Ako dlho bude môcť Barcelona udržať trio MSN?
Luxus v podobe troch z najlepších futbalistov na svete prináša aj svoje úskalia. Pre Barcelonu sú to finančné záležitosti, ktoré budú musieť v klube skôr, či neskôr riešiť.
Blog Jakuba Mihálika
Bývalý tréner čilskej reprezentácie Jorge Sampaoli žartoval, keď povedal, že trio Messi-Suárez-Neymar by mali zakázať. Je však možné, že jeden z najlepších útočných trojzáprahov sa naozaj bude musieť kvôli zásahu „zhora“ jedného dňa rozdeliť.
Aj za to, že máte k dispozícii troch fenomenálnych futbalistov, ktorí prakticky každým zápasom udivujú futbalový svet, musíte zaplatiť daň. FC Barcelona musí uživiť troch zo štyroch najlepších futbalistov za uplynulý rok 2015, čo je veľké sústo aj na klub takýchto rozmerov. Hoci po Reale Madrid majú práve Blaugranes najväčšie príjmy spomedzi všetkých futbalových klubov sveta, aj pre nich je veľkým luxusom platiť svoj súčasný káder.
V minulej sezóne tvorili výdaje na platy hráčov 73% z celkových príjmov za sezónu, ktoré sa vyšplhali na 608 miliónov eur. To je tri percentá nad povolenú hranicu, ktorú stanovujú vnútorné normy klubu. Ak by sa toto percento v najbližších dvoch rokoch neznížilo pod 70%, kompletné vedenie klubu by muselo zo svojich funkcií odísť. Klub vlastnený svojimi členmi si na zdravú ekonomickú situáciu potrpí.
Okrem toho je hranica 70% dôležitá aj z pohľadu pravidiel Finančného Fair-Play. Ak by sa Katalánci dlhodobejšie nedokázali vtesnať do 70%, prišli by obmedzenia prestupov, či iné tresty, ktoré by prinútili znížiť výplatnú pásku klubu.
Podľa informácií portálu goal.com už teraz táto situácia znemožňuje Barcelone naplno rozbehnúť svoje prestupové plány. Spomínaný zdroj uvádza, že kvôli obavy z porušenia FFP ešte stále Barcelona nedotiahla prestup Nolita. Ak sa chce držať pravidiel, jednoducho si ho nemôže dovoliť.
Víťaz Ligy majstrov má smelé plány. Chce oceniť brazílskeho kúzelníka Neymara za jeho zlepšenie, ktoré mu zabezpečilo účasť v trojici najlepších v ankete Zlatá lopta. Súčasných 15 miliónov eur, ktoré vraj poberá, má Barcelona dokonca zdvojnásobiť na 30 miliónov, čím by tesne predbehol aj Lea Messiho. A keďže PSG, či Citizens hádžu obrovskými číslami v snahe prilákať Messiho do svojich radov, je len otázkou času, kedy bude musieť aj Barcelona opäť dvihnúť Argentínčanov plat.
Klub chce navyše priviesť do svojich radov hráčov ako Dybala, či Pogba a s neustále rastúcou formou Sureza, či Rakitića, treba myslieť aj na ostatných hráčov, ktorí ešte zvýšia výdavky na výplaty. A do toho všetkého treba zasadiť informáciu, že Katalánci už dlhšiu dobu konkrétne hovoria o novom štadióne (začať sa má už v roku 2017), ktorý by ich mal stáť 600 miliónov eur.
To všetko naznačuje, že výdaje klubu v najbližšom období pôjdu len a len hore. Príjmy zrejme až tak výrazne nie, keďže ani minulosezónne treble nedokázalo Barcelonu dostať na prvé miesto v zárobkoch klubov. Vnútroklubové, ale aj FPP pravidlá tak budú nútiť FCB znížiť svoje náklady.
A tak sa ponúka otázka, čo s tým. Najschodnejším riešením je prílev nových sponzorov. Lenže Barcelona je momentálne na bode mrazu vo vyjednávaniach s Qatar Airways, sponzorom na pruhovaných dresoch klubu. Hrdý klub navyše dlhodobo odmieta multimiliónové ponuky veľkých spoločností na to, aby Camp Nou prebral dočasne ich názov. Odkedy odišiel z klubu Rosell, už ani vzťahy s Nike nie sú tak bezprostredné ako v dobách, keď Barcelonu viedol práve bývalý zamestnanec tejto americkej značky.
Barcelona preto bude musieť riešiť hráčsku otázku. Skôr, či neskôr. Nemôže si dovoliť, aby povedzme 15 percent celkových príjmov zabrali platy a bonusy len trojice hráčov tímu. Nemôže si dovoliť ani porušovať pravidlá, lebo zrejme nechce zopakovať rok 2015, ktorý priniesol prestupový zákaz. A tak bude musieť konať. Buď sa budú musieť uskromniť v ponukách rekordných konktraktov pre trojlístok MSN, alebo niekoho z nich budú musieť predať.