Main Content

Kam až zájde benevolencia UEFA voči Kosovu?

streda, 4. máj 2016 08:07 | Autor: Jakub Mihálik

Kam až zájde benevolencia UEFA voči Kosovu?
Kam až zájde benevolencia UEFA voči Kosovu? | zdroj: © TASR

Ak ste to náhodou v záplave správ o Leicesteri či Lige majstrov nepostrehli, Kosovo je novým členom UEFA. V utorok o tom rozhodlo valné zhromaždenie Európskej futbalovej únie, ktoré Srbsko nazýva fraškou.

Stĺpček Jakuba Mihálika

Najprv UEFA pristúpila na výzvu Kosova, aby sa o jeho prijatí hlasovalo v čo možno najkratšom čase, pretože Kosovo chce vstúpiť do FIFA už budúci týždeň, čo by mu dalo nádej na vstup už do kvalifikácie MS v Rusku (ktoré mimochodom Kosovu odkázalo, že ich národný tím na šampionát neprijme). Potom sa rozhodla zmeniť vlastné pravidlá na prijatie člena, keď pravidlo “členom sa môže stať len krajina, ktorej nezávislosť uznáva OSN” malo nahradiť pravidlo “členom sa môže stať len krajina, ktorú uznáva väčšina európskeho spoločenstva” a nakoniec poprela aj pravidlá hlasovania, ktoré túto zmenu malo schváliť. 

Včera sa totiž malo o prijatí nového pravidla malo rozhodnúť dvojtretinovou väčšinou hlasujúcich. Tak hovoria stanovy. V tajnom hlasovaní sa však kladne vyjadrilo len 28 z 52 hlasujúcich krajín, čo je tesná nadpolovičná väčšina. Napriek tomu UEFA Kosovo prijala a bude tak môcť nastupovať na turnaje v gescii UEFA a čoskoro zrejme aj FIFA. 

UEFA nevzala do úvahy nielen fakt, že sa proti prijatiu vyslovilo až 24 krajín, čo v histórii tejto organizácie nemá obdobu. Nevzala do úvahy ani fakt, že až pätnásť členských krajín vôbec neuznáva existenciu Kosova ako samostatného štátu, čo z otvoreného súťaženia Kosova v rámci futbalovej Európy robí nemožnú úlohu.

A už vôbec nevzala do úvahy fakt, že ak sa aj Kosovu podarí vstúpiť do kvalifikácie na MS 2018, nebude jednoduché zaradiť ho do nejakej z existujúcich kvalifikačných skupín. Ak sa chce FIFA vyhnúť novému žrebovaniu, musí Kosovo vtesnať do niektorej z kvalifikačných skupín, ktoré majú len piatich účastníkov. Avšak v jednej z nich Bosna, Grécko a Cyprus a v druhej Ukrajina, neuznávajú existenciu Kosova, a teda zrejme odmietnú proti nemu hrať. Len jedna jediná skupina so šiestimi účastníkmi zahŕňa všetkých šesť krajín, ktoré uznávajú existenciu Kosova – kvalifikačná skupina B, v ktorej, paradoxne, pôsobí aj Švajčiarsko, teda tím plný kosovských futbalistov.

UEFA zrejme ani nerozmýšľala nad tým, ako Kosovo vybuduje svoj národný tím. Keďže svoj prvý, neoficiálny, zápas odohrali až v roku 2014 a keďže kvôli nemožnosti hrať oficiálne zápasy, futbalisti pochádzajúci z Kosova reprezentujú krajiny ako Albánsko, Švajčiarsko či Belgicko, Kosovo prakticky nemá konkurencieschopný tím. 

Aj preto sa nad rozhodnutím UEFA rozhorčujú, nielen v Srbsku či Čiernej Hore, ale napríklad aj vo Švajčiarsku. Boja sa totiž, že benevolencia UEFA a FIFA spôsobí vznik nejakej výnimky, ktorá by Kosovčanom dovoľovala rozhodnúť sa zmeniť reprezentačnú príslušnosť, hoci už absolvovali seniorské zápasy v službách inej krajiny. Veď hráči ako Shaqiri, Januzaj, Cana, Xhaka a ďalší sa v minulosti vyjadrili, že keby mali tú možnosť, zrejme by reprezentovali Kosovo. 

Snáď k tomuto extrému nedôjde. Pošliapanie aj posledných zásad UEFA by totiž znamenalo začiatok anarchie v európskom futbale. 

Mimochodom, takto by vyzeralo kosovské mužstvo, keby zaň mohli hrať všetci etnickí Kosovčania.