Real a Barcelona musia upraviť stratégiu, inak ich Anglicko prevalcuje
Španielskí futbaloví giganti majú (nielen) v tejto sezóne problém s prilákaním vychádzajúcich supertalentov.
Komentár Jakuba Mihálika
Neviem, či ste si to všmili, ale tento rok sa v rámci prestupových správ oveľa častejšie ako po minulé roky spomína fakt, že Real Madrid alebo FC Barcelona neuspeli v snahe o to získať nejakú posilu. Špeciálne mladé supertalenty akoby sa dvom španielskym gigantom vyhýbali. Pritom to ešte v nedávnych rokoch bolo naopak.
Keď sa objavil „nový Pelé“ Robinho, oba kluby nadiaľku bojovali o jeho služby, pričom sám hráč dlhodobo preferoval Real Madrid. Keď sa objavil Neymar, takisto boli od začiatku (do konca) favoritmi na jeho získanie práve Real s Barcou . Vždy, keď sa objavil nejaký supertalent tipovaný na to, že sa jedného dňa stane najlepším futbalistom sveta, Real a Barca boli najčastejšie spomínané ako preferované destinácie.
Ale v poslednej dobe tento trend odpadá a španielske tímy „strácajú“ prvotriedne talenty v prospech anglických tímov. Iste, je to aj peniazmi, ktoré v Anglicku akoby padali z neba, no ani v španielskych veľkokluboch ich rozhodne nie je málo.
Problém je trochu niekde inde. Ako Barcelona, tak aj Real akoby mali momentálne jasne stanovenú základnú zostavu. Vpredu hrá MSN a BBC, v zálohe hviezdy ako Rakitić, Modrić, Iniesta či Kroos. A všetci z nich sú tak hladní po futbale, že div, že nehrozia odchodom, ak ich tréner vystrieda na posledných 10 minút v zápase.
Niet divu, že mladé superhviezdy sa do Realu s Barcelonou v týchto mesiacoch nehrnú. Mladí hráči potrebujú hrať a v týchto dvoch kluboch je momentálne situácia taká, že môžu hrať len druhé až tretie husle. Nie je to tak, že by Real s Barcelonou nemali mladé talenty, ale v drvivej väčšine sú to odchovanci, ktorých cez posedávanie na lavičke prenesie puto ku klubu. Los Blancos a Blaugranes však čoraz častejšie prichádzajú o veľké nádeje zo zahraničia. A keď už ich prilákajú, ako v prípade Gomesa, stoja príliš veľa a je otázne, či sú absolútne top vo svojej kategórii.
Real aj Barcelona chceli Saného. Skončil v Manchestri City. Hlásili sa o Gabriela Jesusa, ten nabral rovnaký smer. Barcelona dokonca mala predkupné právo na Gabriela Barbosu, ďalšieho zo studnice hviezd Santosu, no posledné správy hovoria o tom, že ten sa dohodol s Manchestrom United. Blaugranes chceli Dybalu, Vietta a ďalších, no už druhú sezónu má problém zohnať kvalitného útočníka, ktorý by sa uspokojil s tým, že musí počkať na výpadok niekoho z MSN.
Španielske kluby musia mierne upraviť stratégiu, inak im bohaté anglické kluby, v ktorých nie sú miesta v zostave natoľko vyárendované, začnú preberať všetky potenciálne hviezdy budúcnosti. Oveľa väčšia rotácia by navyše pomohla aj súčasným hviezdam, veď Ronaldo je už pravidelne zranený, ak má odohrať po náročnej sezóne ešte aj turnaj za reprezentáciu. A Messimu dôjdu vždy vo finále sily a potom je niekoľko týždňov frustrovaný ,čo určite neprospieva ani jeho sústredeniu na klub.
Ak chcú Real a Barcelona udržať krok s Premier League (aj komerčný, keďže vieme, ako sa anglickým klubom darí v Európe), musia, paradoxne, svojim najväčším hviezdam trochu ubrať priestor. Benefitovať z toho budú aj oni samotní.