6 jednoduchých tipov ako oddychovať po tréningu či práci
Šprinty, mŕtve ťahy, tabata, crossfit, pol maratón, hlboké drepy. Ak milujete náročný tréning, tento článok je pre vás šitý na mieru. Regenerácia je často krát veľmi podceňovaná záležitosť v živote každého (nie len) športovca.
Stará pravda hovorí, že ak trénujem 30 minút, mal by som strečovať ďalších 45-60 minút. Pred dynamická rozcvička a po tréningu relaxačné cvičenia, uvoľňovanie, strava. Túto fázu nesmieme nikdy vynechať. Pretrénovať sa vie každý. Zlepšovať sa a byť v úžasnej forme je umenie. Týchto 6 rád nám pomôže zlepšovať sa.
1. Nutričná vyváženosť
Záleží na každého osobných cieľoch, aké prijímate makroživiny. Ak chceme nabrať svalovú hmotu, zaradíme do stravy viacej bielkovín. Predovšetkým po tréningu. Ak zase chudneme, obmedzíme príjem cukrov. Najmä tých jednoduchých a rafinovaných. Nesmieme zabúdať na kvalitné tuky, ktoré nám dodávajú správnu dlhodobú energiu. Hľadáme poctivé zdroje, málo spracované potraviny, kvalitné suroviny.
2. Doplnky výživy
Opäť záleží, čo sledujeme. Pokiaľ chceme naberať svalovú hmotu, budovať lepšie telo, kvalitne regenerovať, kvalitné doplnky výživy sú skvelá alternatíva. Najmä ak po tréningu nemáte možnosť zjesť kvalitnú bielkovinu ako tvaroh, syry, mäsko, rastlinné formy bielkovín. Starý dobrý proteín shake vždy zachráni. Stačí ho rozmiešať s 2-3 dcl vody a úžasný drink je na svete. Úžasne výživný. Takisto BCAA, vitamín D či krill olej. Ak doplnky výživy, tak tieto štyri určite pomôžu.
3. Tréningová vyváženosť
Dookola beh? Alebo šprinty? Či hlboké drepy? Nie. Telo musí dostávať pravidelnú záťaž z každej strany. Obmieňať cviky a partie. Keď som mal ťažký tréning na nohy, druhý deň to vyplávam v bazéne. Potom si dám šprinty a vyválkam na rollery. Treba počúvať telo. Platí známa vec, ak trénujem jednu partiu zhruba 2-3 mesiace tým istým cvikom, sval sa prispôsobí a už rásť nebudem. Takže ak bench press, po čase vymeniť za kliky či rozpažovanie.
4. Oddychové aktivity
Netreba neustále dvíhať činky, šprintovať, skákať na trampolíne či plávať vo vode. Občas treba zvoľniť tempo, spomaliť a rozdýchať sa. Doslova. Aktivity ako jóga, masáže, wellness, smiech, dýchacie cvičenia, čítanie, aktívne rozhovory a debaty. Pomáha nám to rozvíjať sa aj mentálne.
5. Hydratácia
Čistá voda, minerálky, čaj, prípadne káva. Telo tvorí 70 % vody. Treba ju dopĺňať pravidelne. Ale pozor, žiadne 3 litre denne. Každý sme iný. Jeden deň je vonku horúčava a máme za sebou crossfit tréning. Vypijeme vody viac. V januári na lyžovačke stačí kanvica čaju a môže to stačiť. Opäť počúvame telo, čo si pýta. Dobrý indikátor je aj farba moču. Čisto biely značí, že pijeme až až. Tmavo žltý značí, že by sme si mali dať 2-3 dcl vody. Prosím, nie sladenej a zafarbenej.
6. Spánok
Telo regeneruje najlepšie, keď nič nerobí. Spí. Kvalitných 7-9 hodín denne je poznať na našom tele, zdraví, mentálnom výkone. Zabudnite na to, že keď ste jednu noc spali 3 hodiny, ďalšiu to dobehnete 11 hodinami. Naše telo takto nefunguje. Spánok je jedna z najpotrebnejších techník regenerácie a rastu našich svalov.