TÉMA: Naturalizovaní hráči v reprezentácii: Áno alebo nie?
Na svetovom šampionáte v ľadovom hokeji môžu fanúšikovia sledovať viacero naturalizovaných hokejistov. Najviac ich vystupuje v tíme Kazachstanu (11), Bieloruska (9) a Veľkej Británie (8). Zaujímavým faktom je, že v každej z týchto reprezentácii sú naturalizovaní hráči lídrami svojho celku.
Ani strelec zlatého gólu Slovenska v roku 2002 sa nenarodil na Slovensku. Peter Bondra je rodákom z ukrajinského Lutsku, no rozhodol sa reprezentovať Slovensko. V tohtoročnej príprave sa v drese s dvojkrížom objavil naturalizovaný Rus Daniil Fominykh. Mladý 23-ročný forward zažil prvé reprezentačné zápasy v kariére.
V širokej verejnosti sa objavili názory, že cesta naturalizovaných hráčov v slovenskom národnom tíme určite nie je správna. V minulosti sme mohli zahraničných hráčov sledovať napríklad pri našom národnom futbalovom mužstve. Reč je napríklad o Davidovi Depetrisovi či Karimovi Guedém.
V hokejovom merítku by sme naturalizovaných hráčov v našich končinách veľmi ťažko. Otázka znie: Potrebuje slovenský národný tím takéto posily? Dokážu odovzdať hráči, ktorí nie sú narodení pod Tatrami, v reprezentácii všetko?
Najmä tohtoročný svetový šampionát dokazuje, že naturalizovaných hokejistov nepotrebujeme. Mladý výber kanadského trénera Craiga Ramsayho predvádza na majstrovstvách sveta fantastické výkony. Hráči nechávajú na ľade všetko, bojujú jeden za druhého a patria k najpríjemnejším prekvapenia na MS.
Vedeli by ste si predstaviť naturalizovaných hráčov v slovenskej reprezentácii? Za zmienku stoja napríklad hráči ako Kevin Labanc, Travis Konecny, Alex Tuch či Paul Stastny, ktorí majú československé či slovenské korene. Pre národný tím by boli títo hráči určite posilami po hernej stránke, no bolo by minimálne kontroverzné uvidieť ich v drese s dvojkrížom na hrudi.