10 najlepších hráčov základnej časti NHL v sezóne 2015/2016
Porcia 1230 zápasov základnej časti NHL je za nami. Naša redakcia predstavuje 10 hráčov, ktorí v nej predvádzali najlepšie výkony.
10. Blake Wheeler
Výkony 29-ročného krídelníka sa rok čo rok zlepšujú. V aktuálnom ročníku si vytvoril osobné maximum v počte pozbieraných bodov, keď sezónu zakončil ako ôsmy najproduktívnejší hokejista ligy. Na konto si pripísal v 82 dueloch 78 kanadských bodov za bilanciu 26+52. Po celý ročník bol obrovskou oporou „tryskáčov“ a možno očakávať, že v najbližších rokoch bude naďalej ťahúňom kanadského celku.
9. Alexander Ovečkin
Draftovú jednotku roku 2004 v produktivite nájdeme na celkovom pätnástom mieste. V 79 stretnutiach pozbieral 71 bodov, no jeho výkon v podobe 50 nastrieľaných gólov je jednoducho výnimočným počinom, vďaka ktorému sa do nášho výberu dostal aj na úkor niektorých produktívnejších hokejistov. Rodák z Moskvy je nepochybne najlepším kanonierom súčasnosti a v play-off povedie Washington Capitals ako kapitán najlepšieho celku zámorskej profiligy.
8. Johnny Gaudreau
Johnny Gaudreau odohral v NHL zatiaľ len dve sezóny, no už v 22 rokoch sa radí medzi vychádzajúce hviezdy svetového hokeja. V 79 stretnutiach v drese Calgary Flames pozbieral 78 kanadských bodov, pokoril 30-gólovú hranicu a napriek tomu, že tím z Alberty patril medzi najhoršie v NHL, výkonnostne i herne dokázal držať krok prakticky s najlepšími hráčmi ligy. V budúcnosti o výkonoch „Johnnyho Hockeya“ budeme ešte určite veľa počuť.
7. Jevgenij Kuznecov
23-ročný center si dával dlhšiu dobu na čas. Odchod do zámoria nijak neuponáhľal, zdokonaľoval sa v Kontinentálnej hokejovej lige v drese Traktoru Čeľabinsk a jeho trpezlivosť sa mu vyplatila. V jeho druhej plnej sezóne v NHL už uzatvára najlepšiu desiatku kanadského bodovania so ziskom 77 bodov v 82 stretnutiach a v 23 rokoch predvádza na ľade výkony svetových parametrov. Netreba zabúdať na to, že Kuznecov sa ešte stále môže zlepšovať, no už v súčasnosti ho mnohí označujú za najlepšieho tvorcu hry hokejového sveta.
6. Joe Thornton
Hra forwarda Joe Thorntona v drese San Jose Sharks je viac než obdivuhodná. Zatiaľ čo výkonnosť jeho rovesníkov v 36 rokoch klesá, Thornton v 82 dueloch pozbieral rovnaký počet bodov, sezónu zakončil ako štvrtý najproduktívnejší hráč ligy a po dlhých rokoch tak dáva kalifornskému tímu opäť šancu na zisk Stanley Cupu. Spoločne so spoluhráčmi tvorí konkurencieschopný tím, ktorý bude mať vo vyraďovacej časti len tie najvyššie ambície.
5. Sidney Crosby
V úvode sezóny bol veľmi kritizovaný. A právom. Líder Pittsburghu Penguins sa na ľade hľadal, no po decembrovej zmene hlavného trénera sa všetko zmenilo. Crosby začal dobiehať stratené a miestami to vyzeralo, že bude útočiť ešte na Art Ross Trophy pre najproduktívnejšieho hráča ligy. 28-ročný center napokon pozbieral 85 kanadských bodov v 80 stretnutiach a výraznou mierou sa podpísal pod famózny finiš „tučniakov“ v závere sezóny, vďaka ktorému do vyraďovacej časti vstupujú v parádnej forme.
4. Jamie Benn
Kapitán Dallasu Stars nedokázal túto sezónu obhájiť zisk Art Ross Trophy. Mal k tomu ale najbližšie spomedzi všetkých ostatných hokejistov. S 89 kanadskými bodmi sa totiž stal druhým najproduktívnejším hokejistom súťaže a o dva body vylepšil svoje kariérne maximum. Dallas Stars bude vstupovať do play-off ako jeden z favoritov Západnej konferencie a ak sa texaskému klubu podarí uspieť, prím v tom bude s určitosťou hrať práve 26-ročný Kanaďan.
3. Erik Karlsson
Erik Karlsson v 82 dueloch pozbieral rovnaký počet bodov a stal sa piatym najproduktívnejším hokejistom sezóny 2015/2016. To všetko sa mu podarilo z pozície obrancu, hoci v jeho prítomnosti to vyzerá na ľade ako keby Ottawa Senators hrala so štyrmi útočníkmi. Na dobrej povesti mu trochu uberajú dva mínusové body v „tabuľke pravdy,“ no napriek tomu je jednoznačne najväčším favoritom na zisk Norris Trophy pre najlepšieho beka ligy. So 66 asistenciami sa stal lídrom tejto štatistiky, čo sa obrancovi nepodarilo od roku 1975, keď vtedy ligovú štatistiku v počte gólových prihrávok ovládol legendárny Bobby Orr.
2. Braden Holtby
Kanadský brankár už vlani predvádzal v bránkovisku Washingtonu Capitals výborné výkony. Tento rok ich dokázal ešte viac vyšperkovať a pri 66 štartoch doviedol svoj tím k 48 víťazstvám, čím dorovnal rekord Martina Brodeura zo sezóny 2006/2007. 26-ročný gólman útočil na zlomenie rekordu jednej z najväčších brankárskych hokejových legiend a vzhľadom k jeho veku možno predpokladať, že ani zďaleka ešte nepredvádza to najlepšie. Tím z hlavného mesta USA je aj vďaka jeho spoľahlivým výkonom jedným z najväčších favoritov na zisk Stanley Cupu.
1. Patrick Kane
One man show. Aj takto by sa dala opísať sezóna Patricka Kanea z individuálneho hľadiska. Jeho výkony jednoducho v zámorskej profilige nemali konkurenciu. Sezónu zakončil so ziskom 106 kanadských bodov a okrem opanovania produktivity ho pri srdci hreje aj druhé miesto v počte nastrieľaných gólov (46). Stal sa prvým Američanom v histórii, ktorý dokázal vyhrať kanadské bodovanie. Na ľade miestami pôsobí nezastaviteľným dojmom a práve on je tým dôvodom, vďaka ktorému môže Chicago Blackhawks tento rok pomýšľať na obhajobu Stanley Cupu.