Mal byť druhým Ronaldinhom. Brazílsky kúzelník je na skúške v Trnave
Obdivoval ho Alex Ferguson. Teraz má pár dní na to, aby presvedčil Mira Karhana.
Nebola to jeho hlavná prednosť, no keď internet zaplavili videá s jeho „trademark“ fintou, razom bol jedným z najoslavovanejších futbalových mladíkov svojej doby. Hachimom Mastourom, pred tým, ako sa mladý odchovanec AC Miláno predstavil youtube svetu. Martinom Odegaardom Južnej Ameriky. Vykopol si loptu nad hlavu a prehlavičkoval si cestu pomedzi súperových obrancov. Finta tak perfektná a zároveň tak drzá, že ju potupení obrancovia neraz mohli zastaviť len kopmi v štýle muai-thai, po ktorých nasledovala červená karta.
Nie, Brazílčan Kerlon nebol len „freestylovou hračičkou“, no to, že si fintu zvanú v portugalčine foquinha, pretože vedením lopty pripomínal tuleňa (foca), dovolil počas zápasov (a dôležitých zápasov), len potvrdzovalo kvality a nesmierne herné sebavedomie mladého hráča.
Nový Ronaldinho
V roku 2005 na juhoamerickom šampionáte do 17 rokov zatienil všetkých, aj Marcela, súčasnú hviezdu Realu Madrid, aj krajana Andersona, ktorý sa v tom istom roku stal najlepším hráčom majstrovstiev sveta tejto vekovej kategórie a neskôr žiaril v FC Porto a Manchestri United. Kerlon až tak dominoval, že brazílsky kouč nabádal svojich hráčov, aby čo najviac posúvali loptu maličkému virtuózovi. Z pozície ofenzívneho záložníka vsietil na turnaji osem gólov v siedmich zápasoch, pridal asistencie, technické finesy a okamžite upútal pozornosť európskych veľkoklubov, vrátane AC Milána, Realu Madrid či FC Barcelona.
Nielen posledne menovaný klub v Kerlonovi videl „nového Ronaldinha“. Vtedajšia hviezda Blaugranes takisto, ako Kerlon vynikala technikou a priamymi kopmi, takisto zažiarila v juhoamerických sedemnástkach a takisto sa vyznačovala netypickým riešením herných situácií. Budúcnosť pre Kerlona mala byť žiarivá.
Favoritom na jeho získanie sa stal Manchester United. Sir Alex Ferguson, povzbudený úspechom pri podpise Cristiana Ronalda, mal byť ochotný za mladučkú hviezdu zaplatiť viac ako 20 miliónov eur. A to hovoríme o dobe, v ktorej sa 20 miliónov platilo len za skutočné hviezdy.
Aj kvôli brazílskym zákonom, ktoré zakazujú predaj hráčov pod 18 rokov mimo krajinu, však Cruzeiro pozdržalo jeho predaj.
Z Interu Miláno do tretej japonskej ligy
Svojim herným štýlom si fauly vyslovene pýtal, no napriek, neraz, brutálnym pokusom zastaviť jeho „tulení pochod“, Brazílčana nikdy z hry nevyradili zákerné zákroky protihráčov. Už v tom období sa však začala prejavovať Kerlonova náchylnosť na zranenia. Za Cruzeiro odohral za 3 sezóny niečo cez 20 duelov a z 20-miliónového cieľu United sa razom stal hráč, ktorého kúpil Inter Miláno za desatinu. V roku 2008 sa 20-ročný Kerlon konečne sťahoval do Európy, no svoju odyseu nezačal vo veľkoklube, ale v Chieve Verona, kvôli pretlaku hráčov mimo EÚ v kádri Nerazzuri. Navyše, čo čert nechcel, v poslednom zápase za Cruzeiro si privodil zranenie.
Problémy s kolenom zapríčinili, že v sezóne odohral len štyri zápasy. Nasledovalo ďalšie hosťovanie, tentokrát v Ajaxe, kde mal podľa vtedajšieho kouča Interu, Josého Mourinha, mladý technický hráč väčšiu šancu ako v tvrdej talianskej lige. To by sa však nemohol opäť zraniť a odohrať presne nula zápasov. Navyše, Ajax ho preradil do rezervného tímu a k zraneniam sa začala pridávať strata sebavedomia.
Nevyšiel ani návrat do Brazílie, keď za Paraná a Nacional odohral za rok a pol tri zápasy. Po troch rokoch mu vypršala zmluva s Interom, čo mu umožnilo presun do Japonska. Nie však do najvyššej J-League, ale do Japan Football League, ktorá je v hierarchii súťaží krajiny vychádzajúceho slnka až treťou najvyššou.
Kerlon má ešte stále len 28 rokov, no má za sebou už päť operácií kolena. Aj preto je ďalším z radu futbalových nomádov, ktorí pomerne často striedajú kluby v snahe o reštart kariéry. Po Japonsku sa Brazílčan presunul do USA, kde kývol na ponuku Miami Dade. Dokonca klubu zo štvrtej najvyššej súťaže. “Prijal som ponuku Miami, pretože som sa potreboval vrátiť späť do hry,“ odôvodňoval pred niečo vyše rokom. Na Floride sa zdržal len päť zápasov, v ktorých vsietil tri góly, no už o pár týždňov sa hlásil na skúške v ešte netradičnejšej krajine. Kontrakt podpísal so Sliemou Wandereres, klubom z Malty. Ešte v júni tohto roka sa nakrátko vrátil domov do Brazílie.
Trnavský reštart?
To, že Kerlon trénuje so Spartakom Trnava klub oznámil až niekoľko dní po jeho príchode. Paradoxne, tréner Miroslav Karhan o jeho zapojení do prípravy informoval až po tom, čo sa Brazílčan v prípravnom zápase zranil. Aké príznačné. Pre svoj nesmierny talent si však zaslúži azda väčšiu pozornosť. Koniec koncov, nebyť zranení, možno by sme ho miesto trnavskej rezervy sledovali v prvom tíme niektorého z európskych gigantov.
“Nie som zatrkpnutý preto, ako sa veci vyvinuli,” ohliada sa za svojou doterajšou kariérou samotný hráč. „My športovci môžeme na ceste naraziť na mnohé prekážky. Niektorí ich dokážu prekonať, iní nie.”