Zariadil prestupy Škriniara, Škrtela, Čecha či Németha. Karol Csontó odpovedal exkluzívne pre Šport7.sk

Patrí k špičke vo svojom odbore a medzi jeho klientelu patria viaceré futbalové hviezdy. Slovenský futbalový agent a zakladateľ spoločnosti Stars & Friends, Karol Csontó, sa v exkluzívnom rozhovore pre Šport7.sk rozrozprával o svojich začiatkoch, samotnej práci agenta či aktuálnej situácii vo svete futbalu.
Na začiatok základná otázka, ktorá zaujíma azda každého fanúšika futbalu. Akou cestou sa treba vydať, aby sa človek mohol stať futbalovým agentom?
K.Csontó: „Futbalový agent je povolanie ako každé iné. Ak sa túžite stať agentom, musíte milovať futbal, mať obchodného ducha a venovať tomu všetku energiu.“
Uvažovali ste už v mladosti o možnej kariére futbalového agenta?
K.Csontó: „Agenta som začal robiť ako 26 ročný, takže som naozaj o tom uvažoval ako mladý.“
Neskôr ste sa začali venovať viac marketingovému a ekonomickému odvetviu a tiež ste študovali na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Je podľa Vás štúdium ekonomických odborov možnou cestou do tohto biznisu?
K.Csontó: „Môže to byť jedna z ciest. Je dobré, ak sa v tejto práci nestrácate vo finančnom prostredí. Nie je to však podmienkou.“
Najprv ste futbalistom pomáhali vyplňovať rôzne úradne listiny a dokumenty. Čo Vás postupne viedlo k presedlaniu na kompletný zastupiteľský servis?
K.Csontó: „Videl som v praxi koľko rôznorodých požiadaviek treba hráčom vyriešiť. Počnúc ich hráčskymi zmluvami, daňovými otázkami, právnymi službami, poistením, leasingami a mnohými inými. Napadlo ma, že sa tieto služby dajú zabezpečovať a koordinovať z jedného miesta.“
Dokázali by ste nám priblížiť vami úplne prvý skompletizovaný prestup?
K.Csontó: „Szilárd Németh, bolo to v roku 2001 a predával som ho do Middlesborough.“
Začali ste pochopiteľne na Slovensku, aká však bola prvá zahraničná krajina, s ktorou ste sa ako hráčsky zástupca dostali do kontaktu?
K.Csontó: „Bolo to práve Anglicko pri prestupe Stana Vargu do Sunderlandu a následne Szilárda Németha.“
Je o Vás známe, že ovládate až 7 jazykov. Je to pre prácu v tomto biznise nevyhnutné?
K.Csontó: „Vždy je dobré ak ovládate aspoň čiastočne jazyk krajiny, v ktorej robíte obchod. Môže to pomôcť prelomiť ľady. Nie je to však podmienkou. Využívame hlavne angličtinu a nemčinu.“
V poslednej dobe sa veľa špekulovalo o návrate Martina Škrteľa do Anglicka. Je pravda, že sa viacero klubov z Premier League zaujímalo o služby nášho obrancu?
K.Csontó: „Samozrejme, že Martin by bol posilou pre veľa mužstiev v Premier League. Má však zmluvu vo Fenerbahce a v Istanbule je veľmi spokojný. O zmene klubu vôbec neuvažujeme.“
Vo vzťahu klient-agent je pravdepodobne najdôležitejším faktorom dôvera. Ako si získavate dôveru svojich budúcich respektíve aktuálnych klientov?
K.Csontó: „Dôvera je naozaj dôležitý faktor. Hráč musí vedieť, že pre neho robíte maximum. Potom Vám bude veriť aj keď nie vždy všetko sa podarí.“
Počas Vašej dlhej a úspešnej kariéry ste stáli za množstvom prestupov. Ktorý transfer hodnotíte ako doposiaľ Vás najväčší?
K.Csontó: „Realizovali sme množstvo veľkých transferov. Medzi najväčšie patril prestup Martina Škrteľa do Liverpoolu, Milana Škriniara do Interu Miláno alebo Petra Čecha do Chelsea.“
Je známe, že lepší hráči majú prirodzene náročnejšie požiadavky. Mohli by ste prezradiť nejakú zaujímavú požiadavku, s ktorou za Vami prišiel Váš klient?
K.Csontó: „Naši klienti nemali nezvyčajné požiadavky. Stalo sa, že sme museli zabezpečiť prevoz zvierat do miesta nového klubu, alebo zohnať väčšiu posteľ, pretože do pôvodnej sa hráč nezmestil. Myslím, že Petrovi Čechovi sme dali urobiť špeciálne golfové palice.“
Mohli by ste menovať jednu komplikáciu, s ktorou sa vo svojej brandži stretávate najčastejšie?
K.Csontó: „Peniaze. Zvyčajne klub, ktorý hráča predáva pýta viac ako môže klub, ktorý hráča kupuje zaplatiť. Alebo sa to dá povedať aj z opačného pohľadu. Klub, ktorý kupuje, má často záujem o hráča, ktorého cena je väčšia ako dokáže zaplatiť."
Celá spoločnosť Stars & Friends funguje vo viacerých európskych krajinách a zamestnáva veľké množstvo ľudí. Ako dokážete správne manažovať taký veľký tím?
K.Csontó: „Pôsobíme v 12 krajinách od Škandinávie, cez strednú Európu, Balkán až po Turecko. Nie je jednoduché manažovať tím ľudí rozličných mentalít. Pomáha mi v tom však skúsený tím mojich blízkych spolupracovníkov.“
Pri sledovaní potenciálneho klienta robia veľmi dôležitú prácu vaši skauti. Aké sú základné kritériá pri sledovaní hráča?
K.Csontó: „Za posledných 5 rokov sme značne zdokonalili skauting. Máme vypracovanú našu vlastnú metodológiu skautingu, ktorú naši skauti dokonale ovládajú. Na hráčov sme nároční a samotné zručnosti hráčov sa vyhodnocujú podľa jednotlivých postov. Všeobecne sa dá povedať, že dnešný trh vyžaduje rýchlych a technických hráčov.“
Čo všetko vyžadujete od samotného skauta? Čo by mal uchádzač o toto zamestnanie spĺňať?
K.Csontó: „Pozícia skautov vo futbale silnie. Od našich skautov vyžadujeme lojalitu, dobré oko a lásku k futbalu. Ostatné ich naučíme.“
Obráťme sa na mladých futbalistov. Ktorá krajina je podľa Vás najvýhodnejším miestom pre rozvoj talentovaného mladého hráča?
K.Csontó: „Na túto otázku sa dá len ťažko odpovedať. V každej krajine sú mnohé pozitíva pre rozvoj talentu, ale taktiež sa vyskytujú ťažkosti. Všeobecne sa dá povedať, že veľa dobrých hráčov vyšlo zo Španielska, Nemecka, Francúzska, Talianska a Anglicka. Nesmieme však zabudnúť, že hráči ako Škriniar či Béneš hrávali u nás na Slovensku. Je to aj o mentalite hráča.“
Denne ste v kontakte s viacerými krajinami a zástupcami klubov. Mohli by ste prezradiť, v ktorej krajine sa rokovania a diskusie konajú najjednoduchšie a kde zas najnáročnejšie?
K.Csontó: „Najnáročnejšie to bude asi v Turecku, tam sa môže situácia meniť každú hodinu dve. Protikladom sú asi Nemci, kde je názorová aj obchodná stránka stabilnejšia.“
Je o Vás známe, že ste expert na futbal v Rusku. Komplikuje politická situácia na Ukrajine spojená s Ruskom aj váš biznis?
K.Csontó: „Tak ako všetky iné firmy pôsobiace na východných trhoch, aj my sme pocítili zmeny v správaní sa týchto destinácií. Prijali sme opatrenia, ktoré nám dokážu preklenúť toto obdobie. Myslím si, že po majstrovstvách sveta by v Rusku mohlo prísť k reštartu.“
Ako agentúra ste sa stali majiteľmi rakúskeho klubu LASK Linz. Vo futbalovom svete nie je časté, aby agentúra vlastnila klub.
K.Csontó: „LASK Linz je tradičný rakúsky klub. Postúpili sme do rakúskej Bundesligy a veríme v športový úspech. Klub je dôležitou súčasťou nášho biznisu.“
Futbal na Slovensku sa často stretáva s veľkou kritikou či už z dôvodu chabých návštevností alebo nízkej kvality hry. V čom vidíte najväčší deficit slovenského futbalu?
K.Csontó: „Šport vo všeobecnosti musí mať väčšiu podporu štátu, futbal nevynímajúc. Rozpočty klubov by nemali byť závislé len od ich majiteľov. Na Slovensku chýba väčšie konkurenčné prostredie. Nedostatočná je infraštruktúra. Po športovej stránke vychovávame veľa priemerných hráčov. Musíme sa viac otvoriť, byť schopný učiť sa a prijímať iné názory a rady. Mali by sme sa viac konfrontovať s Európou.“
Aký máte názor na rozrastajúci sa trh v Číne alebo Amerike?
K.Csontó: „Je len dobre, keď jednotlivé trhy napredujú. Vytvára to konkurenčné prostredie a to Vás posúva na pred. Vidíte ako sa stále zväčšuje trh v Anglicku, Nemecku, Taliansku alebo vo Francúzsku. To ako sa začal správať PSG, to bolo pred 2-3 rokmi nepredstaviteľné.“
Možete nám potvrdiť, že Milan Škriniar sa stal historicky najdrahším slovenským futbalistom bez toho, aby do konečnej sumy boli zarátané prípadné bonusy?
K.Csontó: „Áno, môžem. Nie je to však podstatné. Dôležité je, aby uniesol tlak s tým spojený, aby pravidelne hrával a aby športovo napredoval. Potom bude aj veľkým prínosom pre našu reprezentáciu.“
V mene celej redakcie Šport7.sk Vám ďakujem za rozhovor a prajem veľa šťastia v pracovnom ako i osobnom živote.
K.Csontó: „Ďakujem pekne.“