Main Content

Proti Rusom z precíznej obrany do rýchlych protiútokov

pondelok, 2. máj 2011 16:52 | Autor: TASR

Proti Rusom z precíznej obrany do rýchlych protiútokov
Proti Rusom z precíznej obrany do rýchlych protiútokov | zdroj: SITA, foto SITA

Slovenskú hokejovú reprezentáciu čaká v utorok o 20.15 h posledné vystúpenie v základnej A-skupine hokejových majstrovstiev sveta, ktoré hostí dvojica slovenských miest Bratislava a Košice.

V bratislavskej Orange aréne privítajú Rusko. Oba tímy už majú istotu postupu do osemfinálovej E-skupiny, otázkou zostáva, ktorý z nich postúpi z druhého miesta a odnesie si tak do nadstavbovej fázy viac bodov. Aktuálne sú oba tímy na nule, Slovensko aj Rusko podľahli Nemecku a zdolali Slovinsko, no tieto body si do E-skupiny neprenesú, keďže Slovinci budú hrať v skupine o záchranu.

"Všetci sme sa bavili o tom, že toto mužstvo musí lepšie brániť a hrať proti Rusom na 0:0. My musíme čakať na brejky a hrať to, čo sme hrali vo Vancouveri. Aj proti Nemcom sme to veľmi otvárali. Všetky mužstvá aj v príprave mali proti nám veľmi veľa šancí z protiútokov," skonštatoval 36-ročný útočník Pavol Demitra a pokračoval: "Na Rusov nemôžeme vybehnúť, treba najmä brániť. Máme dosť brejkových hokejistov, predovšetkým oboch Mariánov (Gáboríka a Hossu - pozn.). Z takýchto šancí vieme dať jeden, dva góly, no nemôžeme dostávať štyri. Musíme odohrať dokonalý zápas a vyhrať. V utorok to bude o tom, ktoré družstvo bude disciplinovanejšie. Rusi hrajú sami na seba, individuálne, ale medzi sebou sa veľmi nevyužívajú. My musíme dať gól, dva a perfektne brániť."

Nad nečakane zlými úvodnými zápasmi v podaní Rusov sa zamyslel jeden z najlepších znalcov ruského hokeja v slovenskom reprezentačnom tíme Martin Štrbák. "Neviem, čo bolo príčinou takéhoto ruského štartu, ich výsledky nezodpovedajú tomu, čo chceli hrať na šampionáte. No my sa na to nesmieme pozerať, v utorok to bude úplne iný tím. Určite sa musí u nich niečo udiať, tá ich hra bola veľmi zlá, musia veľa vecí zmeniť," skonštatoval 36-ročný prešovský bek, ktorý si v Rusku odkrútil už osem sezón, a pokračoval: "Som presvedčený, že budú hrať ´od podlahy´. Budú dôslední v súbojoch a budú hrať dobre v obrane. Sú veľmi nebezpeční v protiútokoch majú tam veľmi šikovných hráčov, ako sú Radulov a Kovaľčuk. Na tých si bude treba dať pozor. Lídrom kabíny je určite tréner Bykov a z hráčov jeden z najskúsenejších - Morozov."

Pavla Demitru v Rusku tiež veľmi dobre poznajú, po 16 sezónach v NHL tú uplynulú strávil v KHL v Lokomotive Jaroslavľ a patril k najlepším útočníkom súťaže. Bol piatym najproduktívnejším hráčom základnej časti KHL a tretím najproduktívnejším v play-off bojoch o Gagarinov pohár. "Neobávam sa, že by ma mal Bykov dobre prečítaného z KHL. On má úplne inak poskladané mužstvo, a my sme tiež kvalitný tím. Je tu veľa hráčov z KHL, ktorí sa dobre poznajú a navzájom vedia o svojich kvalitách, no my sa musíme starať sami o seba," myslí si Pavol Demitra a verí, že Slováci ešte nepovedali posledné slovo: "Väčšinou sme v minulosti na významných turnajoch od začiatku vyhrávali, a potom sme prehrali jeden kľúčový zápas. Dúfame, že to teraz bude naopak a šťastie sa obráti aj k nám a začneme tie zápasy vyhrávať. Veríme, že už v utorok budeme úspešní."