Main Content

Hrával v ňom aj Slovák. Klub, ktorý vychoval Pogbu či Mahreza, no nezarobil takmer nič

piatok, 11. marec 2016 08:56 | Autor: Jakub Mihálik

Hrával v ňom aj Slovák. Klub, ktorý vychoval Pogbu či Mahreza, no nezarobil takmer nič
Hrával v ňom aj Slovák. Klub, ktorý vychoval Pogbu či Mahreza, no nezarobil takmer nič | zdroj: TASR+Twitter

Ani ak vychováte tie najväčšie hviezdy súčasného futbalu, nemusí to pre vás znamenať veľké peniaze utŕžené na prestupoch. Dôkazom je klub, ktorého dres obliekal aj slovenský brankár Alexander Vencel mladší.

Vo svete futbalu nie sú ničím výnimoční. Nejeden z menších klubov postaví svoju filozofiu na tom, že vybuduje silnú tréningovú akadémiu, v ktorej vytvorí predpoklady na výchovu veľkého množstva talentov. Tie potom zabuduje do prvého mužstva, v ktorom si ich všimnú veľké európske kluby, v prípade, že zaujmú nejakým väčším úspechom. 

Hoci je najstarším klubom vo Francúzsku, Le Havre nie je výsledkami tak slávny, ako Marseille, Lyon či PSG. Ešte nikdy nezískali domáci titul a aj teraz sa potácajú len v druhej najvyššej francúzskej súťaži. Jeho meno by vám nenapadlo, ak by ste skladali rebríček tých najlepších futbalových liahní vo Francúzsku, tobôž v Európe. 

Napriek tomu sa klub z prístavneho mesta môže pochváliť veľkým počtom obrovských futbalových persón, ktoré prešli jeho štruktúrami a ktoré sa práve z klubu neďaleko morskej hranice s Anglickom, odrazili do sveta veľkého futbalu. Nanešťastie pre Le Havre, nikdy to nedokázali zužitkovať. Aj preto sa neustále boria s finančnými i kvalitatívnymi problémami.

Roky produkujú talenty

Už na prelome tisícročí Le Havre chrlilo veľké futbalové nádeje. Keď sa na scéne objavilo útočné duo Anthony Le Tallec – Florent Sinama-Pongolle, futbalová Európa spozornela. Takmer na deň rovnako starí tínedžeri o hlavu vyčnievali nad súputnikmi na Majstrovstvách Európy do 16 rokov v roku 2001. Len jeden hráč sa im dokázal vyrovnať a dokonca z finálového súboja proti ich Francúzsku vyšiel ako víťaz. Volal sa „El Niňo“ Fernando Torres. Ešte v tom istom roku však na svetovom šampionáte sedemnásťročných vďaka ich spolupráci Francúzi nedali nikomu šancu a Sinama-Pongolle sa s deviatimi gólmi stal najlepším strelcom turnaja, hoci na ňom štartovali aj takí hráči ako Carlos Tévez, Maxi López, či spomínaný El Niňo .

Ani veľký záujem veľkoklubov neznamenal pre Le Havre vysokú prestupovú sumu. Súboj o služby dvoch nádejných mladíkov vyhral Liverpool pod vedením Francúza Gerarda Houlliera, no do francúzskeho klubu putovalo dokopy za oboch hráčov len 2,9 miliónov eur (za Sinamu Pongolla len 400 tisíc).

Za Pogbu nedostali nič

Ak ste málo dôležitý klub v málo dôležitej súťaži, máte veľkú šancu, že o svoje talenty prídete skôr, ako ich stihnete speňažiť. Príbeh prestupov hráčov Le Havre je toho pokračujúcim dôkazom. V roku 2004 klub prišiel o Charlesa N´Zogbiu, ktorého si vo veku 16 rokov všimol skaut Newcastlu United. Nepomohli ani portesty Le Havre na úrovni FIFA, šikovný krídelník odišiel do Anglicka zadarmo. 

V klube si zakrátko vypiplali jeho náhradu, rýchlonohého útočníka Matthiasa Lepillera, o ktorého veľmi rýchlo začali javiť záujem bohatšie kluby Európy. O dva roky neskôr ho však zadarmo uchmatla Le Havre Fiorentina. 

Azda najviac klub mrzel odchod jednej z najväčších hviezd súčasnosti. Mladý Paul Pogba už ako 14-ročný pútal pozornosť a Le Havre sa rôznymi zmluvami snažilo zabezpečiť, aby po dovŕšení požadovaného veku podpísal prvý profesionálny kontrakt práve s Le Havre. Nepomohlo, v roku 2009 Pogbu zlákal Manchester United.

„Anglické kluby lákajú rodičov,“ tvrdil vtedy prezident Le Havre Jean-Pierre Louvel. „V prípade Pogbu to bolo celkom jednoduché. Stotisíc eur pre otca, stotisíc pre mamu a dom. Francúzsko rešpektuje isté pravidlá, no anglické kluby nerešpektujú nič,“ hromžil prezident.

Le Havre ani tentokrát neuspelo so svojim protestom u FIFA, a tak jeden z najcennejších futbalistov súčasnosti odišiel z klubu bez akejkoľvek kompenzácie.

Neocenili ich potenciál

Pri pohľade na tabuľku najužitočnejších hráčov tejto sezóny Premier League zrejme zasvietia najmä dve mná. Výbornú sezónu West Hamu, ktorý šokujúco siaha na miestenku do Ligy majstrov, má „na svedomí“ z obrovskej časti tvorca hry Dmitri Payet.

Ešte vyššie ciele má v rámci Premier League odpisovaný Leicester City a nejeden oborník pri spomienke na The Foxes spieva ódy na krídelníka Riyada Mahreza. 

Obaja menovaní majú spoločné to, že hrávali za Le Havre, i to, že v nich klub dostatočne nerozpoznal potenciál i to, že z klubu odišli za veľmi nízke prestupové sumy. 

Dmitri Payet do klubu prišiel z rodného Réunionu, keď mal dvanásť rokov. Po štyroch rokoch však Le Havre usúdil, že problémová povaha brilantného technika prevážila nad jeho potenciálom, a tak sa Dmitri vrátil na Réunion a zdalo sa, že jeho kariéra skončí skôr ako sa začala. Nantes však dali hráčovi novú šancu a ten sa cez Saint-Etiene, Lille a Marseille dostal až do spomínaného West Hamu. 

Alžírsky reprezentant Riyad Mahrez do Le Havre prišiel o čosi neskôr, až ako 19-ročný, no ako sám hovorí, “nebol som dostatočne fyzicky pripravený”. V Le Havre väčšiu časť svojho štvorročného pôsobenia strávil v rezervnom tíme. Povolanie do prvého tímu dostávali aj oveľa mladší hráči a dlho to vyzeralo, že s ním v klube stratia trpezlivosť. Mahrez však vydržal a pri jednom zo zápasov Ligue 2 si ho všimli skauti Leicesteru City, ktorí sa pôvodne prišli pozrieť na iného hráča Le Havru. Ako dvadsaťtriročný, Le Havre ani pri záujme anglického klubu nepovažoval svojho hráča za ktovieako výnimočného. Aj preto prestupová suma dosiahla len úroveň 500 tisíc eur. Za jeden a pol roka od jeho prestupu z Le Havre stúpla 40-násobne. 

Čo by bolo, ak….

Sčasti vlastnou vinou, kvôli nedostatočnej schopnosti rozpoznať hráčsky klenot, sčasti vinou toho, že veľkí požierajú malých, je Le Havre, klub, ktorý otvoril cestu do veľkého futbalu skutočným futbalovým superhviezdam, aj naďalej provinčným tímom v druhej francúzskej lige. Ich fanúšikov na jednej strane teší, keď vidia, ako bývalí hráči dobýjajú futbalovú Európu. Na strane druhej však určite rozmýšľajú, čo by bolo, ak by klub o svojich hráčov neprišiel. 

Ideálna zostava hráčov, ktorých do sveta veľkého futbalu uviedol klub Le Havre (v zátvorke s klubmi, v ktorých najviac zažiarili)