All-Star tím Slovenska v histórii NHL
Hokejovú scénu opustil ďalší zo slovenských hrdinov, ktorí zápolili v NHL - Ľubomír Višňovský. Pripomeňme si tých najlepších hokejistov narodených na Slovensku, ktorí hviezdili v najprestížnejšej hokejovej súťaži sveta.
Brankári
Jaroslav Halák - Peter Budaj - Ján Lašák
Len štyria brankári spod Tatier sa objavili v histórii zámorskej súťaže číslo jeden, a tak nie je náročné určiť trojicu, ktorá by sa dostala do historického all-stars výberu Slovákov v NHL.
Slovenská brankárska škola dlho nemala v zahraničí dobré meno a v podstate až úspešná medailová žatva seniorskej reprezentácie otvorila dvere do zámoria aj našim gólmanom. Dvojica Lašák-Staňa dlho pokúšala za morom šťastie, no obaja nastúpili len na šesť zápasov NHL a väčšiu dieru do NHL sveta neurobili.
Pripravili však miesto pre nastupujúcu generáciu slovenských brankárov, ktorú odštartoval Peter Budaj. Draftový výber z roku 2001 prenikol do NHL až v sezóne 2005-2006, no zakrátko sa stal jednotkou Colorada Avalanche a v tíme pôsobil až do sezóny 2010-2011. Po nej zamieril do Montrealu, kde za tri sezóny odohral 54 zápasov. Keď sa už zdalo, že, odsunutý v AHL, zabalí svoje zámorské pôsobenie, ozvali sa Los Angeles Kings a 33-ročný brankár ešte predsa len dostal šancu v NHL. Aj to svedčí o tom, že v zámorí urobil “Buddha” dobré meno sebe i slovenskému hokeju.
Jednoznačnou jednotkou je Jaroslav Halák, brankár New York Islanders, ktorý získal renomé hneď vo svojom pôsobisku, tíme Montrealu Canadiens. Hoci bol dlhodobo postavený do pozície náhradníka Careyho Pricea, vždy, keď dostal príležitosť, kanadskú brankársku hviezdu zatienil. Jeho výkony v play-off 2009-2010 mu otvorili mnohé možnosti v NHL a keď sa Habs rozhodli ponechať si Pricea a vymeniť Haláka, záujemcov bolo dosť. Vo vynikajúcich výkonoch pokračoval aj v St. Louis Blues, počas krátkej epizódy vo Washingtone i teraz v drese Islanders a je jedným z najstabilnejších brankárov súčasnej NHL.
Prvá formácia
Zdeno Chára - Ľubomír Višňovský
Stan Mikita - Peter Šťastný – Miroslav Šatan
Len ťažko by sme hľadali hviezdnejšiu obrannú dvojicu ako Chára a práve Višňovský, ktorý pred pár dňami ukončil svoju bohatú kariéru. Títo dvaja obrancovia si v zámorí vydobyli najhviezdnejšiu pozíciu spomedzi slovenských bekov. Jeden pre svoje vodcovské schopnosti a znamenitú defenzívnu prácu, druhý pre svoje famózne korčuliarske schopnosti a “obojsmernosť” na ľadovej ploche. Dokopy odohrali viac ako 2100 zápasov a podelili si viac ako 1000 kanadských bodov. Chára v dresoch Islanders, Senators a Bruins a Višňovský najmä v drese LA Kings zanechali v zámorí výraznú slovenskú stopu.
Do prvého útoku volíme dve legendy, ktoré síce reprezentovali aj Kanadu, no jeden z nich aj samostatnú slovenskú reprezentáciu a obaja sa hrdo hlásili k slovenskému pôvodu. Stan Mikita je dodnes vedený v štatistikách NHL ako slovenský hokejista, ktorý zaznamenal v 1394 zápasoch 1467 bodov, najviac spomedzi všetkých Slovákov v histórii. V drese Chicaga Blackhawks siahol niekoľkokrát na Stanleyho pohár, navyše sa pričinil o predstavenie zahnutých hokejok do zámorského hokeja. Pred štadiónom v Chicagu stojí jeho socha, ktorá pripomína jeho prínos pre chicagský klub.
Napriek tomu, že Mikita bol jedným z najlepších centrov v histórii NHL, na post stredného útočníka prvej formácie slovenského all-stars tímu radíme Petra Šťastného. Jeho neopakovateľné tvorivé schopnosti i čuch na góly spôsobili, že napriek tomu, že sa do NHL dostal až ako 24-ročný po emigrácii zo socialistického Československa, stihol v NHL 977 zápasov a v nich 1239 bodov. Mnoho odborníkov sa zhoduje, že nebyť dominancie Waynea Gretzkyho, Šťastný mohol byť najväčšou hviezdou NHL 80. rokov. Takmer 1,3 bodu na zápas a viac ako vydarené pôsobenia v drese Quebecu, St. Louis a New Jersey ho však aj tak radia medzi najlepších hokejistov, akí kedy brázdili ľady NHL.
Na krídlo k legendám NHL radíme hráča celkom inej generácie, no Miroslav Šatan si stihol zahrať niekoľko vydarených turnajov po boku Petra Šťastného v drese slovenskej reprezentácie. Keď po sezóne 1979-1980 skončil s kariérou Stan Mikita, v tej ďalšej sa objavil Peter Šťastný. A keď po sezóne 1994-1995 skončil v NHL on, v tej ďalšej sa objavil Miro Šatan. Niekdajší kapitán slovenskej reprezentácie odohral za morom 1050 zápasov základnej časti, v ktorých nazbieral 735 bodov, získal Stanley cup a dodnes naňho spomínajú ako na Tichého zabijaka NHL.
Druhá formácia
Róbert Švehla - Andrej Meszároš
Marián Hossa - Pavol Demitra - Marián Gáborík
Výraznú stopu v NHL zanechal aj Róbert Švehla, ktorý v 90. rokoch patril medzi najuznávanejších obojsmerných obrancov súťaže. Dodnes je tretím najproduktívnejším slovenským obrancom v historických štatistikách s 335 bodmi v 655 zápasoch. Bronzového medailistu z MS 2003 sme sa rozhodli do jednej formácie zaradiť s Andrejom Meszárošom, takisto obrancom spätým s Duklou Trenčín, ktorý bol svojho času považovaný za jedného za najtalentovanejších bekov NHL. Zranenia mu kariéru trochu pribrzdili, no určite patrí medzi tie vydarenejšie v podaní slovenský hokejistov.
Do útoku radíme nezabudnuteľnú trojicu kamarátov, ktorá spolu v NHL síce nikdy nehrala, no v slovenskej reprezentácii vytvorili jednu z najpamätnejších útočných formácií vôbec. Kreatívny Pavol Demitra v strede a bleskovo rýchli a smrtiaci Mariánovia na krídlach, to bola ozdoba troch olympiád a niekoľkých majstrovstiev sveta. V NHL spolu hrali len Demitra s Gáboríkom a ich spolupráca v Minnesote patrí k najvydarenejším častiam kariéry oboch. Gáborík a Hossa siahli dokonca na Stanley Cup, Demitra je šiestym najproduktívnejším Slovákom v NHL a spolu tvoria doslova a do písmena all-stars formáciu.
Tretia formácia
Andrej Sekera - Ľubomír Sekeráš
Žigmund Pálffy - Jozef Stumpel - Peter Bondra
Tretia obranná dvojica by vás nezaujala tým, že vás oseká, ale najmä svojim hokejovým umením. Ľubo Sekeráš sa do NHL pozrel až po tridsiatke, preto stihol len 213 zápasov, no jeho 71 kanadských bodov ho radí na historické siedme miesto medzi našimi obrancami, čo je obdivuhodný počin. Jeho partner z obrany je v súčasnosti druhým najproduktívnejším obrancom medzi aktívnymi hráčmi v NHL a dlhodobo jedným z najofenzívnejších a najkreatívnejších obrancov NHL.
Ak by títo obrancovia nastupovali s útočnou trojicou Pálffy-Stumpel-Bondra, bol by to ofenzívny uragán. Žigmun Pálffy kvôli problémom s ramenom predčasne ukončil svoje pôsobenie v NHL, no ako jediný z dvoch Slovákov, má v historických štatistikách v priemere viac ako bod na zápas. Zaujal najmä v drese Islanders a Kings, kde je doteraz radený svojimi výkonmi v tomto drese radený na úroveň Gretzkyho či Kopitara, teda hrdinov Kings, ktorí klub zapísali na mapu NHL. Práve v tomto drese zažil jedno z mnohých pôsobení po boku kamaráta Jožka Stumpela, skvelého centra, s výbornou defenzívnou prácou a famóznou prihrávkou. Ich spolupráca s Petrom Bondrom, (ešte stále) druhým najlepším strelcom v histórii slovenského zastúpenia v NHL, priniesla Slovensku v roku 2002 zlato z majstrovstiev sveta.
Štvrtá formácia
Milan Jurčina – Richard Zedník
Ladislav Nagy – Michal Handzuš – Ľubomír Bartečko
Slovenský hokej v zámorí väčšinou udivoval svojim ofenzívnym potenciálom, a tak sa snáď nikto neurazí, ak na úkor ôsmeho obrancu dáme prednosť trinástemu útočníkovi. Milan Jurčina je doma často kritizovaný za nie veľkú stabilnosť výkonov, no pravdou je, že v zámorí sa na jeho defenzívny prínos spoliehali roky. V NHL odohral 430 zápasov a s 81 bodmi je 6. najproduktívnejším obrancom slovenskej histórie, a to pritom vo svojich tímoch plnil najmä defenzívne úlohy.
Do štvrtej formácie zaraďujeme netradičnú checking line. Trojica Nagy - Handzuš – Bartečko spolu pôsobila v drese St. Louis Blues, kde vytvorili (na striedačku s Demitrom) nezabudnuteľný Slovak Pack, útočnú trojicu, ktorá svojho času ohúrila NHL. Čistý hokejový talent Laca Nagya, ideálny center v podobe Michala Handzuša a buldočí ťah na bránu v podobe Bartečka patril medzi to najlepšie, čo Slovensko NHL ponúklo. Ako trinásteho útočníka volíme Richarda Zedníka, ktorý bol takisto dlhé roky rešpektovanou figúrou NHL, či už pre svoj nezabudnuteľný ťah na bránu, alebo pre svoje defenzívne vlohy.
V NHL sa doteraz predstavilo 83 hráčov spod Tatier. Niektorí sa do histórie súťaže zapísali viac, iní menej. Všetci, bez ohľadu na to, či ich možno označiť za “all-stars material” však prispeli k tomu, že hokej je na Slovensku dlhodobo najpopulárnejším športom.