Main Content

TAKTICKÁ ANALÝZA: Pozrite si štúdiu toho, ako hrá Wales

piatok, 10. jún 2016 11:35 | Autor: Jakub Mihálik

TAKTICKÁ ANALÝZA: Pozrite si štúdiu toho, ako hrá Wales
TAKTICKÁ ANALÝZA: Pozrite si štúdiu toho, ako hrá Wales | zdroj: © TASR

Wales nie je len o Baleovi,“ čítame už prakticky týždeň z vyjadrení slovenských futbalistov, ale aj zahraničných periodík. O čom teda ale je? Pozrite si analýzu toho, ako Wales hrá, v čom sú jeho prednosti, ale aj stránky, ktoré môžu slovenskí futbalisti potrestať.

Prvoradá obrana

Už fakt, že počas desiatich zápasov kvalifikácie inkasovali len 4 góly, svedčí o tom, že Wales vychádza najmä z pozornej defenzívy. V priemere v ich zápasoch padlo 1,5 góla na stretnutie, čo jasne svedčí o zameraní tímu trénera Chrisa Colemana.

Aj samotní Walesania počas svojej cesty na EURO uvádzali, že nastupujú v dvoch možných formáciách.

Jedna je klasické rozostavenie 4-3-3, ktoré prezentovali v poslednom prípravnom zápase pred Euro proti Švédsku.

Druhý variant zahŕňa troch systém, ktorý môžeme vyjadriť rozostavením 3-5-2 alebo 5-3-2, podľa toho, ako sa na to chceme pozrieť. Tento model aplikujú hlavne vtedy, keď je k dispozícii Gareth Bale a priniesol im úspech aj v asi najlepšom zápase kvalifikácie, ktorý odohrali na domácej pôde proti Belgicku takmer na deň presne pred rokom (12.6.2015).

V skutočnosti je však veľmi ťažké číselne vyjadriť pohyb a rozmiestnenie jednotlivých hráčov Walesu.

V obrane tradične nastupujú až s piatimi „vyučenými“ obrancami. V strede defenzívy využívajú najčastejšie troch hráčov, ktorí však nemusia byť čistokrvnými stopérmi. Spolu s ďalšími dvoma krajnými obrancami totiž majú za úlohu eliminovať silné krídelné priestory súpera.

Na hernej situácii zo zápasu s Belgickom perfektne vidíme prácu welšskej obrany. Krajný stopér vystupuje na pomoc svojmu krídelnému bekovi, aby tak zabránil podčísleniu priestoru pri autovej čiare. Je si veľmi dobre vedomý toho, že v strede obrany prečíslujú súperovho útočníka dvaja ďalší stopéri, ktorým sa navyše ponáhľajú pomôcť dva stredoví záložníci. Bližšie k epicentru hry sa sťahuje aj bek z druhej strany, čím Wales vytvára kompaktný val na relatívne malom území.

Na obrázku zo zápasu so Švédskom vidíme, že, hoci Wales „oficiálne“ zvolí iné rozostavenie, defenzívne sa ich systém nemení, ani v závislosti na súperovi.

Ich systém je pomerne hlboko zasunutý. Wales sa nesnaží silou-mocou po strate lopty rýchlo vybojovať držanie späť vďaka vysokému presingu. Vedia, že sa súper zapletie v obrannej spleti sedmičky hráčov aj sám.

Faktor B+R

Dokopy teda až sedem hráčov je aktívne zapojených do bránenia všetkých súperových akcií. Takáto defenzívna stabilita ale dáva absolútnu slobodu zvyšným trom futbalistom. Nie náhodou práve na týchto postoch hrajú dve najväčšie hviezdy Walesu. Meno Garetha Balea je samozrejmosťou, ale podobnú rolu preberá aj Aaron Ramsey, stredopoliar Arsenalu, ktorého síce v niektorých zápasoch môžu Walesania písať ako defenzívneho stredopoliara, no v skutočnosti si užíva totálnu voľnosť a jeho prvoradou úlohou má byť útočenie.

Bale a Ramsey sa pohybujú po ihrisku bez akejkoľvek taktickej zviazanosti. Bránit nemusia, ale keďže obaja majú defenzívnu minulosť, brániť vedia a aj bránia, ak to situácia vyžaduje. Tréner Coleman však celý systém uspôsobuje ich technickej vyspelosti, preto ich sám nabáda k vyššiemu postaveniu.

Oboch hráčov tak môžete vidieť na ihrisku prakticky kdekoľvek. Gareth Bale môže hrať, ako na ľavom krídle,

tak aj na pozícii druhého stredného útočníka,

a v neposlednom rade na svojom tradičnom pravom krídle. Rovnako potom Ramsey môže pôsobiť až pri stopéroch, kde si pýta loptu na založenie útoku, aby o pár sekúnd už bol na ľavom krídle.

Pri zakladaní útoku sa Walesania snažia využiť hlavičkové predispozície stredného útočníka (poväčšine Robson-Kanu), ktorý sa trochu sťahuje hlbšie do poľa, aby tak trochu vytiahol súperovho stopéra. V momente, keď sa dostáva do hlavičkového súboja, štartujú obaja krídelníci do uvoľneného priestoru.

Pri postupnom útoku nevyužívajú stredných záložníkov, tí sa len zriedkavo dostávajú ďaleko od poliacej čiary, a to napriek tomu, že napríklad liverpoolsky Joe Allen technikou vyniká. Oveľa aktívnejší sú krídelní beci, ktorí dopĺňajú ofenzívnu trojicu. Celkovo tak do útočenia zapájajú piatich hráčov.

Ako na nich?

Wales je vysoko disciplinovaný tím, s ktorý svojou pozičnou hrou chce prinútiť súpera, aby bránil všetkých hráčov jeden na jedného, vďaka čomu sa Bale s Ramseym dostávajú do ideálnej pozície, keďže patria medzi najsilnejších hráčov na svete v hre proti jedinému obrancovi a s otvoreným priestorom pred nimi. Ak sa už aj dostanú do pozície proti veľkej početnej presile súpera, svojim krytím lopty si pýtajú štandardnú situáciu, v ktorých sú obrovsky silní, a to napriek tomu, že patria medzi najnižšie tímy na turnaji.

Aký recept teda na nich funguje? Čiastočne nám ho ponúkli Švédi v poslednom prípravnom zápase Walesu, v ktorom ich na domácej pôde porazili 3:0. Gareth Bale síce hral až posledných tridsať minút zápasu, no ani po jeho príchode sa účinný systém Švédov príliš nezmenil.

Severania s veľkou intenzitou napádali welšských hráčov pomerne vysoko. Pri počiatočných fázach welšského útoku prepli do rozostavenia 4-2-4. Hráčov preberajúcich loptu chrbtom k bráne okamžite dostupovali a vytláčali ich hlbšie do ihriska, aby tak nemali šancu otočiť sa s loptou a rozvinúť nejaký útok. Je to síce fyzicky náročný spôsob hry, no ukázal sa ako veľmi účinný, pretože Walesania si za celý zápas veľa šancí nevypracovali.

Na obrázku špeciálne dávam do pozornosti dvoch stredových záložníkov, ktorí pri prenesení hry na pravú stranu Walesu okamžite vystupujú proti hráčovi:

Už keď Švédi získali loptu, neprichádzalo z ich strany k spomaleniu. V snahe znemožniť sformovaniu sa sedemčlenného obranného bloku Walesu podnikali rýchle priamočiare útoky, ktoré sa okamžite snažili zakončiť.

V ich hre som si všimol výraznú snahu o hru z druhej línie. Švédi vedeli, že zadná formácia Walesu je v dostatočnom počte akcieschopná prakticky okamžite po strate lopty. Preto sa ju snažili pri rýchlych protiútokoch prekonať prihrávkami do druhej línie. Z jednej takej padol prvý gól zápasu. Zlatan vybojoval aktívnym napádaním loptu, trielil do útoku, na čo waleská obrana zareagovala rýchlym návratom.

Keďže boli útočiaci hráči v podčíslení, Zlatan si počkal na ideálny moment, keď z nábehu dopĺňal útok švédsky stredopoliar, poslal mu prihrávku a ten tesne spoza šestnástky vyslal gólovú strelu.

Podobný recept sa potom snažil využiť v druhom polčase aj sám Zlatan, ktorý si odskakoval od línie stredných obrancov a nebezpečne zakončoval. Z následného rohu potom Švédi skórovali druhýkrát.

Práve vysoké napádanie, aktívny pressing a snaha nájsť miesto medzi jednotlivými obrannými líniami Walesu môžu viesť k úspechu.

Proti Walesu je obrovsky dôležité streliť prvý gól a narušiť tak ich konsolidovanú obrannú hru. Nemožno však zabúdať, že ich hráči vpredu patria medzi absolútnu špičku na svete. Walesania rozhodne sú hrateľní, no treba podať svetový výkon. Napokon, ako v každom zápase na takomto fóre.