Barmoš: Niektorí ľudia pochovávajú v Bratislave jeden klub za druhým
Bratislava 16. decembra (TASR) – Jozef Barmoš patrí ku generácii futbalistov, ktorá sa na začiatku 80. rokov minulého storočia predstavila na svetovom i európskom šampionáte.
Nekompromisný obranca spojil svoju kariéru na klubovej úrovni predovšetkým s tromi klubmi – Duklou Praha, belgickým Racingom Jet Brusel, no najmä s Interom Bratislava, ktorého dres si obliekal jedenásť sezón. Klubu zostal verný aj po tom, ako zavesil kopačky na klinec, a to na viacerých pozíciách. Ako generálny manažér, tréner a v uplynulých rokoch aj jeho prezident.
Futbalisti Interu majú za sebou jesennú časť II. ligy, ktorá pre nich nedopadla práve najlepšie. Po predchádzajúcich ročníkoch v nižších súťažiach boli zvyknutí zväčša na víťazstvá, a tak im súčasná 14. priečka v druholigovej tabuľke nie je veľmi pochuti. "Našou prvoradou ambíciou po postupe do tejto súťaže bolo etablovanie sa v nej, aby sme nemali nejaké extrémne problémy so záchranou. Prvá polovica jesene išla podľa našich predstáv, no druhá sa nám už nevydarila, a tak sme sa dostali do pásma zostupu. Čaká nás teda náročná jarná časť," rozhovoril sa 63-ročný Barmoš v televíznom štúdiu TABLET.TV.
Inter Bratislava bol dlhé roky výkladnou skriňou slovenského futbalu, ale po odpredaji prvoligovej licencie Senici v roku 2009 takmer úplne zmizol z futbalovej mapy. "Bolo to pre mňa obrovské sklamanie. Dlhoročný partner Slovnaft nechal Inter napospas a bez peňazí sa fungovať nedá. Neviem, či sa Inter predajom licencie bezprostredne po návrate do najvyššej súťaže nezapísal aj do Guinnessovej knihy rekordov, pretože radosť z postupu razom vystriedali neskutočné starosti, ktoré súviseli s úplným rozložením tohto klubu na prach. Som presvedčený, že to bol plánovaný proces, ako sa dostať k pozemkom, na ktorých Inter v tom čase sídlil. To bolo hnacou silou určitých skupín ľudí. Najsmutnejšie však je, že niektorí ľudia, ktorí likvidujú a pochovávajú v Bratislave jeden klub za druhým, naďalej fungujú aj vo zväzových štruktúrach. To je pre mňa nepochopiteľné," pokračoval Barmoš.
Po krátkom čase sa na Pasienky presťahoval konkurenčný Slovan, ktorý je tam až dodnes. "Je to obrovská absurdita a vo svete športu nevídaná vec. Vnímajú to tak aj ľudia, o čom svedčí fakt, že fanúšikovia 'belasých' si tam do dnešného dňa cestu nenašli. Možno by to vyzeralo ináč, ak by išlo o výpomoc na jednu sezónu, ale takéto presídlenie nemá vo svete obdobu. Ja si niečo také v prípade iných európskych klubov z jedného mesta ani neviem predstaviť," uviedol Barmoš a na margo súčasného stavu štadióna na Pasienkoch podotkol: "To, čo ponúka, je hanba, nepatrí to do tohto storočia."
Kým ešte donedávna pôsobili v najvyššej slovenskej súťaži tri kluby z hlavného mesta – Slovan, Inter a Petržalka, dnes je medzi elitou už len prvý menovaný z nich: "Je to obrovský ústup Bratislavy z pozícii. Mrzí ma to, pretože predovšetkým mesto by malo mať záujem, aby ľudom ponúkalo aj na športovom poli zábavu. A to sa nedeje. Scvrklo sa to všetko len na hokej, no ani ten dnes nerobí radosť bratislavskému divákovi, a ani mestu. Futbal i niektoré iné športy, ktoré boli ešte donedávna majstrovské a špičkové, sú 'rozprášené' mimo Bratislavy. Ak sa mesto nespamätá a neponúkne nejakú alternatívu, ľudia na šport úplne zanevrú."
Barmoš v súčasnosti zastáva funkciu prezidenta klubu, ktorý sa na prelome tisícročí tešil z dvoch titulov majstra SR i dvoch triumfov v Slovenskom pohári. V minulosti ho viedol aj trénersky. Na klubovej úrovni pôsobil ako kouč aj v Žiline, ale bol tiež kormidelníkom národných výberov SR do 19, 20 a 21 rokov a takisto pracoval ako asistent trénera Jozefa Jankecha pri seniorskej reprezentácii. Navyše, stále je držiteľom najvyššej trénerskej PRO-licencie. "Ak by prišla nejaká zaujímavá ponuka, tak by som išiel do toho. Futbal je vášeň, dlhé roky som ho hrával a neskôr i trénoval, čiže na prácu vonku, v teréne som zvyknutý. Takže, ak by mi ponúkli niečo konkrétne a zaujímavé, určite by som nad tým rozmýšľal," netajil Barmoš.
ak /k dispozícii je zvukový záznam/