streda, 28. november 2018 07:00 | Autor: TASR

Anthony Martial (vpravo)
Anthony Martial (vpravo) | zdroj: TASR

Bratislava 27. novembra (TASR) - Futbalisti Bayernu Mníchov, Ajaxu Amsterdam, Manchestru City, Realu Madrid, AS Rím, Juventusu Turín aj Manchestru United postúpili v utorok do osemfinále Ligy majstrov.

Trojnásobný obhajca z Madridu vyhral G-skupinu po úspechu v Ríme 2:0. Viktoria Plzeň si udržala šancu na jarnú účasť v play off Európskej ligy po víťazstve na ihrisku CSKA Moskva 2:1, ku ktorému vyrovnávajúcim gólom prispel Slovák Roman Procházka.

Bayern bol k postupu blízko už po prvom polčase domáceho zápasu 5. kola E-skupiny s Benficou Lisabon, po ktorom viedol o tri góly. Zvíťazil 5:1 vďaka dvom presným zásahom Arjena Robbena aj Roberta Lewandowského a gólu Francka Ribéryho. Je na čele tabuľky o dva body pred Ajaxom Amsterdam. Ten si zaistil premiérové jarné osemfinále od sezóny 2005/2006 triumfom na pôde AEK Atény 2:0. Hrdinom holandského tímu sa stal Dušan Tadič, ktorý v 68. minúte otvoril skóre z jedenástky a o štyri minúty neskôr pridal druhý zásah. Domáci dohrávali vyše dvadsať minút bez vylúčeného Marka Livaju. Pred zápasom prišlo k násilným potýčkam fanúšikov priamo na Olympijskom štadióne v metropole Grécka. Polícia musela spacifikovať domácich priaznivcov, ktorí hádzali na hostí plastové fľaše a ďalšie objekty. Miestne úrady neinformovali o žiadnych zraneniach či zadržaných osobách. Aténčania sú naďalej bez bodu, obsadia štvrté miesto a na jar budú chýbať v európskych súťažiach. Benfica si zahrá EL.

V F-skupine stačil Manchestru City nerozhodný výsledok 2:2 v Lyone. Hostia nazbierali desať bodov, domáci majú dvojbodový náskok pred Šachtarom Doneck. Ten uspel na štadióne Hoffenheimu 3:2 a o dva týždňe zabojuje doma proti Francúzom. Slovenský rozhodca Ivan Kružliak ukázal hráčovi nemeckého mužstva Ádámovi Szalaiovi dve žlté karty v rozpätí 58. a 60. minúty a poslal ho predčasne pod sprchy.

Úradujúci český šampión prehrával G-skupine v Rusku 0:1 po tom, ako Nikola Vlašič prelomil bezgólový stav už v 10. minúte z pokutového kopu a Procházka nepremenil penaltu tesne pred prestávkou. Slovenský stredopoliar sa dočkal v 56. minúte, keď sa presadil technickým pokusom na zadnú žrď po prihrávke Jana Kopica. Viktoria dokonala obrat na 2:1 deväť minút pred koncom riadneho hracieho času, po rohu slovenského reprezentanta Patrika Hrošovského skóroval Lukáš Hejda. Procházka aj Hrošovský odohrali celý duel, brankár Matúš Kozáčik sedel na lavičke náhradníkov. Moskovčania stratili šancu na postup do play off LM, pred záverečným kolom majú na konte štyri body rovnako ako Plzenčania, medzi nimi sa rozhodne o tretej priečke, ktorá zaručuje šestnásťfinále EL. V "géčku" nadobudli istotu postupu AS a Real už pred vzájomným súbojom. V Taliansku rozhodli hostia o úspechu 2:0 v druhom polčase a zabezpečili si tiež prvenstvo v skupine, keďže Rimanov prekonali v oboch spoločných dueloch.

Juventus spečatil v H-skupine postup domácim triumfom nad Valenciou 1:0, o ktorý sa v 59. minúte postaral Mario Mandžukič po asistencii Cristiana Ronalda. Manchester United pokoril na vlastnom trávniku Young Boys Bern 1:0 v nadstavenom čase. Valencia skončí tretia, Bern bude na poslednom mieste.

5. kolo skupinovej fázy Ligy majstrov:

E-skupina:

AEK Atény - Ajax Amsterdam 0:2 (0:0)
Góly: 68. a 72. Tadič (prvý z 11 m). ČK: 67. Livaja (AEK) po 2. ŽK. Rozhodoval: Michael Oliver (Angl.)

Bayern Mníchov - Benfica Lisabon 5:1 (3:0)
Góly: 13. a 30. Robben, 36. a 51. Lewandowski, 77. Ribery - 46. Fernandes. Rozhodoval: Daniele Orsato (Tal.)

tabuľka E-skupiny:

1. Bayern 5 4 1 0 12:2 13 - istý postup
2. Ajax 5 3 2 0 8:2 11 - istý postup
3. Benfica 5 1 1 3 5:11 4 - istá EL
4. AEK 5 0 0 5 2:12 0

F-skupina:

Olympique Lyon - Manchester City 2:2 (0:0)
Góly: 55. a 81. Cornet - 63. Laporte, 83. Agüero. Rozhodoval: Elenito Di Liberatore (Tal.)

TSG 1899 Hoffenheim - Šachtar Doneck 2:3 (2:2)
Góly: 17. Kramarič, 40. Zuber - 15. a 90.+2 Taison, 14. Ismaily. ČK: 60. Szalai (Hoffenheim) po 2. ŽK. Rozhodoval: Ivan KRUŽLIAK (SR)

CSKA Moskva - Viktoria Plzeň 1:2 (1:0)
Góly: 10. Vlašič (z 11 m) - 56. PROCHÁZKA, 81. Hejda. Rozhodoval: Danny Makkelie (Hol.)
/Patrik Hrošovský aj Roman Procházka odohrali celé stretnutie, Hrošovský dostal ŽK, Procházka dal v 56. min gól, brankár Matúš Kozáčik (všetci Plzeň) bol na lavičke náhradníkov/

AS Rím - Real Madrid 0:2 (0:0)
Góly: 47. Bale, 59. Lucas. Rozhodoval: Nicolas Danos (Fr.)