V roku 2015 vybojovali na MS do 20 rokov senzačný bronz. Ako napredujú kariéry našich mladíkov?
Slovenský juniorský hokej oslavoval v roku 2015 obrovský úspech, keďže naši reprezentanti získali na MS do 20 rokov senzačne bronzové medaily. Pozreli sme sa na to, ako napredujú naše hokejové nádeje po troch rokoch od spanilej jazdy na juniorskom šampionáte.
MS do 20 rokov 2015 sa konali v kanadských mestách Montreal a Toronto. V základnej skupine A si slovenskí juniori zmerali sily postupne s domácou Kanadou (0:8), Fínskom (2:1), USA (0:3) a Nemeckom (5:2). Vďaka zisku šiestich bodov v tabuľke obsadili tretiu priečku a postúpili medzi najlepšiu osmičku turnaja.
V štvrťfinále si skrížili hokejky s Českom a po výbornom výkone zdolali našich západných susedov rozdielom triedy 3:0. V semifinále opäť nestačili na neskorších majstrov z Kanady, no v súboji o bronz podali skvelý výkon proti Švédom a radovali sa z cenného kovu po výsledku 4:2.
Po troch rokoch sme vytvorili stručný prehľad celého vtedajšieho kádra Ernesta Bokroša. Pozrite sa, ako sa aktuálne darí bronzovým mladíkom po vstupe do „veľkého“ seniorského hokeja.
Brankári
Daniel Gibl – rodák z Ilavy do MS juniorov 2015 nezasiahol, keďže počas celého turnaja plnil úlohu tretieho brankára. V rokoch 2013-2015 sa snažil presadiť v zámorí, napokon sa vrátil na starý kontinent. Aktuálne plní rolu tímovej jednotky v druholigovej Trnave.
Denis Godla – na turnaji žiaril. Bol vyhlásený za najlepšieho brankára celého šampionátu a získal tiež cenu pre najužitočnejšieho hráča turnaja. Hovorilo sa o záujme klubov z NHL, Godla však zotrval v Európe, kde pôsobí vo fínskej Liige a postupne sa presadzuje aj v seniorskej reprezentácii.
Dávid Okoličány – odchytal len polovicu zápasu v skupinovej fáze proti Kanade, čo mu úplne zničilo štatistiky. O rok neskôr chytal v Michalovciach, no od roku 2016 zmizol z hokejovej mapy.
Obrancovia
Patrik Bačík – od juniorských MS v hokeji pôsobil v dvoch celkoch – Martine a bratislavskom Slovane. Cez slovenskú extraligu sa dostal až do KHL, kde pôsobí v štruktúrach rodného celku „belasých.“
Erik Černák – na šampionáte sa o ňom hovorilo ako o talente Los Angeles Kings. Vlani bol vymenený do Tampy Bay Lightning, kde na svoju šancu v prvom tíme čaká v AHL v tíme Syracuse Crunch. Experti mu predpovedajú sľubnú kariéru, čo potvrdzuje 8 kanadských bodov a 19 „plusiek“ v tejto sezóne.
Marco Hochel – v ročníku 2015/2016 odohral 6 súbojov v drese Žiliny. Kariérnu „stopku“ mu ale vystavili lekári. Hochel si ešte pred šampionátom poškodil chrbticu a hoci si najprv myslel, že ide len o prechladenie, diagnóza bola jasná – prasknutý stavec a poškodené platničky. Ak by pokračoval v kariére, mohol by ochrnúť a tak dal hokeju predčasné, no zrejme definitívne zbohom.
Matúš Holenda – už pred šampionátom hájil farby Dukly Trenčín. S odstupom času sa usadil v prvom tíme, kde patrí medzi najdôležitejších bekov „vojakov.“
Christián Jaroš – po šampionáte ho draftovala Ottawa Senators. Hokejovo napredoval vo Švédsku, pred sezónou dal prednosť odchodu do zámoria a vďaka maródke v defenzíve „Sens“ sa dočkal prvých dvoch štartov v NHL. Preukázal veľký potenciál do budúcna, v AHL v tíme Belleville Senators podáva kvalitné výkony.
Dominik Jendroľ – obranca nižšieho vzrastu začal nastupovať v tíme Detvy, ktorá vlani postúpila do extraligy. Jendroľ tak aktuálne pôsobí v slovenskej najvyššej hokejovej súťaži.
Branislav Pavúk – snažil sa presadiť v tíme Košiciach, no kvôli veľkej konkurencii mu to príliš nevychádza. Svoje miesto si našiel v druholigovom Prešove.
Mislav Rosandič – na šampionáte patril medzi najproduktívnejších slovenských hráčov. Jeho výkony zaujali bratislavský Slovan, v KHL odohral dovedna 44 stretnutí so ziskom 7 bodov. Aktuálne hrá za Banskú Bystricu, kde pôsobí na hosťovaní z českého Hradca Králové.
Útočníci
Radovan Bondra – usilovne sa snaží dostať do prvého tímu Chicaga Blackhawks. V konkurencii ďalších talentovaných mladíkov sa mu to však zatiaľ nedarí, no ak ostane trpezlivý, mal by sa dočkať svojej príležitosti.
Peter Cehlárik – už v minulej sezóne sa dočkal šiestich štartov v drese Bostonu Bruins. Tento ročník nastúpil do ďalších piatich duelov a všetko nasvedčovalo tomu, že v prvom tíme by mohol ostať natrvalo. Prišlo však nešťastné zranenie, ktoré ho opäť odsunulo na druhú koľaj do AHL. Ak bude pokračovať v doterajších výkonoch, čoskoro sa opäť dočká návratu do zámorskej profiligy.
Michal Kabáč – dobre stavaný robustný útočník sa začal presadzovať v tíme obhajcu titulu z Banskej Bystrice. V budúcnosti by sa mohol zaradiť medzi opory jedného z extraligových klubov.
Patrik Koyš – po šampionáte začal hrávať v slovenskej extralige. Zahral si za Trenčín, vlani žiaril v drese Martina, tento rok ho podpísali Košice. V metropole Východu sa mu ale nedarilo podľa predstáv a tak ho „oceliari“ vymenili do Liptovského Mikuláša.
Róbert Lantoši – dlhé roky pôsobil vo Švédsku. Tento rok sa vrátil na Slovensko, kde oblieka dres Nových Zámkov. Na ľade sa však zatiaľ len hľadá.
Matej Paulovič – po troch rokoch strávených v zámorí sa v lete 2016 rozhodol vrátiť domov. Rok strávil v tíme Nových Zámkov, odkiaľ ho priviedla ambiciózna Nitra. Pod Zoborom sa zaradil medzi najlepších útočníkov extraligy, vďaka čomu si vyslúžil priestor v seniorskom národnom tíme.
Samuel Petráš – rok po šampionáte sa mihol v zostave HC Slovan Bratislava v KHL. Cez Piešťany a Zvolen sa dostal až do druhej najvyššej ruskej súťaže VHL, kde oblieka dres Sokolu Krasnojarsk.
Dominik Rehák – žilinský odchovanec odohral po MS do 20 rokov 2015 10 súbojov za bratislavský Slovan. Neskôr hral predovšetkým na Slovensku, aktuálne je hráčom Nových Zámkov, kde pôsobí predovšetkým v „béčku.“
Martin Réway – na turnaji patril medzi najproduktívnejších hráčov. Bol ťahúňom našej ofenzívy a obrovský talent potvrdzoval aj v Česku. Po nezhodách v pražskej Sparte sa presunul do Švajčiarska, kde rovnako žiaril. Neskôr však prišli nečakané dlhodobé problémy so srdcom, ktoré vyústili do vynechanej sezóny 2016/2017. Napriek tomu sa rozhodol pre návrat do zámoria, kde kvôli (pochopiteľným) kondičným restom výrazne zaostával. Vrátil sa do Európy, aktuálne pôsobí v bratislavskom Slovane.
Pavol Skalický – v Slovane sa Réway stretol s Pavlom Skalickým. Mladý robustný útočník si našiel trvalé miesto v zostave jediného slovenského účastníka v KHL, v ktorej odohral už 141 stretnutí.
Matúš Sukeľ – po šampionáte to skúšal vo Fínsku. Posledné dve sezóny strávil v rodnom Liptovskom Mikuláši, kde patrí medzi najlepších hráčov. Vlani ho na skúšku pozval aj bratislavský Slovan. V KHL nastúpil do piatich stretnutí.
Dávid Šoltés – šikovný krídelník po sezóne 2014/2015 zvolil návrat zo zámoria a usadil sa v rodných Košiciach, kde dostáva stále viac a viac priestoru.