Koronavírus posadil profíkov na trenažér, do júna bez súťaženia
Bratislava 20. marca (TASR) - Profesionálna cyklistická sezóna sa ešte ani poriadne nerozbehla a už dostala stopku na niekoľko mesiacov.
Rovnako ako iné športy ju zastavila pandémia nového koronavírusu, pre ktorú museli organizátori prerušiť v podstate všetky preteky až do júna. Vrchol domácej sezóny pod Tatrami by však ohrozený byť nemal. V poradí 64. ročník Okolo Slovenska je naplánovaný až na september. "Ak by sa presúvali preteky až dovtedy, bol by to koniec celej sezóny," konštatoval pre TASR prezident Slovenského zväzu cyklistiky (SZC) Peter Privara.
Koronavírus ochromil celosvetový šport a tvrdo to pocítila aj cestná cyklistika. Z marcového programu World Tour sa uskutočnili iba preteky Paríž - Nice, ktoré museli organizátori i tak skrátiť a veľa tímov sa z nich odhlásilo. "Potom, ako všetci športovci pracovali, aby boli pripravení na sezónu, tak sa to prerušilo. Mal nasledovať prvý vrchol sezóny, jarné klasiky. Už túto sobotu sa malo uskutočniť Miláno - San Remo, na čo sme sa veľmi tešili, keďže Peter Sagan tam bol dvakrát druhý a aj tento rok sa na ňu chystal. No neuskutoční sa a tak isto sa neuskutočnia ani známe belgické klasiky. V pôvodnom termíne nebude ani Giro d'Italia. Pre cyklistiku je to veľmi ťažká situácia," povedal pre TASR šéf SZC.
Väčšinu podujatí ešte definitívne "neodpískali", naopak, organizátori sa snažia hľadať nové termíny, no kalendár WorldTour je nabitý aj v ďalších mesiacoch a tak je možné, že tradičná jarná klasika Miláno - San Remo sa bude konať trebárs až v októbri. "Dostali sme list od prezidenta UCI, že v podstate zrušili celý kalendár až do júna a budú hľadať nové termíny. Ak budú chcieť zachovať kontinuitu, tak tie najväčšie klasiky by mali byť až na jeseň a hovorí sa o tom, že sezóna sa predĺži do konca októbra. Osobne si však myslím, že to nie je najlepšie. Pretože napríklad Miláno - San Remo by stratilo svoj charakter. Rovnako aj belgické klasiky, ktoré sú spojené práve s tým jarným počasím. No uvidíme, podľa toho, kedy bude vrcholiť táto mimoriadna situácia. Či to bude o týždeň, o mesiac, alebo o dva," pokračoval Privara.
Bezpečnostné opatrenia v európskych krajinách znamenajú pre cyklistov okrem rušenia podujatí aj výrazné komplikácie v príprave. Tie sa dotýkajú aj slovenských reprezentantov. "Momentálne riešime to, ako by mohli naši pretekári trénovať, pretože sú krajiny, kde reprezentanti a talentovaní športovci sa môžu individuálne pripravovať vonku. Telefonoval som s Jurajom Saganom, ktorý je v domácej karanténe a hľadal nejaké možnosti, či sa dá niekde izolovane pripravovať. Ale odpoveď bola jasná, že ani keby sa vyviezol pod Kriváň a išiel tam sám bicyklovať, tak nie. Karanténa je karanténa," ozrejmil Privara.
Väčšine profesionálnych cyklistov v Európe tak nezostáva nič iné, ako sa pripravovať na trenažéroch. "Tie sú už na vynikajúcej úrovni a na niektorých sa dajú dokonca nasimulovať aj etapy z podujatí. No ak má byť niekto doma 14 dní a každý deň sedieť päť hodín na trenažéri, tak je to už trochu 'na palicu'. Ak sa však situácia nezmení, budú sa s tým musieť vyrovnať. Pokiaľ by to trvalo 3-4 týždne, dal by sa ten tréning nahradiť, ak by mali byť športovci doma dva mesiace či viac, to by už bolo veľmi ťažké," uviedol Privara.
Opatrenia v boji s novou pandémiou si vyžiadali škrty aj v slovenskej cyklistike, okrem cestného podujatia Visegrad 4 Bicycle Race zrušil SZC aj všetky preteky na dráhe, v horskej cyklistike, BMX, cyklotrial i sálovú cyklistiku. "V4-ku sme predbežne preložili na august, máme tam dva vhodné termíny, ale UCI nám povedala, že máme čas, pretože sa budú presúvať aj ďalšie podujatia. Okolo Slovenska je až posledné podujatie pred MS, takže sa neobávam, že by sme to museli rušiť. Keby sa totiž rušili preteky až do septembra, znamenalo by to koniec cyklistickej sezóny a v podstate asi aj všetkých ostatných športov."
Situáciu však organizátorom môže skomplikovať, ak na rovnaký termín presunú niektorú zo zrušených popredných klasík. "Rokujeme aj s Eurosportom o priamom prenose a môže prísť k situáciu, keď sa budú musieť rozhodnúť medzi Okolo SR a dajme tomu Paríž - Roubaix či Okolo Flámska. V tom prípade je jasné, že dostanú prednosť veľké klasiky," upozornil Privara.
Prípravy na najväčšie domáce etapové podujatie ale zatiaľ prebiehajú v plnom prúde. "Pred desiatimi dňami sme mali veľký organizačný výbor, kde sme si rozdelili úlohy. Normálne pracujeme, cez internet a telefóny si posúvame informácie, komunikujeme s mestami a obcami. Myslím si, že je to na 85% pripravené, rieši sa ubytovanie, čo je teraz zložité, pretože do tých hotelov nemôžeme vycestovať."
Účasť predbežne potvrdili Bora-Hansgorhe a Quick-Step, dokopy by mohlo na Slovensko prísť šesť WorldTour tímov a ďalšie sú v riešení. "Bora poslala prihlášku aj s Petrom Saganom. S potvrdením, že ak bude Peťo fit, ukončí sezónu na Okolo Slovenska, keďže sa vyjadril, že na MS nechce ísť. Je tam totiž profil vyložene pre vrchárov. Teraz sa to však všetko melie a po našich pretekoch môžu byť ešte nejaké preložené klasiky," dodal Privara.