Prehľad slávných návratov športových hviezd
Prehľad niektorých najvýznamnejších návratov špičkových svetových športovcov na scénu nájdete v tomto článku, ktorý pre vás pripravila tlačová agentúra SITA.
Cyklistika
Lance Armstrong
Sedemnásobný víťaz Tour de France Lance Armstrong sa vrátil do pelotónu vlani na jeseň po viac ako trojročnej prestávke. Vo farbách kazašského tímu Astana obsadil na nedávnom 96. ročníku TdF vo veku 37 rokov výborné 3. miesto. Na budúci rok bude jazdiť za stajňu Radioshack, kam sa presúva aj tímový manažér Astany a Arsmtrongov blízky priateľ Johan Bruyneel.
Motorizmus - F1
Alain Prost.
Po slabých výsledkoch v sezóne 1991, keď nevyhral ani jednu Veľkú cenu, a nelichotivých vyhláseniach Prosta na adresu Ferrari ho taliansky tím vyhodil. V roku 1992 nejazdil v nijakej stajni, no o rok neskôr sa na okruhy v seriáli F1 vrátil v kokpite tímu Williams-Renault. Vyhral sedem VC a tri kolá pred koncom šampionátu sa stal štvrtý raz majstrom sveta. Francúz vzápätí ohlásil definitívny odchod zo scény.
Michael Schumacher
Po viac ako troch rokoch po ukončení kariéry sa na okruhy veľkých cien F1 vracia Michael Schumacher, ktorý sa dohodol na trojročnej spolupráci s tímom Mercedes GP. Štyridsaťročný nemecký pilot podpísal zmluvu s tímom, ktorý len nedávno odkúpil úspešné zoskupenie Rossa Brawna. Sedemnásobný majster sveta Schumacher sa vracia do kolotoča F1 po 1239 dňoch od chvíle, keď naposledy jazdil v októbri 2006 v Sao Paule na VC Brazílie. Teraz má veľkú šancu prekonať rekord Taliana Ricarda Patreseho, ktorý nastúpil na štart 256 VC v seriáli MS F1.
Basketbal
Michael Jordan
Po krátkom účinkovaní v nižších zámorských bejzbalových súťažiach sa "Air Jordan" vrátil na palubovky po 17-mesačnej pauze v rokoch 1993 až 1995. Po návrate priviedol Chicago Bulls k ďalším trom titulom v prestížnej zámorskej NBA.
Box
Muhammad Ali
Legendárny boxer ukončil kariéru prvý raz 15. septembra 1978, keď v súboji s Leonom Spinksom obhájil titul majstra sveta. Po dvojročnej pauze si opäť natiahol rukavice, ale ako 39-ročný dostal výprask od Larryho Holmesa, ktorý ho v októbri 1981 knokautoval v dueli o titul svetového šampióna.
George Foreman
Olympijský šampión z roku 1968 ukončil kariéru vo vrcholovom boxe po prehre s Muhamadom Alim v legendárnom súboji 20. mája 1974 v Kinshase, hlavnom meste afrického Zairu (v súčasnosti DR Kongo). Foreman utŕžil k. o. v 8. kole. Po 13 rokoch sa opäť vrátil do ringu a v roku 1994 už ako 45-ročný získal v súboji s Michaelom Moorerom po 20 rokoch titul majstra sveta v ťažkej hmotnosti. Foreman sa stal najstarším svetovým šampiónom v histórii.
Futbal
Pelé
Azda najlepší futbalista všetkých čias ukončil hráč brazílskeho Santosu kariéru v roku 1974 ako trojnásobný majster sveta. Bez futbalu však vydržal len šesť mesiacov, keď ho angažoval New York Cosmos, s ktorým sa potom stal majstrom USA.
Plávanie
Dara Torresová
Americká plavkyňa sa vrátila až dvakrát, naposledy vlani, keď sa ako 41-ročná kvalifikovala na olympijské hry v Pekingu. Získala tam tri strieborné medaily - na 50 m v. sp., 4 x 100 m v. sp. a 4 x 100 m pol. preteky, čím zvýšila počet svojich medailí z OH na dvanásť. Torresová štartovala na olympiádach v rokoch 1984, 1988, 1992, potom ukončila kariéru. Vrátila sa pred OH 2000 v Sydney, kde si vybojovala päť medailí a skončila. V roku 2006 oznámila ďalší návrat do bazénov. Torresová štartuje aj na MS 2009 v Ríme, kde si vybojovala účasť v júni na šampionáte USA víťazstvom na 50 m v. sp.
Dostihy
Lester Piggott
Legendárny džokej Lester Piggott ukončil kariéru v roku 1985, v roku 1987 ho za daňové úniky poslal súd na tri roky do väzenia. Po odpykaní trestu - odsedel si len rok - sa vrátil do sedla v roku 1990 vo veku 55 rokov a priviedol žrebca Royal Academy k víťazstvu na Breeders Cup Mile. Deväťnásobný víťaz Epsom derby definitívne ukončil kariéru v roku 1994 s bilanciou 4493 triumfov.
Krasokorčuľovanie
Katarina Wittová
Najznámejšia tvár bývalej NDR skončila s krasokorčuľovaním po zisku svojho druhého olympijského zlata v roku 1988 vo veku 23 rokov. Na ľad sa vrátila o šesť rokov neskôr, no napriek vysokým očakávaniam si na ZOH 1994 v Lillehammeri vybojovala len 7. miesto. Wittová, ktorá nafotila akty aj pre Playboy (číslo s jej fotografiami bolo druhé najpredávanejšie v histórii časopisu), získala okrem dvoch olympijských prvenstiev aj štyri zlaté na MS a šesť na ME. S Wittovej menom sa spája aj škandál v súvislosti s jej spoluprácou s tajnou službou bývalého východonemeckého režimu Stasi.
Jayne Torvillová - Christopher Dean
Mystický britský tanečný pár upútal svet v roku 1984 svojím stvárnením Ravelovho Bolera, za ktoré získali na ZOH 1984 zlato a vzápätí prestúpili k profesionálom. O desať rokov neskôr sa vrátili na amatérsky ľad a na olympiáde v Lillehammeri si vybojovali bronz. Jayne mala 36 a Christoper 35 rokov.
Tenis
Björn Borg
Fenomenálny Švéd Björn Borg ukončil kariéru v roku 1983, hoci mal iba 26 rokov, ale na konte až 11 grandslamových titulov (6 v Paríži a 5 vo Wimbledone). Na začiatku 90. rokov minulého storočia sa pokúsil o návrat, pričom hral so svojou starou drevenou raketou Donnay. V prvom zápase v roku 1991 prehral s Jordim Arresem na turnaji v Monte Carle hneď v 1. kole a vzápätí nasledovali ďalšie vypadnutia hneď v úvode turnajov. Najbližšie k triumfu bol v roku 1993 v Moskve, keď s Rusom Volkovom prehral až v treťom sete v tajbrejku 7:9. Po tomto dueli definitívne zavesil raketu na klinec.
Martina Navrátilová
Čechoameričanka opustila dvorce v roku 1994 ako 38-ročná s bilanciou 18 triumfov vo dvojhre na grandslamových turnajoch. Bez tenisu vydržala šesť rokov, potom začala hrať štvorhru a trikrát vyhrala grandslamový turnaj v mixe - Australian Open 2003 a Wimbledon 2003 s Indom Leanderom Paesom a US Open 2006 s Bobom Bryanom týždeň pred svojimi 50. narodeninami.
Martina Hingisová
Sympatická Švajčiarka sa po sérii zranení rozhodla skončiť v roku 2003 ako 23-ročná. O tri roky neskôr sa bývalá svetová jednotka vrátila, vyhrala dvojhru na troch turnajoch a miešanú štvorhru na Australian Open 2006 po boku Inda Maheša Bhupathiho. Comeback košickej rodáčky sa skončil predčasne v roku 2007, keď po pozitívnom teste na kokaín počas Wimbledonu ukončila definitívne kariéru. Dostala dvojročný dištanc a vyhlásila, že sa už na dvorce nevráti.
Kim Clijstersová
Po takmer dvoch rokoch športovej odmlky oznámila dvojnásobná majsterka sveta WTA Tour (2002, 2003) v marci svoj návrat na hlavný profesionálny okruh. Držiteľka 34 singlových titulov sa rozlúčila s aktívnou činnosťou v máji 2007 a 27. februára 2008 priviedla v manželstve s americkým basketbalistom Brianom Lynchom na svet dcérku Jadu Ellie. Clijstersová v auguste potom šokujúco vyhrala druhý raz v kariére grandslamový turnaj US Open v New Yorku, kde predtým triumfovala už v roku 2005.
HOKEJ
Viačeslav Fetisov
Legendárny ruský obranca po vyše jedenástich rokoch odmlky absolvoval súťažný zápas, keď v decembri 2009 nastúpil v drese CSKA Moskva na zápas KHL proti SKA Petrohrad (2:3). Svetový hokej zaznamenal jeden zo svojich najneočakávanejších comebackov. Päťdesiatjedenročný superveterán podpísal s CSKA hráčsky kontrakt do konca sezóny 2009/2010, ale zápas s Petrohradom bude pravdepodobne asi jeho jediný. Pred návratom Fetisov vykorčuľoval na oficiálny zápas naposledy vo finále Stanleyho pohára ako hráč Detroitu 11. júna 1998.