piatok, 22. apríl 2016 08:09 | Autor: TASR

New York 22. apríla (TASR) - Slovenskí hokejoví útočníci Tomáš Tatar a Tomáš Jurčo sú voľní pre potreby reprezentácie na MS v Rusku.

Ich Detroit totiž podľahol v piatom zápase 1. kola play off zámorskej NHL domácej Tampe Bay 0:1 a v celej sérii prehral 1:4. O jediný presný zásah sa postaral necelé dve minúty pred koncom Alex Killorn. Tatar odohral v zápase vyše 16 minút a pripísal si jednu strelu, Jurčo sa do zostavy Red Wings opäť nezmestil. Kým s Tatarom reprezentačný tréner Zdeno Cíger na MS počíta, o pozvánke pre Jurča ešte porozmýšľa, keďže 23-ročný krídelník nehral v uplynulom období pravidelne.

Chicago odvrátilo hrozbu vyradenia a stále môže pomýšľať na obhajobu Stanleyho pohára. Blackhawks zvíťazili v piatom dueli štvrťfinále Západnej konferencie na ľade St. Louis 4:3 po druhom predĺžení a znížili stav série na 2:3. Marián Hossa otvoril skóre zápasu, keď v 32. minúte vyriešil brejkovú situáciu v oslabení presnou strelou švihom a strelil svoj jubilejný 50. gól v play off. Chicago však v tretej tretine neudržalo náskok 3:1 a Blues si vynútili predĺženie. O víťazný zásah "jastrabov" sa postaral v 84. minúte najproduktívnejší hráč základnej časti Patrick Kane, ktorému prihral slovenský útočník Richard Pánik.

Blízko k postupu do semifinále Východnej konferencie je Pittsburgh, ktorý vyhral na ľade New Yorku Rangers 5:0 a na zápasy vedie 3:1.

1. kolo play off NHL

piaty zápas štvrťfinále Východnej konferencie

TAMPA BAY - DETROIT 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
Gól: 59. Killorn (Callahan). Brankári: Bishop - Mrázek, strely na bránku: 24:34, 19.092 divákov.
/konečný stav série: 4:1/

štvrtý zápas štvrťfinále Východnej konferencie

NEW YORK RANGERS - PITTSBURGH PENGUINS 0:5 (0:3, 0:1, 0:1)
Góly: 2. Fehr (Lovejoy, Malkin), 8. Hörnqvist (Crosby, Malkin), 17. Sheary, 24. Malkin (Crosby, Hörnqvist), 44. Malkin (Dumoulin, Bonino). Brankári: Lundqvist (27. Raanta) - Murray, strely na bránku: 31:32, 18.006 divákov.
/stav série: 1:3/

piaty zápas štvrťfinále Západnej konferencie

ST. LOUIS BLUES - CHICAGO BLACKHAWKS 3:4 pp (0:0, 1:3, 2:0 - 0:0, 0:1)
Góly: 33. Schwartz (Pietrangelo, Parayko), 47. Fabbri (Pietrangelo), 55. Backes (Pietrangelo, Fabbri) - 32. HOSSA (Hjalmarsson), 36. Anisimov (Panarin, Teräväinen), 40. Panarin (Kane, Toews), 84. Kane (PÁNIK). Brankári: Elliott - Crawford, strely na bránku: 46:35, 19.956 divákov.
/stav série: 3:2/

štvrtý zápas štvrťfinále Západnej konferencie

NASHVILLE PREDATORS - ANAHEIM DUCKS 1:4 (0:1, 1:2, 0:1)
Góly: 32. Fisher (Wilson, Weber) - 2. Getzlaf (Perron, Bieksa), 38. Thompson (Rakell, Vatanen), 39. McGinn (Stewart), 57. Cogliano (Silfverberg). Brankári: Rinne - Andersen, strely na bránku: 31:25, 17.232 divákov.
/stav série: 2:2/

Slováci v akcii:

Marián Hossa (Chicago) 24:47 1 0 1 0 7 0
Richard Pánik (Chicago) 21:09 0 1 1 +1 3 0
Tomáš Tatar (Detroit) 16:05 0 0 0 0 1 0

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty/