Cibulková prekvapujúco skončila na US Open
Slovenská tenistka Dominika Cibulková nasadená ako štrnásta nečakane prehrala v stredajšom stretnutí 2. kola dvojhry žien na záverečnom štvrtom grandslamovom turnaji sezóny US Open v New Yorku (29. augusta - 11. septembra, USTA Billie Jean King National Tennis Center, celková dotácia 23,718 milióna USD, tvrdý povrch DecoTurf II) s 21-ročnou domácou Irinou Falconiovou, 79. v renkingu WTA, v ich premiérovom vzájomnom súboji za 125 minút 6:2, 3:6, 5:7.
V druhom sete mala náskok brejku, v rozhodujúcom viedla 4:1.
"Pochybovala som o sebe "
"Je to strašne frustrujúce. Ešte stále neverím, že som tento zápas prehrala. Nebolo tam z mojej strany zlé niečo, ale všetko," povzdychla si Dominika Cibulková v konferenčnom telefonáte pre slovenské médiá a dodala: "Toto nehodím za hlavu ešte dlho. Zároveň ma to však bude motivovať do tréningu. Nepamätám si, kedy naposledy som hrala takto zle. Bola som na kurte beznádejná, porazila som sa sama. Bolo to tým, že som do toho mala ísť, ale vnútorne som bola neistá. Hrala som teda najhorším spôsobom, ako sa dalo - telo chcelo, hlava nie. Vyplývali z toho chyby. Lopta bola v kurte a ja som sa za ňou načahovala, aby som ani náhodou neprekročila základnú čiaru. Pochybovala som o sebe aj za toho stavu 4:1 v treťom sete a každá ďalšia prehratá loptička ma zrážala viac a viac dolu. V tomto zápase sa ukázalo, že som mala počas leta zranením rozbitý program. Aj keď som trénovala, tak len napoly, stále sme sa báli toho brucha. Teraz sa to všetko zhrnulo dokopy. Od začiatku to bolo na hrane, dnes som však zahrala určite ešte horšie ako v prvom kole."
Cibulková síce predviedla o 9 víťazných úderov viac (22:13), ale zároveň mala oveľa neistejšiu ruku (nevynútené chyby 56:41).
Bez prvého setu sú štatistiky len 15:9, resp. až 47:26, čo zreteľnejšie odhaľuje pozadie prehry.
"Falconiovú som v živote nevidela, ani som nepoznala to meno. Teraz ho už ovládam až priveľmi dobre. Tréner ma na základe poznatkov z Dallasu pripravoval na to, že ona je typ hráčky, ktorá len behá, všetko vracia a čaká na chybu súperky. Nič nedá zadarmo, musíte jej to ´zabiť´. Nemala mi čím ublížiť, nemá silný servis, forhend či bekhend. Dnes som jej však neublížila ani ja. Mentálne som to nezvládla. Vedela som, čo mám robiť, ale bola som taká pasívne aktívna."
Zápas presunuli
Zápas presunuli z kurtu č. 11 na hlavný dvorec Arthura Asheho po tom, ako pre chorobu imunitného systému nenastúpila proti Nemke Sabine Lisickej dvojnásobná miestna šampiónka Venus Williamsová z USA. Práve semifinalistka tohtoročného Wimbledonu Lisická, 18. v počítačovom poradí, bude súperkou Falconiovej v 3. kole. Cibulková o zmene dejiska skonštatovala: "Možno to Falconiovej trochu pomohlo, pretože publikum ju určite hnalo dopredu, ale nechcem sa na to vyhovárať."
Dvadsaťdvaročná Bratislavčanka Cibulková, momentálne 15. vo svetovom rebríčku WTA (dosiaľ bola najvyššie na 12. pozícii) si odnáša zo singlovej súťaže v areáli Billie Jean King USTA National Tennis Center v lokalite Flushing Meadows 100 bodov do hodnotenia a šek na 31 000 USD. Ešte sa predstaví vo štvorhre s Taliankou Francescou Schiavoneovou.
Beriem to tak, že najradšej by som už bola doma a začala riadne trénovaťslovenská tenistka Dominika Cibulková po vypadnutí na turnaji US Open
V Ekvádore narodená semifinalistka tohtoročného nového turnaja WTA vo washingtonskom College Parku Falconiová vyradila v 1. kole skúsenú Češku Kláru Zakopalovú, čo bol jej premiérový zápasový úspech na takejto úrovni po štyroch nezdaroch. Osobným rekordom podľa rebríčkového postavenia zdolanej súperky pre ňu dosiaľ bol triumf nad Magdalénou Rybárikovou, vtedy 69. v systéme, v apríli na zelenej antuke v Charlestone v Južnej Karolíne, teraz si toto maximum zlepšila na úkor inej Slovenky.
"Beriem to tak, že najradšej by som už bola doma a začala riadne trénovať. Na turnaje v Soule, Tokiu a Pekingu sa však takmer určite radšej nebudem pripravovať v Bratislave, lebo tam je toho hrozne veľa. Asi teda pôjdeme na desať dní - dva týždne niekam inam," predznamenala D. Cibulková.
Trápenie sa so zranením
Zverenkyňa Jeffa Wilsona Falconiová sa od vlaňajších US Open, na ktorých ako kvalifikantka nestačila hneď na úvod na Talianku Flaviu Pennettovú, posunula z 387. pozície v renkingu o 308 miest nahor, čo je za spomenuté obdobie najvýraznejší progres zo všetkých 128 hráčok, ktoré boli v New Yorku v hlavnej súťaži. Falconiová žila v New Yorku od svojich 3 do 14 rokov, potom sa rodina presťahovala do Jupiteru na Floride, otec Carlos je bývalým profesionálnym futbalistom.
Minulý týždeň na novom prípravnom podujatí v Dallase podľahla v osemfinálovom 2. kole Ukrajinke Kateryne Bondarenkovej hladko 3:6, 1:6, ale obavy z prípadnej recidívy zranenia rozptýlila poukázaním na zlý deň. V newyorskom 1. kole prekonala Číňanku Šuaj Čang 6:3, 6:4.
Semifinalistka parížskeho antukového Roland Garros 2009 Cibulková obhajovala v New Yorku svoj vlaňajší prienik do štvrťfinále, v ktorom nestačila na Dánku Caroline Wozniacku (2:6, 5:7) v zápase poznačenom extrémne silným vetrom. Medzi najlepšími ôsmimi na "Majors" bola aj vo Wimbledone 2011.
Zo slovenských zástupcov v stredu v 1. kole dvojhry neuspel Karol Beck, ktorý pre zranenie pravého ramena odstúpil po prvom sete (2:6) súboja s Argentínčanom Diegom Junqueirom. V pondelok sa lúčila Magdaléna Rybáriková, v utorok v 1. kole ťahali za kratší koniec "lucky loser" z kvalifikácie Lukáš Lacko a nečakane aj Daniela Hantuchová.
Dvojhra žien - 2. kolo:
Irina Falconiová (USA) - Dominika Cibulková (SR-14) 2:6, 6:3, 7:5 za 125 minút (35, 38, 52)
Priebeh zápasu
Favorizovaná Cibulková v úvodnom sete prerazila servis súperky v tretej i siedmej hre. Kontrolovala vývoj, solídne podávala aj returnovala a zdalo sa, že súperka jej nebude mať príliš čím ublížiť. Na začiatku druhého dejstva viedla Slovenka 1:0 s brejkom, ale neskôr mala manko 1:4 a v šiestej hre čelila hrozbe ďalšej straty podania.
V tejto fáze si síce počínala aktívne, ale až prehnane: nepodložila to primeranou úderovou istotou, trpezlivosťou a pestrejšími riešeniami. Napokon ešte znížila dokonca až na 3:4 zásluhou rebrejku zo siedmeho gemu, lenže vtedy si znova neudržala servis. Aj vinou dvoch bekhendov do pásky v deviatej hre, jedného veľmi "lacného" od siete v dobrej pozícii, už nezachránila tento set, v ktorom urobila 23 nevynútených chýb.
Do vstupnej fázy rozhodujúcej časti vyrukovala Cibulková oveľa konsolidovanejšie i presvedčivejšie, rýchlo odskočila na 3:0, bez ťažkostí upravila na 4:1. Američanka na podaní držala krok (2:4), potrebovala však rebrejk na prípadný plnohodnotný návrat do diania. Nápor rozpútala šikovným bekhendovým smečom zo záklonu, vtiahla publikum do diania, čoskoro viedla 40:0 na príjme v tzv. Tildenovom siedmom geme a pri druhom brejkbale po nedôraznom zakončení súperky predviedla perfektné reflexívne forhendové obhodenie priamo do rohu. Falconiová sa viezla na vlne - na 4:4 vyrovnala bez straty fiftínu.
Cibulková zareagovala dvojchybou na úvod deviatej hry, z jej rakety sa náhle opäť vytratila pohoda - nepríjemných 0:30. Slovenka sa vyškriabala na 30:30, ale ďalšou dvojchybou, ktorú potvrdil kontrolný systém Jastrabie oko, spadla na 30:40 a pokazila tretí úder - 4:5. Štatistiky:
Falconiová - Cibulková
1. podanie (úspešnosť v %): 62 z 94 = 66 % - 44 zo 76 = 58 %
využitie 1. podania: 40 zo 62 = 65 % - 30 zo 44 = 68 %
využitie 2. podania: 12 z 32 = 38 % - 13 z 32 = 41 %
esá: 2 - 3
dvojchyby: 4 - 9
víťazné údery: 13 - 22
nevynútené chyby: 41 - 56
body na príjme: 33 zo 76 = 43 % - 42 z 94 = 45 %
využitie brejkbalov: 6 z 9 = 67 % - 6 z 10 = 60 %
zákroky pri sieti: 7 z 12 = 58 % - 10 z 13 = 77 %
najrýchlejšie 1. podanie: 169 km/h - 172 km/h
priemerná rýchlosť 1. podania: 145 km/h - 163 km/h
priemerná rýchlosť 2. podania: 122 km/h - 130 km/h
Nekompromisným forhendovým krížnym returnom druhého servisu išla Cibulková na 15:0, nasledovali však dve jej chyby - 15:30. Falconiová potom nasmerovala forhend zo záklonu vo výmene do siete. Slovenka zavrela oči, vytvorila si dobrú pozíciu na zakončenie a trafila čiaru. Pri brejkbale však poslala bekhend za - zhoda. Súperka jej pomohla dvojchybou a forhendom mimo - 5:5. Na domácu hráčku zjavne takisto doliehala situácia.
Aj do jedenástej hry vstúpila Cibulková dvojchybou, vzápätí pokazila ambiciózny vstúpený forhend. S obrovskou odvahou zahrala v ďalšej výmene rovnaký typ úderu, tentoraz to znamenalo "winner". Dobrou defenzívou sa Slovenka posunula na 30:30, ale vyhodila zle načasovaný forhend - 30:40 a v tejto kritickej situácii hrubá dvojchyba, 9. v zápase. Falconiová druhý raz podávala na víťazstvo. Cibulkovej defenzívny bekhend s ťuknutím rakety o zem doplachtil mimo dvorca, prišiel pokazený štandardný forhend a ľahké zakončenia Američanky po vydarenom prvom servise. Slovenka odvrátila prvý mečbal tvrdým returnom, ale pri druhom dvakrát prehovorila páska, v druhom prípade v prospech Američanky.
Prehľad nečakaných prehier Cibulkovej na grandslamových turnajoch:
US Open 2011 / 2. kolo: Irina Falconiová (USA, 79. vo svetovom rebríčku WTA) 6:2, 3:6, 5:7
Roland Garros 2011 / 1. kolo: Vania Kingová (USA/115.) 7:6 (10), 3:6, 2:6 - Cibulková nastupovala oslabená chorobou
Australian Open 2010 / 1. kolo: Vania Kingová (USA/79.) 3:6, 7:6 (5), 5:7 - z náskoku 5:1 v treťom sete a 4 mečbalov na príjme
Wimbledon 2008 / 1. kolo: Ťie Čeng (Čína/133.) 4:6, 3:6 - Číňanka sa napokon dostala až do semifinále
© WEBNOVINY