Jediná tréningová pomôcka na všetko - kettlebell
Väčšine z vás možno slovíčko kettlebell nič nehovorí. No pre nadšencov silového tréningu, špeciálne jednotky armády, polície, prípadne priaznivcov bojových športov, ide o nenahraditeľnú súčasť tréningu.
Historicky boli kettlebelly určené väčšinou pre tieto skupiny obyvateľstva, keďže s nimi roky trénovali sovietske špeciálne jednotky. To bolo niekedy okolo 18. storočia. No úplný začiatok tejto skvelej tréningovej pomôcky siaha až do antického Grécka. V múzeu v gréckej Olympii je dodnes kettlebell o hmotnosti 143 kg! Keď to porovnáme s dnešným takzvaných štandardom, a teda kettlebelly s hmotnosťou 16, 24, 32 ( ale aj 40, 48) kilogramov, vynára sa otázka, čo s tým asi tak tí Gréci robili?! Ale to je téma možno pre inú reláciu.
Dnes zažívajú kettlebelly v podstate takú malú renesanciu a sú stále populárnejšie. Už dávno neplatí, že patria iba do rúk kukláčom, vojakom a iným silným chlapom. Nezriedka sa stane, že po príchode do fitka vidíte nežné pohlavie robiť takzvané kettlebell swingy, ale o tom neskôr. Za čo (alebo komu) teda vďačíme tomuto prevratu a popularizácii kettlebellov?
V prvom rade ide o majstra kettlebellov a silového tréningu Pavla Tsatsoulina, ktorý je pôvodom z Ruska. V minulosti trénoval najmä sovietske a neskôr ruské bojové jednotky. Po presťahovaní do USA a pôsobenie tam nastal takzvaný tipping point, kedy sa z kettlebellov vďaka seminárom a osvete stal hit, ktorý používa napríklad Jeniffer Aniston, Penelope Cruz, Angelina Jolie, ale aj prvá dáma USA Michell Obama. Dôvodov, prečo po kettlebelloch siaha aj nežné pohlavie a jedinci, ktorých cieľom nie je rozvoj muskulatúry a sila, je hneď niekoľko. Kettlebelly vám zaručene pomôžu:
znížiť podkožný tuk
zhodiť nadbytočné (zlé) kilogramy (teda tuk)
zvýšiť alebo udržať vysokú úroveň anaeróbnej kapacity
z̶b̶a̶l̶i̶ť̶ ̶s̶u̶s̶e̶d̶u̶
v̶y̶z̶e̶r̶a̶ť̶ ̶d̶o̶b̶r̶e̶ ̶n̶a̶ ̶p̶l̶á̶ž̶i̶
Jedným slovom, takzvaná rysovačka. Na druhú stranu nesmieme zabudnúť, že kettlebelly sú tu takisto na:
rozvoj maximálnej a explozívnej sily
zlepšenie výskoku
zvýšenie čistej svalovej hmoty
zlepšenie ohybnosti a sily kĺbov a šliach
Ak vám tieto benefity nestačia na to, aby ste začali rozmýšľať nad zaradením tohto čudného objektu v rohu vášho fitnescentra, s ktorým necvičí nikto iný ako tá prerastená hlavohruď, do vášho tréningového programu, prestaňte čítať tento článok. Ak v žiadnom z rohov vášho fitka nenájdete kettlebelly, (chodíte do zlého fitka) vedzte, že kettlebell sa dá dnes za pár šupiek kúpiť už aj v Lidli a dokonca aj v každom druhom Tescu (ale nie v oddelení teplých rožkov). Pokiaľ sme vás trochu navnadili na túto skvelú pomôcku a chcete popracovať na zvýšení sily, zhodenie tuku a byť vo forme ako Michell Obama, určite sledujte našu sekciu Fitness aj ďalej. Máme pre vás konkrétne tréningové metód a postupy cvičenie s kettlebellmi.
Určite nevynechajte toto skvelé a zábavné video (nižšie), kde vám sám majster Pavel Tsatsouline povie, prečo cvičiť s kettlebellmi. A možno pochopíte, prečo to trvalo tak dlho, kým sa stali populárne. Predsa len, Rusi nie sú takí zdatní v marketingu ako Američania. Asi mu to časom niekto vysvetlil...
Odporúčame ďalšie naše články o cvičení:
- Bonusové cviky na záver silového tréningu
- Na čo si dávať pozor v posilke (4 základné chyby pri cvičení)
- 4 najlepšie cviky s kettlebellmi
- Jediná tréningová pomôcka na všetko - kettlebell
- Ako efektívne trénovať vonku, či na cestách? Naučte sa týchto 5 cvikov!
- Chete mať pevné a silné burcho? Naučte sa týchto 5 cvikov
- Zabudnite na brušáky, ak chcete mať silné brucho
- Vďaka čomu nám rastú svaly?
- Extrémne efektívne cviky na doma alebo hotelovú izbu
- Chcete mať vypracovanú hruď? Tu je návod! (bench)
- Povinný cvik každého športovca - drep
- Kráľovský cvik alebo ako zvýšiť silu jedným cvikom (mŕtvy ťah)
- Tréningový program 5x5 - Len tri cviky. Na všetko ostatné zabudnite
- Úvod do silového tréningu
Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uvedené v článku nie sú náhradou odporúčaní a rád špecializovaného doktora. Upozorňujeme, že text má len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré by pri jeho využití mohli nastať. Pred aplikovaním odporúčame konzultáciu s trénerom/odborníkom alebo lekárom.