Main Content

Zákaz prestupov v Madride? Žiadny dôvod na paniku

piatok, 15. január 2016 09:28 | Autor: Jakub Mihálik

Zákaz prestupov v Madride? Žiadny dôvod na paniku
Zákaz prestupov v Madride? Žiadny dôvod na paniku | zdroj: © TASR

Musia sa fanúšikovia Realu Madrid obávať toho, čo bude nasledovať po treste, ktorý klubu udelila FIFA?

Komentár Jakuba Mihálika

Fanúšikovia Barcelony a neprajníci madridských klubov sa tešia. Niektorí priaznivci Realu sa naopak obávajú toho, čo príde. A médiá sa predháňajú v tom, kto príde s naliehavejšou správou o tom, že v januári Real a Atlético jednoducho musia nakupovať!

Pravdou je, že hoci madridské kluby dostali „strašidelný“ zákaz, panikáriť vôbec nemusia. Nemusia vynucovať januárové prestupy, nemusia nakupovať z núdze. Okrem toho, že sa vytešovali z trestu pre najväčšieho rivala, im totiž dal prestupový zákaz, ktorý postihol FC Barcelonu, aj príklad toho, ako zo zapeklitej situácie elegantne vykľučkovať.

Nielen na Slovensku sú totiž súdy pomalé. Rozhodovacie orgány veľkých športových organizácií sú behom na dlhé trate a to Real s Atléticom určite využijú. Najprv prejde lehota, v ktorej sa majú kluby s rozhodnutím FIFA oboznámiť, potom sa kluby odvolajú na úrovni FIFA, tá bude mať ďalší, nie krátky, čas na posúdenie odvolania. Potom síce rozhodne, že pôvodný trest trvá, no Madridčanom začne plynúť ďalšia lehota na to, aby sa mohli odvolať na Medzinárodný športový súd v Lausanne. Aby sme to skrátili, Real i Atlético sa určite postarajú o to, aby sa celá kauza pretiahla minimálne do začiatku leta, a teda o to, aby trest nenadobudol účinnosť skôr, ako v zime 2017.

Vytvoria si tak rovnakú pozíciu, akú mala Barca v lete 2014. Už teraz môžu plánovať, ako sa s danými dvoma prestupovými obdobiami, na ktoré sa trest bude vzťahovať, vysporiadať. 

Napríklad pre Real sa takmer nič nezmení. Leto 2016 malo byť aj tak obdobím výstavby novej éry Galácticos, podobne, ako tomu bolo v roku 2009, keď do klubu prišli Ronaldo, Benzema, Kaká, Xabi Alonso a ďalší, ktorým miesto uvoľnila prechádzajúca generácia s Robbenom, Huntelaarom, Sneijderom, van der Vaartom a podobne. 

Trest, ktorý nad Realom visí, nič v plánoch na prestavbu nezmení, práve naopak. Vediac, že ďalší rok nebudú môcť hráčov predávať, keďže za nich nebudú schopní zohnať náhradu, bude práve rok 2016 poslednou príležitosťou na výrazné rezy. Ak Florentino Pérez plánuje, že za Cristiana Ronalda zinkasuje sumu blížiacu sa tej, za ktorú ho angažoval, tak leto 2016 je zrejme jeho posledná šanca. Pérez si totiž vie spočítať dve a dve a je mu jasné, že ak Ronalda nepredá ešte tento kalendárny rok, bude tak môcť učiniť až v roku 2018. A to už bude mať Cristiano 33 rokov a 100 miliónov bude zaňho ochotný ponúknuť zrejme málokto. 

Ak je Zinedine Zidane dlhodobým riešením na pozíciu trénera Realu, tak v lete zrejme aj tak plánoval prispôsobiť káder svojej filozofii. Ešte výraznejšie sa preto bude hovoriť o angažovaní Pogbu, Hazarda, De Geu a ďalších, ktorých vraj Zidane chce do Madridu priviesť. Ak v lete vybuduje nový tím, tak mu zrejme bude dostatočne dôverovať a rok so zvoleným kádrom vydrží bez toho, aby ho chcel opäť meniť. Prestupový zákaz teda výrazne budúcnosť Los Blancos nenaruší.

Ak niečo zákaz prestupov Barcelone dal, tak to bol návrat k využívaniu vlastných odchovancov. V ostatných rokoch sa z tradičnej cesty Blaugranes mierne odchýlili, no nemožnosť angažovať náhradníkov za hviezdnych hráčov, spôsobila, že hráči ako Munir, Sandro, Sergi Roberto, či Rafinha dostali viac príležitostí, ako by dostali nebyť trestu.

Podobne z toho môže profitovať omladina Realu. Marcos Llorente, Borja Mayoral, Marco Asensio, či Martin Odegaard, to sú hráči, ktorí sú pripravení zabojovať o svoju šancu. Ako ukázal prípad Barcelony, dvanásť mesiacov je dosť dlhá doba na neočakávané zranenia, ktoré však počas trestu nejde nahradiť prestupom, či hosťovaním. Vtedy sa obraciate na domáce zdroje.

Navyše, odporcovia Péreza budú mať v rukách ďalší tromf pred voľbami, ktoré sa budú konať práve v roku 2017. To, že počas Pérezovho prezidentovania došlo k takémuto trestu, môže byť poslednou kvapkou v pohári trpezlivosti hlasujúcich madridistas. A to by potešilo nejedného fanúšika Merengues.

Nechcem povedať, že zákaz prestupov je v podstate dobrá vec. No Barcelona počas tohto zákazu získala päť trofejí a to svedčí o tom, že to nie je nijaká katastrofa. Kluby majú vďaka zdĺhavosti celého procesu dostatočný čas na to, aby si pripravili stratégiu. Tá je dosť podstatná. A bez urážky, ale stratégia Florentina Péreza pôsobila v ostatnej dobe dosť chaoticky. 

Real (koniec koncov i Atlético) bude mať dostatok času na prestavbu svojho kádra, na určenie koncepcie, aj na zakomponovanie vlastných odchovancov. Prestupový zákaz by nemal klubu spôsobiť výraznejšie problémy, paradoxne, môže mu pomôcť. A tak žiadny dôvod na paniku.