PRÍBEH: Draft 1974 alebo Ako Buffalo draftovalo Japonca, ktorý nikdy neexistoval
Draft v roku 1974 priniesol jednu kuriozitu, ktorá sa zrejme nikdy nezopakuje. Buffalo draftovalo japonského hokejistu, ktorý sa stal azda najslávnejším hokejistom krajiny – napriek tomu, že nikdy neexistoval.
V roku 1974 sa draft konal prostredníctvom konferenčného hovoru medzi NHL a konkurenčnou WHA, ktorá vznikla ako alternatíva NHL pre kluby, ktoré si nemohli dovoliť zaplatiť dvanásťmiliónový poplatok pre vstup do najlepšej hokejovej ligy sveta. WHA ale ponúkala divákom taktiež kvalitný hokej – hrali tam hráči ako Gordie Howe či Bobby Hull. Aby si tímy z oboch líg nevyberali rovnakých hráčov, draft prebiehal medzi oboma súťažami v rovnakom čase a o všetkých voľbách sa medzi ligami diskutovalo.
Hoci sa na drafte 1974 vybrali mená ako Bryan Trottier, Clark Gillies či Pierre Larouche, o najväčší rozruch sa toho času postarali predstavitelia Buffala Sabres. Zlú náladu z veľmi pomalého priebehu draftu si predstavitelia amerického celku zlepšili skutočne nečakaným krokom. Ako prvý so šialenou myšlienkou prišiel vtedajší riaditeľ skautingu John Andersen, ktorý svojim „kumpánom“ navrhol, aby si vybrali hráča, ktorý nemá právo byť draftovaný v roku 1974. Aby toho nebolo málo, tento plán zdokonalil PR manažér klubu Paul Wieland, ktorý navrhol draftovať neexistujúceho hráča. Spoločne s Andersenom dali hlavy dokopy a napokon vznikol japonský hokejista Taro Tsujimoto.
Prečo práve toto meno? Buffalo našlo priezvisko Tsujimoto v telefónnom zozname. Šlo o majiteľa obchodíku v New Yorku, kam zavolal generálny manažér Punch Imlach a zistil, aké krstné meno je v Japonsku obľúbené. „Taro,“ odpovedal nič netušiaci Japonec. Buffalo si tak z celkového 183. miesta v 11. kole údajného centra Tara Tsujimoto, ktorý hral za imaginárny tím Tokio Katanas (v anglickom preklade Tokio Sabres).
Vymyslený japonský hokejista sa tak stal oficiálne hráčom Buffala Sabres, bol zaradený do všetkých štatistík a jeho meno doposiaľ figuruje v historických zápisoch o drafte. Generálny manažér Punch Imlach, PR manažér Paul Wieland a riaditeľ skautingu John Andersen dokonca tento krok dotiahli ešte ďalej a vec umlčali aj pred majiteľmi klubu – Seymourom a Northrupom Knoxovcami.
A tak mal Tsujimoto v prípravnom kempe pred sezónou pripravené miesto v šatni vrátane kompletnej výstroje. A prečo Tsujimoto nedorazil načas? Zrejme mal problém vybaviť papiere pre odchod z Japonska...
Po zhruba týždni ale napokon pravda vyplávala na povrch vedenie ligy vymazalo japonského hokejistu zo štatistík. Napriek tomu si ale „Taro Tsujimoto“ získal srdcia mnohých fanúšikov Buffala, pre ktorých sa stal vymyslený Japonec kultovou postavičkou. Počas zápasov Sabres tak predovšetkým v minulosti priaznivci skandovali jeho meno či pripravovali vtipné transparenty s miestnou hokejovou legendou.
Taro Tsujimoto bol len jednou z vtipov v podaní Buffala Sabres. Počas pôsobenia Paula Wielanda na stoličke manažéra vzťahov s verejnosťou totiž svetlo sveta uzreli aj informácie o tom, že prezident USA ustanovil Buffalo Sabres za oficiálny národný tím USA. V inom čase mal americký celok rozpustiť ľad a nahradiť ho umelo vytvoreným povrchom, ktorý navrhol kanadský premiér. „Mužov ako Paul Wieland by NHL potrebovala viac,“ píše sa na nhlnews.cz. A s českým webom sa rozhodne nedá nesúhlasiť.