Main Content

Atlét Mo Farah obeťou Donalda Trumpa. Pre jeho nariadenie sa nemôže dostať k svojim deťom

pondelok, 30. január 2017 12:07 | Autor: Jakub Vaverka

Atlét Mo Farah obeťou Donalda Trumpa. Pre jeho nariadenie sa nemôže dostať k svojim deťom
Atlét Mo Farah obeťou Donalda Trumpa. Pre jeho nariadenie sa nemôže dostať k svojim deťom | zdroj: © TASR

Americký prezident Donald Trump je oficiálne vo funkcii len niekoľko dní, avšak aj v pomerne krátkom čase stihol urobiť rozhodnutia, ktoré zasahujú aj do sveta športu. Svoje o tom vie aj atlét Mo Farah.

Kontroverzný americký prezident Donald Trump nariadil, aby ľudia narodení v Iraku, Iráne, Líbyi, Somálsku, Sudáne, Sýrii a Jemene nemohli vstúpiť na pôdu Spojených štátov amerických.

Práve v Somálsku sa narodil olympijský víťaz Mo Farah, ktorý reprezentoval pod vlajkou Veľkej Británie. Aj napriek tomu, že je papierovo britským občanom, zákaz sa vzťahuje aj naňho. Svoj domov a rodinu má Farah v americkom Oregone. Je reálne, že sa k svojim blízkym nebude môcť vrátiť.

„Som britský občan, ktorý žil v Amerike posledných šesť rokov. Pracoval som tvrdo, prispieval som do spoločnosti, platil som dane a moje deti to miesto nazývali domovom. Teraz však nastal moment, kedy ja a niekoľko ďalších nie je v USA vítaných,“ preberá Farahove slová televízia Sky Sports .

Jeden z najúspešnejších britských športovcov posledných rokov má seriózne obavy. „Mám naozaj strach z toho, že budem musieť svojim deťom povedať, že sa ich otec nevráti domov. Vysvetliť im, prečo prezident vytvoril zákon, ktorý je založený na ignorancii a predsudkoch.“

V Británii Farah podobné problémy nemal. „V Británii som bol po príchode zo Somálska vítaný. Mal som osem rokov a tá krajina mi dala šancu uspieť a naplniť si sny. Som pyšný na to, že som reprezentoval Britániu a vyhrával pre tamojších ľudí medaily.“

Atlét, ktorý dostal prestížny titul Sir, je z vývoja situácie sklamaný a dodáva, že nenávisť a izolácia nie je cesta. „Môj príbeh je príkladom toho, čo sa môže stať, keď sa riadite politikou spolupatričnosti a porozumenia, nie nenávisti a izolácie.“