Andreas Žampa dosiahol najlepší výsledok v špeciálnej disciplíne SP

sobota, 10. december 2016 16:05 | Autor: TASR

Andreas Žampa
Andreas Žampa | zdroj: © TASR

Val d'Isere 10. decembra (TASR) - Slovenský lyžiar Andreas Žampa si vyjazdil svoje prvé body v pretekoch špeciálnej disciplíny Svetového pohára.

Mladší z bratskej dvojice zjazdárskych reprezentantov obsadil v sobotňajšom obrovskom slalome vo francúzskom Val d'Isere 22. miesto, na víťazného domáceho pretekára Alexisa Pinturaulta stratil v súčte 4,66 s.

Francúz slávil na domácom svahu druhé víťazstvo sezóny po triumfe v Söldene. Druhý skončil obhajca veľkého glóbusu Marcel Hirscher z Rakúska, ktorý zaostal 33 stotín, tretie miesto obsadil Nór Henrik Kristoffersen (+1,50).

Pinturault bol najrýchlejší už v prvom kole, v ktorom si na druhého Nemca Stefana Luitza vytvoril náskok 65 stotín sekundy, tretí bol priebežne Hirscher (+0,67). Andreas si vybojoval sľubnú pozíciu na životný športový úspech, hoci sa na trať vydal so štartovým číslom 39 a na rozbitom povrchu dokázal prekvapiť dynamickou jazdou s minimom chybičiek a s držaním línie nasadzovania do oblúkov. K jeho výkonu sa ani len nepriblížil žiadny z nasledujúcich 31 súťažiacich. Na vedúceho Pinturaulta stratil iba 1,68 sekundy a dosiahol navlas rovnaký čas ako popredný nórsky slalomár Kristoffersen.

Brat úspešnejšieho Adama Žampu sa prvýkrát kvalifikoval do 2. kola točivej súťaže. Aj v ňom začal razantne, ale v strednej pasáži takmer spadol na vnútornej lyži. Podarilo sa mu akrobaticky zachrániť, ale nabral veľkú stratu. Napriek tomu dosiahol svoj najlepší výsledok v špeciálnej disciplíne SP. Dosiaľ ho zdobilo len 23. miesto v alpskej kombinácii, ktoré získal na legendárnom svahu nad Kitzbühelom v januári tohto roka.

"Prvé kolo mi vyšlo super, v druhom som sa snažil, ale po chybe v hornej časti trate mi zablokovalo hlavu a nebolo to ono. Teším sa, pretože je to prvýkrát. Nabudúce to bude lepšie, potom možno ešte lepšie. V mojej jazde boli dobré veci, ale aj chyby, na ktorých musím do budúcnosti zapracovať," uviedol pre TASR Žampa Sobotňajším 22. miestom dodal chuť aj Adamovi, ktorý sa postaví na štart nedeľňajšieho slalomu. "Dodal by som len to, že super Andreas. Urobil mi chuť, pretože ukázal, že to ide. Budem sa snažiť odovzdať čo najviac v zajtrajšom slalome."

Výsledky obrovského slalomu vo Val d'Isere:

1. Alexis Pinturault (Fr.) 2:02,62 min., 2. Marcel Hirscher (Rak.) +0,33 s, 3. Henrik Kristoffersen (Nór.) +1,50, 4. Felix Neureuther (Nem.) +1,56, 5. Stefan Luitz (Nem.) +1,72, 6. Philipp Schörghofer (Rak.) +1,77, 7. Leif Haugen (Nór.) +1,87, 8. Erik Read (Kan.) +2,03, 9. Mathieu Faivre (Fr.) +2,09, 10. Andre Myhrer (Švéd.) +2,25 ... 22. Andreas ŽAMPA (SR) + 4,66

Celkové poradie SP (po 6 z 37 súťaží): 1. Hirscher 360 b., 2. Pinturault 284, 3. Kjetil Jansrud (Nór.) 200, 4. Neureuther 175, 5. Faivre 158, 6. Aksel Lund Svindal (Nór.) 140 ... 80. Andreas ŽAMPA 9

poradie v obrovskom slalome (3): 1. Pinturault 260 b., 2. Hirscher 240, 3. Faivre 158, 4. Neureuther 125, 5. Kristoffersen 124, 6. Fanara 90 ... 36. Andreas ŽAMPA 9