Cibák, hráč Spartaku Moskva, ktorý v rámci výmeny momentálne oblieka dres klubu Severstaľ Čerepovec. Miesto neho išiel do Spartaku Oleg Gubin. Táto výmena má vymedzené trvanie len túto sezónu, takže po sezóne by sa mal Martin vrátiť do ruského hlavného mesta. Uvidíme, či sa tak stane, keďže jeho výkony v play-off boli na dosť chabej úrovni. Ak to berieme z bodového hľadiska, nezaznamenal v šiestich zápasoch play-off ani jeden bod a to pre neho nie je tá najkrajšia vizitka pred MS. V prípravných zápasoch však nesklamal a keďže máme na pozícií centra slabinu jeho pozícia bola už dlhšie istá. Martin pomôže hlavne počas oslabení.
Marcel Hossa, 29 ročný odchovanec Trenčína obliekal v tejto sezóne dres tímu AK Bars Kazaň, ktorý nastupuje v Kontinentálnej hokejovej lige. Kazani sa túto sezónu pomerne darilo, keď vypadla tesne pred bránami finále celej ligy. Ich premožiteľom sa stal tím Salavat Julajev Ufa, ktorá po piatich zápasoch postúpila do finále. Marcel zaznamenal v základnej časti tejto sezóny 31 bodov za 16 gólov a 15 nahrávok. V play-off dokázal skórovať dvakrát a raz asistovať. V príprave sa mu darí, strelecky sa dokázal presadiť proti Rakúsku aj Bielorusku.
Branko Radivojevič, zástupca KHL, konkrétne Spartaka Moskva. V tohtoročnom play-off sa jeho klubu veľmi nedarilo, Branko sa síce do štatistík zapísal až päťkrát, no na postup do ďalšieho kola tonestačilo. SKA Petrohrad bol nad sily moskovského klubu a po štyroch zápasoch sa séria skončila. S ňou aj sezóna pre slovenského rodáka z Piešťan. Aspoň mu tak ostalo viac času pripravovať sa na MS, na ktorých nesmie a snáď ani nebude chýbať. Sezóna 2010/2011 bodovo nebola najlepšia, zaznamenal v nej "len" 30 bodov, no stále je to ten bojovný a obetavý hráč akého ho poznáme z predchádzajúcich reprezentačných akcií. "Srdciarov" typu Branka Radivojeviča s bohatými skúsenosťami nám na ceste za vytúženou medailou treba ako soľ. Svoje nesporné kvality potvrdil v prvých prípravných zápasoch. Proti Fínom a Rakušanom bol jedným z našich najlepších hráčov. Osobnú pochvalu mu dal prostredníctvom novinárov aj tréner Hanlon, u ktorého to nebýva zvykom.
Štefan Ružička bol spoluhráčom Branka Radivojeviča v Spartaku Moskva. Ak ste čítali predchádzajúci profil už viete, že vypadli hneď v prvom kole play-off po štyroch zápasoch s Petrohradom. Štefanovi sa podarilo rozvlniť sieť v spomínaných štyroch zápasoch dokonca trikrát! V základnej časti si pripísal na svoje konto 32 bodov za 17 gólov a 15 asistencií. Málokto tiež vie, že tento 26 ročný odchovanec nitrianskeho hokeja bol prvý Slovák, ktorý zaznamenal v Kontinentálnej Hokejovej Lige hetrik (skóroval dokonca 4-krát, v zápase proti Metallurgu Novokuzneck v roku 2008). Všetko to sú pekné predpoklady, ktoré Števa predurčujú k veľkým výkonom na MS, takým ako v play-off. V prípravných zápasoch patril medzi našich najlepších hráčov, Rakušanom strelil 5 gólov, presadil sa aj proti Fínom a Bielorusom.
Miroslav Šatan je našim ďalším zlatým hrdinom z MS 2002 vo Švédsku. Miro je skutočnou hrajúcou legendou nášho hokeja. Okrem kompletnej medailovej zbierky je aj historicky najlepším strelcom našej reprezentácie. Pri všetkých veľkých úspechoch reprezentácie (s výnimkou štvrtého miesta vo Vancouveri) bol našim kapitánom. Vo veku 36 rokov niektorí fanúšikovia tvrdia, že už je za svojim zenitom a veľa toho neodohrá. Opak je však pravdou. Na šampionát sa veľmi teší a v príprave dokázal, že je správnym lídrom na ľade aj na striedačke.
Miro v úvode tejto sezóny obliekal dres Slovana Bratislava, v ktorom odohral 10 zápasov. Stihol v nich nazbierať neuveriteľných 16 bodov (z toho dokonca 10 gólov). To samozrejme ihneď dvihlo jeho trhovú cenu a začali sa o neho zaujímať najlepšie kluby z KHL. Najvážnejší záujemcovia boli Atlant Mytišči a OHK Dinamo Moskva. Nakoniec sa do konca sezóny upísal náš dlhoročný kapitán moskovskému Dinamu. V základnej časti však stihol odohrať len 6 zápasov, v tom poslednom si totiž zlomil zápästie. Na ľad sa vrátil v prvom kole playoff. To mu ale rovnako ako jeho mužstvu vôbec nevyšlo, keďže jeho ruka ešte nebola 100% v poriadku. Teraz je konečne zdravý a na MS bude nepochybne jedným z kľúčových hráčov nášho tímu. Nakoniec je to pravdepodobne jeho posledný turnaj za reprezentáciu a tak bez pochýb vydá zo seba v každom súboji maximum. Presne tak ako vždy, keď si obliekol dres s dvojkrížom na hrudi.
Tomáš Surový - Sezóna jeho tímu Dinamo Riga skončila až vo finále západnej konferencie, kde vypadli s Lokomotivom Jaroslavľ. Napriek tomu to bola pre hlavné mesto Lotyšska veľmi vydarená sezóna, čo dali najavo aj fanúšikovia, ktorí počas rozlúčky so sezónou vypredali domáci štadión.
Na budúcu sezónu sa Tomáš sa ešte neupísal nikomu, no v KHL je spokojný, takže tam pravdepodobne zostane. V základnej časti odohral 54 duelov, v ktorých sa mu podarilo vsietiť 13 gólov a nahrať na 18. V play-off si zahral 11-krát a na konto si pripísal ďalších šesť bodov. Tomáš v septembri oslávi životné jubileum 30 rokov, ku ktorému by si určite prial ako dar medailu. Počas februárového Slovakia Cupu predviedol vynikajúcu hru, na ktorú nadviazal aj v prípravé proti Fínom, Rakušanom, Švédom a Bielorusom.
Richard Zedník je spoluhráč Rasťa Pavlikovského v AIK Štokholm, kde v sezóne 2010/2011 odohral 21 zápasov so štatistikou tri góly a štyri asistencie. Všetci vieme, že táto štatistika je na Riša, bývalého hráča NHL veľmi slabá, hoci má už 35 rokov.
Na druhú stranu dobre vieme, čo sa v tomto rýchlokorčuliarovi skrýva a aké skvelé výkony dokáže predviesť v reprezentácií. Nepochybujeme, že zo seba dokáže vydať na šampionáte maximum (rovnako ako na olympiáde vo Vancouveri, ktorá mu vyšla vynikajúco). Podstatné je srdce, odhodlanie, bojovnosť, schopnosť obetovať sa a urobiť pre tím maximum, všetky tieto atribúty Rišo spĺňa na bodky. Veríme v jeho úspešné účinkovanie na MS a čakáme od neho výkony aspoň také, ako v roku 2003 na MS v Helsinkách, kde získal so Slovenskom bronzovú medailu, prípadne na spomínanej olympiáde vo Vancouveri, kde patril prekvapujúco medzi naše najnebezpečnejšie krídla po boku Maja Gáboríka či Mariána Hossu.
ČAKATELIA NA SÚPISKU
Center Tomáš Marcinko je ďalším hokejistom z našej mladej generácie, od ktorých si do budúcnosti veľa sľubujeme. 11. apríla oslávil 23. narodeniny, ku ktorým dostal doteraz pre neho najkrajší darček, pozvánku do seniorskej reprezentácie. Jedno poňdelňajšie ráno sa mu ozvali z národného tímu a sen sa stal skutočnosťou. Pravdou je, že Tomášova sezóna na farme tímu New York Islanders, Bridgeport Sound Tigers, nebola bodovo najvydarenejšou, hoci odohral takmer všetky zápasy základnej časti. Presnejšie ich bolo 66, nazbieral v nich 11 bodov, z toho boli štyri góly a sedem asistencií.
Momentálnym zamestnavateľom Milana Bartoviča je český klub z Liberca, HC Bílí Tygři. Hokejistom spod Ješteda neprial osud a v prvom kole play-off dostali Sláviu Praha. Nakoniec z toho bola vyrovnaná séria, ktorá mala 7 zápasov. Posledný rozhodujúci zápas sa hral v Liberci v zaplnenej Tipsport Aréne, kde sa rozhodlo až v predĺžení. Výsledok 3-4 viac potešil hokejistov s bielo-červenou hviezdou na hrudi. Touto prehrou sa sezóna 2010/2011 pre Bílich Tygrov skončila. Milan pomohol svojmu klubu v play-off šiestimi bodmi (2 góly a 4 asistencie).
Michal Sersen, ďalší zástupca KHL v prvej Hanlonovej nominácii, obliekal túto sezónu dres ruského klubu Avtomobilist Jekaterinburg. Odohral 51 zápasov a zaznamenal 11 bodov. Mišo hrával pravidelne a aj keď mu to bodovo moc "nesypalo" odvádzal spoľahlivé výkony. Tiež je pravda, že jeho terajší zamestnávateľ nie je zrovna líder kontinentálnej ligy, takže to nemal vôbec ľahké. Uvidíme, či odchovanec Slovana Bratislava zmení po sezóne pôsobisko. Ide o mladého perspektívneho hráča, ktorý má šancu stať sa lídrom defenzívy v každom klube, do ktorého prestúpi.