Main Content

Slovensko prehralo s Ruskom 3:4 + Hlasy a Video

utorok, 3. máj 2011 23:16 | Autor: TASR

Slovensko prehralo s Ruskom 3:4 + Hlasy a Video
Slovensko prehralo s Ruskom 3:4 + Hlasy a Video | zdroj: SITA, foto SITA

Slovenská hokejová reprezentácia podľahla vo svojom záverečnom vystúpení v základnej A-skupine majstrovstiev sveta v utorok v bratislavskej Orange aréne tímu Ruska 3:4. V A-skupine obsadila s 3 bodmi tretie miesto, ale do osemfinálovej E-skupiny si neodnesie ani bod.

Slovenská reprezentácia už pozná termíny svojich ďalších vystúpení, aj dvoch z troch súperov - Česko a Fínsko. Presné obsadenie zápasov bude jasné až v stredu večer po skončení bojov v základnej D-skupine. Hanlonov výber sa prvýkrát v E-skupine predstaví v piatok o 20.15 h proti proti víťazovi stredajšieho zápasu Fínsko - Česko, zdolaní z tohto zápasu naň čaká v sobotu o 20.15 h a na záver nastúpi SR v pondelok o 12.15 h proti víťazovi stredajšieho zápasu Dánsko - Lotyšsko. Všetky zápasy odohrá Slovensko v bratislavskej Orange aréne.



Rusko - Slovensko 4:3 (2:1, 1:2, 1:0)


Góly: 1. A. Radulov (Kovaľčuk, Ťutin), 19. Nikulin (Kovaľčuk, Ťutin), 39. Nikulin (Kovaľčuk), 44. Morozov (Aťušov, Kajgorodov) - 2. Šatan (Nagy, Jurčina), 31. Gáborík (Demitra), 33. Nagy (Stümpel, Ľ. Višňovský)
Vylúčení: 4:7 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Larking, Persson (Švéd.) - Carlson, Murchinson (obaja Kan.), 9314 divákov.

Zostavy:
Rusko: Nabokov (33. Barulin) - Nikulin, Belov, Aťušov, Ťutin, Kornejev, Kalinin, Jemelin, Kulikov - Morozov, Zinoviev, Zarypov - Gorovikov, A. Radulov, Kovaľčuk - Afinogenov, Kajgorodov, Arťuchin - Tarasenko, Kuľomin
Slovensko: Halák - Podhradský, Štrbák, Jurčina, Baranka, Ivan Majeský, Graňák, Višňovský - Marián Hossa, Demitra, Gáborík - Zedník, Handzuš, Bartečko - Šatan, Stümpel, Nagy - Radivojevič, Surový, Marcel Hossa

Už po 58 sekundách prenechal prenikajúci Kovaľčuk puk Radulovovi a ten sprava tvrdou strelou do opačného horného rohu ponad Halákovo rameno otvoril skóre. O 30 sekúnd vyrovnal Šatan, keď zo vzduchu dorazil za Nabokova vyrazenú strelu Nagya. V 4. min sa na ľade prvýkrát na šampionáte objavil obranca Ľubomír Višňovský. Slováci skúšali v útočnom pásme kombinovať až pred Nabokova, Rusi viac ohrozovali Haláka streľbou zo strednej vzdialenosti. V 18. min potiahol pri ľavom mantineli puk do pásma Slovákov Kovaľčuk, prihrávkou dozadu našiel v strede na modrej čiare osamoteného obrancu Nikulina a jeho tvrdý projektil zaregistroval Halák až v bránke - 2:1.

Na začiatku druhej tretiny inkasoval dvojitý menší trest za hru vysokou hokejkou Bartečko. Po tri aj štvrť minúte ho nasledoval na trestnú lavicu za hákovanie Marián Hossa, Slováci sa však dokázali ubrániť v nevýhode o dvoch a neskôr aj o jedného muža. Potom prišli veľké chvíle výberu Glena Hanlona. V 31. min predviedli peknú priamočiaru akciu cez stred ruskej obrany Demitra s Gáboríkom a kanonier New York Rangers zakončoval zľava do odkrytej Nabokovovej bránky. O tri minúty Slovákov prvýkrát v zápase dostal do vedenia Nagy, keď vzal puk na vlastnej modrej čiare, prešiel až pred ruskú bránku a na záver obstrelil obrancu aj Nabokova. Ten sa po tomto góle nechal vystriedať Barulinom. V 38. min Šatan a Surový dvoma zbytočnými vylúčeniami darovali Rusom ďalšiu - tentoraz 50-sekundovú presilovku o dvoch hráčov, ktorú krátko po Šatanovom návrate na ľad využil na vyrovnanie strelou spomedzi kruhov opäť

V 44. min nezvládla svoj pobyt na ľade elitná slovenská päťka a po niekoľkých individuálnych chybách jej hráčov pri bránení súpera dorazil puk do slovenskej siete Morozov. Ten však o minútu putoval za hákovanie na trestnú lavicu a Slováci mali šancu na prvú presilovku v zápase. Tá sa po vyhodení puku za plexisklo Belovom zmenila na 52-sekundovú výhodu o dvoch hráčov. Ani Hanlonov oddychový čas však nepomohol jeho zverencom k vyrovnaniu. Pri silnejúcom tlaku domácich fauloval Kulikov, no o minútu ho nasledoval Nagy. Ani jeden z tímov však presilovku nevyužil. Trištvrte minúty pred koncom zápasu zamieril na lavičku Halák. Power-play však už Slovákom vyrovnanie nepriniesla. Za najlepších hráčov stretnutia vyhlásili strelca dvoch gólov Nikulina a Handzuša.

Hlasy po zápase

Branko Radivojevič (útočník SR): "Nie je to nič príjemné. Škoda, dnes sme hrali veľmi dobre. Škoda druhej tretiny, že sme tam hrali veľakrát v oslabení. Dobre sme to otočili, no bohužiaľ zasa sme potom spravili fauly a dostali gól na 3:3. V tretej časti sme hneď na začiatku mali dve šance a Suro (Tomáš Surový, pozn.) tam dokonca trafil brvno a hneď na to sme dostali gól. Potrebovali by sme aj trochu šťastia."

Konstantin Barulin (striedajúci brankár Ruska): "Veľmi ťažko sa mi nezahriatemu vstupovalo do zápasu, ale všetci chlapci mi veľmi pomohli svojím výkonom. Dali góly a otočili duel. Myslím si, že sme sa lepšie pripravili na tento súboj, vyšiel nám začiatok. Hrali sme dôsledne v obrane. Urobili sme aj nejaké chyby, no tie sme vykompenzovali premenenými šancami."

Marián Hossa (útočník Slovenska): "Odohrali sme dobrý zápas, no dostali sme náhodné góly. Ešte dlho nás bude mrzieť predovšetkým ten štvrtý. V presilovkách sme poskytli Rusom veľa šancí, my sme naopak naše nedokázali využiť. Súper hral smerom dozadu zodpovednejšie ako my, podal svoj najlepší výkon na šampionáte. Za stavu 3:2 sme ich mali na lopate, škoda, že sme to neudržali."

Marián Gáborík (útočník Slovenska): "Predviedli sme doteraz najlepšiu hru, ale zápasy rozhodujú presilovky a v tých sa nám stále nedarí. Aj rozhodcovia pískali miestami zvláštne, ale na to sa nemôžeme vyhovárať. Svoj gól by som ihneď a bez váhania vymenil za tímový úspech. Čakajú nás dva dni voľna, musíme sa zregenerovať a skonsolidovať."

Ladislav Nagy (útočník Slovenska): "Musíme zlepšiť presilovky, treba ich hrať jednoduchšie a viac strieľať. Som presvedčený, že keď sa nám podarí dať prvý gól v početnej výhode, bude to lepšie. Dnes sme si verili, no nevyšlo nám to. Prehra bolí. Tento zápas sme si však prehrali sami, nechali sme sa zbytočne vylučovať. Rusi mali dvakrát presilovku o dvoch hráčov. V druhej z nich vyrovnali a potom dali náhodný štvrtý gól po skrumáži."

Maxim Afinogenov (útočník Ruska): "Je to pre nás veľmi dôležité víťazstvo, predošlé dva zápasy neboli z našej strany dobré. Podali sme tímový výkon, sme na správnej ceste. Postupne sa zlepšujeme a snáď to bude takto pokračovať. Na finále ešte nemyslíme, ideme od duelu k duelu."

Ľubomír Višňovský (obranca Slovenska): "Mrzí ma to, títo skvelí diváci by si zaslúžili víťazstvo. Nemáme teraz inú voľbu ako vyhrať. Možno až príliš chceme, odvrátilo sa od nás aj šťastie."

Michal Handzuš (útočník Slovenska): "Uvedomujeme si, že si nemôžeme dovoliť už ani jedno zaváhanie. Nebude to ľahké, no pokúsime sa zvíťaziť vo všetkých nasledujúcich dueloch. Takúto fantastickú divácku kulisu som ešte nezažil."

Alexej Morozov (útočník a kapitán Ruska): "Základom nášho víťazstva bola dobrá hra v obrane a disciplinovanosť. Musíme však lepšie využívať presilovky, pretože v ďalšom priebehu sa nám to nemusí oplatiť."

Milan Jurčina (obranca SR): "Samozrejme, že sa ešte dá s postupom do štvrťfinále niečo robiť. Musíme vyhrať zápasy, ktoré nás ešte čakajú a ani nula bodov pred ďalšou fázou nemusí nič znamenať."

Iľja Kovaľčuk (útočník Ruska): "Dnes proti nám stál silný súper, na ktorého sme sa dôkladne pripravili. Hrali sme aktívne v útoku a využili sme svoje šance, ktorých sme si vytvorili omnoho viac."


Michal Handzuš: "Je to škoda, že sa to takto skončilo. Musíme zdvihnúť hlavy a získať v ďalších zápasoch späť to, čo sme s Nemcami a Rusmi stratili."

Ladislav Nagy: "Som sklamaný. Viedli sme 3:2, ale prehrali sme. Nevyužili sme presilovku piatich proti trom, to sa nám vypomstilo. V závere už Rusi iba bránili a ubránili."

Maxim Afinogenov (útočník Ruska): "Hrali sme opatrne, šetrili sme si sily na tretiu tretinu. Bol to náš najlepší výkon, verím, že sme ešte nepredviedli naše maximum. Za stavu 2:3 sme sa dostali do zlej situácie, ale zvládli sme ju. Striedanie brankárov nás nevyviedlo z rytmu, Barulinovi sme verili."

Tomáš Surový (útočník SR): "Škoda tej mojej strely do žŕdky, mohlo to byť úplne iné. Nechcem sa vyjadrovať k rozhodcom, ale tento zápas sa im nevydaril. Máme pred sebou ťažkú výzvu v osemfinálovej skupine. Verím, že sa s ňou pobijeme a uspejeme."

Marián Gáborík (útočník SR): "Hrali sme najlepší hokej na šampionáte. Nič sa nedeje, ideme ďalej. Presilovky vyhrávajú zápasy, my sme ich nevyužili. Musíme sa zlepšiť v niektorých činnostiach."

Viačeslav Bykov (tréner Ruska): "Bol to veľmi nervózny zápas, obidva tímy potrebovali body. Každý išiel tvrdo za svojím cieľom. Nepáčili sa mi naše presilovky, ale inak chlapci zahrali veľmi dobre a zaslúžene zvíťazili."

Glen Hanlon (tréner Slovenska): "Súhlasím s trénerom Ruska, že to bol nervózny zápas. Išlo o rozhodujúce stretnutie skupiny, išlo o body a pohodu do ďalších zápasov. Ja som šťastný, že sme oslabenia ubránili a gratulujem chlapcom. Problémom nie je tlak na náš tím. Podpora divákov je pozitívna. Hráči aj vďaka nej odviedli slušný výkon proti veľmi silnému súperovi."