Main Content

Na olympiádu v Tokiu zatiaľ len 39 slovenských športovcov. Niektorí môžu priniesť medailu

štvrtok, 1. júl 2021 15:20 | Autor: TASR

Tokio 2020
Tokio 2020 | zdroj: TASR

Bratislava 1. júla (TASR) - Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) vo štvrtok na svojom 59. valnom zhromaždení schválil zloženie výpravy na Hry XXXII. olympiády Tokio 2020 (23. júla - 8. augusta).

Plénum jednomyseľne schválilo nomináciu 39 športovcov, z toho účasť piatich atlétov na základe rebríčkov má v priebehu štvrtka potvrdiť Svetová atletika (WA). Ďalší športovci môžu pribudnúť na základe dodatočných miesteniek.

VZ SOŠV poverilo výkonný výbor rozhodnúť o akceptácii prípadných dodatočne pridelených miesteniek a taktiež o zmenách v nominácii členov výpravy, ktoré môžu nastať po jej schválení z dôvodu nepredvídateľných okolností, informoval olympic.sk. Pribudnúť by mohol ešte niekto z atlétov, plavcov, prípadne triatlonista či horský cyklista. Slovensko však do Tokia s veľkou pravdepodobnosťou aj tak vyšle najmenšiu výpravu v histórii. Tú povedie športový riaditeľ SOŠV Roman Buček.

"S počtom nominovaných nie som spokojný, ale je to výsledok reality, v ktorej sa v súčastnosti šport na Slovensku nachádza. Hovoríme o čísle 39 športovcov, ale to sa ešte môže zlepšiť v prípade, že by medzinárodné federácie uvoľnili nejaké kvóty pre našich športovcov. Našou úlohou do budúcnosti však je, aby sa nám zlepšovali nie len počty, ale aj kvalita športovcov. Čaká nás veľa práce a zo strany SOŠV je našou povinnosťou prijať a nastaviť také opatrenia v rámci práce národných športových zväzov a TOP tímu, aby sa to prejavilo aj na športových výkonoch," uviedol po VZ prezident SOŠV Anton Siekel. Zároveň si zaželal, aby aj menšia výprava dosiahla v krajine vychádzajúceho slnka úspechy a priniesla na Slovensko medaily: "Prajem si, aby doniesli športové úspechy, pretože tie potešia každého fanúšika. Som si istý, že podajú také športové výkony, na ktoré budú ľudia v našej krajine hrdí, a keď sa vrátia, bude to mať čerešničku na torte v podobe medaily."

Počet Slovákov pod piatimi "letnými" kruhmi má už dlhodobo klesajúcu tendenciu. Na prvých hrách v ére samostatnosti v roku 1996 v Atlante sa zúčastnilo dokopy 71 športovcov, o štyri roky neskôr v austrálskom Sydney ich síce bolo vďaka futbalistom, basketbalistkám a vodným pólistkám až rekordných 108, no na ďalších olympiádach išiel počet výrazne dole. V Aténach reprezentovalo Slovensko 64 olympionikov, v Pekingu 57 a na hrách v Londýne 2012 už iba 47 športovcov, čo bola doteraz historicky najmenšia výprava. Pred piatimi rokmi v Riu de Janeiro súťažilo 51 slovenských športovcov.

V Tokiu budú mať najväčšie zastúpenie atléti, ktorých je v schválenej nominácii deväť a ešte by mohli pribudnúť ďalší. Účasť piatich na základe rebríčkov má v priebehu štvrtka potvrdiť Svetová atletika. Najväčšie želiezko v ohni je chodec Matej Tóth, ktorý bude na 50 km trati obhajovať zlatú medailu z Ria. Atletické súťaže odštartujú v piatok 30. júla a potrvajú do 8. augusta.

Pod horou Fudži sa predstavia aj siedmi športoví strelci, piati rýchlostní kanoisti a medailové ambície majú aj štyria vodní slalomári. Tri miestenky si vybojovali stolní tenisti, mix Ľubomír Pištej a Barbora Balážová, ktorí získali striebro na nedávnych ME, sa chcú pobiť o cenné kovy. Tri miestenky majú aj tenisti, v cestnej cyklistike budú reprezentovať Slovensko bratia Peter a Juraj Saganovci. Po jednej miestenke získali bedminton, box, golf, lukostreľba, športová gymnastika a zápasenie. Vo voľnom štýle do 86 kg sa predstaví Boris Makojev.

Prezidenta SOŠV mrzí, že sa na OH opäť neobjaví žiadny zo slovenských džudistov. "Je mi to ľúto, pretože je to už druhý olympijský cyklus, v ktorom slovenské džudo nebude mať svojho športovca na OH. Budem sa snažiť, aby sme aj v rámci mojej materskej federácie začali pracovať na tom, aby sa tento stav zlepšil," uviedol. V úvode bude v Tokiu určite chýbať aj samotný prezident: "Dúfam, že môj zdravotný stav v súvislosti s operáciou oka sa zlepší a budem môcť povzbudiť našich športovcov aspoň v záverečnej fáze ich pobytu na OH."

Vedúcim pravdepodobne najmenšej slovenskej výpravy bude Roman Buček: "Je to bohužiaľ dlhodobejší trend. Čím ďalej, tým je náročnejšie splniť kvalifikačné kritéria. V niektorých športových odvetviach nastáva generačná výmena, máme aj mnoho mladých talentov, ktoré môžu prísť na rad na najbližších OH v Paríži. Na druhej strane treba povedať, že máme viacero kvalitných športovcov, od ktorých môžeme čakať medailové umiestnenia."

Šéf výpravy verí, že Slovensko ešte získa zopár miesteniek po prerozdelení a počet športovcov sa zvýši. "Päť atlétov ešte nie je potvrdených, ale nachádzajú sa na postupových miestach v rebríčku. Teoretická šanca existuje v procese prerozdelenia nepoužitých a odrieknutých miesteniek iných krajín. Určitú šancu majú plavci, Richard Varga či horská cyklistika," uviedol. Definitívne menovité prihlášky treba odoslať najneskôr 5. júla.

Slovenskí športovci zložia slávnostný sľub do rúk prezidentky Zuzany Čaputovej 14. júla v Prezidentskej záhrade. Zatiaľ však nie je jasné, kto sa oň postará. Rovnako nie je známe ani meno vlajkonosiča výpravy na slávnostnom otváracom ceremoniáli 23. júla na Olympijskom štadióne v Tokiu. "Športovci majú v týchto fázach ešte svoje sústredenia a kontrolné súťaže, takže musíme najprv zistiť, kto sa na sľube zúčastní a po tom rozhodneme. Na post vlajkonosiča máme niekoľko možností, ale ešte to nie je definitívne," povedal pre TASR Buček.

Valné zhromaždenie vo štvrtok schválilo aj disciplinárnu komisiu SOŠV do Tokia v zložení: Anton Siekel (prezident SOŠV), Jozef Liba (generálny sekretár SOŠV), Danka Barteková (zástupkyňa športovcov), Roman Buček (vedúci výpravy) a Andrej Wiebauer (zástupca trénerov).

Nominácia slovenskej výpravy na OH 2020 v Tokiu /zdroj: olympic.sk/:

Športovci:

atletika (9): Matej Tóth, Michal Morvay (obaja chôdza na 50 km), Marcel Lomnický (hod kladivom), Emma Zapletalová (400 m prek.), Ján Volko (100 m a 200 m*), Martina Hrašnová* (hod kladivom), Miroslav Úradník* (chôdza na 20 km), Mária Katerinka Czaková* (chôdza na 20 km), Gabriela Gajanová* (800 m)

Poznámka: Športovci označení * sú v kvalifikačnom rebríčku k 30. júnu na postupových miestach

športová streľba (7): Erik Varga, Marián Kovačócy (obaja trap M aj mix trap), Juraj Tužinský (vzduchová pištoľ 10 m), Patrik Jány (vzduchová puška M, ľubovoľná malokalibrovka 3x40 M), Zuzana Rehák Štefečeková, Jana Špotáková (obaja trap Ž aj mix trap), Danka Barteková (skeet Ž)

rýchlostná kanoistika (5): Peter Gelle (K1 M 1000 m), Samuel Baláž, Adam Botek (obaja K2 M na 1000 m a K4 M na 500 m), Denis Myšák, Erik Vlček (obaja K4 M na 500 m)

vodný slalom (4): Jakub Grigar (K1 M), Matej Beňuš (C1 M), Eliška Mintálová (K1 Ž), Monika Škáchová (C1 Ž)

stolný tenis (3): Wang Jang (dvojhra M), Ľubomír Pištej (miešaná štvorhra), Barbora Balážová (dvojhra Ž, miešaná štvorhra)

tenis (3): Norbert Gombos (dvojhra M), Filip Polášek, Lukáš Klein (štvorhra M)

cestná cyklistika (2): Peter Sagan (preteky s hromadným štartom M), Juraj Sagan (preteky s hromadným štartom M, časovka M)

bedminton (1): Martina Repiská (dvojhra Ž)

box (1): Andrej Csemez (do 75 kg M)

golf (1): Rory Sabbatini (jednotlivci M)

lukostreľba (1): Denisa Baránková (olympijský luk Ž)

športová gymnastika (1): Barbora Mokošová (viacboj Ž)

zápasenie – voľný štýl (1): Boris Makojev (do 86 kg M)

zloženie sprievodu výpravy

vedenie: Roman Buček (vedúci výpravy), Boris Demeter (zástupca vedúceho), Zuzana Tomčíková (administrátor), Ľubomír Souček (tlačový atašé), Roman Fano (vedúci lekár), Daniela Kňaze Doležalová (CLO, kontaktná osoba pre opatrenia proti COVID-19), Zdeněk Ďuriš (fyzioterapeut, 19. – 28. júla), Róbert Caro (fyzioterapeut, 27. júla – 9. augusta)

atletika: Martin Pupiš (vedúci tímu), Peter Žňava (tréner, 400 m prek. Ž), Claudia Hládiková (fyzioterapeut), Libor Charfreitag (tréner, hod kladivom M), Naďa Bendová* (trénerka, 100 a 200 m), Róbert Kresťanko* (tréner, 100 a 200 m), Matej Spišiak (tréner, chôdza), Rudolf Lukáč* (tréner hod kladivom Ž), Vladimír Gubrický (vedúci tréningového kempu), Pavol Hajmássy (lekár), Denis Freudenfeld (fyzioterapeut)

športová streľba: Branislav Slamka (tréner, trap), Marco Innocenti (tréner, skeet), Miroslav Marko (tréner, pištoľ), Zoltán Baláž (tréner, puška), Wilbert Recabarren (lekár), Patrícia Vargová Compelová (fyzioterapeut)

rýchlostná kanoistika: Filip Petrla (vedúci tímu), Peter Likér (tréner K4), Andrej Wiebauer (tréner K4), Radovan Šimočko (tréner K1), Ladislav Máriási (lekár), Csaba Zalka (asistent trénera), Igor Viszlai (masér, akreditácia A), Jana Šmidáková (fyzioterapeut, akreditácia A), Michal Buček (kuchár, bez akreditácie, funkcie vykonáva v tréningovom kempe)

vodný slalom: Lukáš Giertl (vedúci tímu, tréner), Peter Škantár (tréner), Tomáš Mráz (tréner), Stanislav Gejdoš (tréner), Peter Cibák ml. (tréner), Tomáš Martikán (videotechnik, masér), Pavel Belička (fyzioterapeut)

stolný tenis: Jaromír Truksa (vedúci tímu, tréner), Peter Šereda (tréner)

tenis: Tibor Tóth (vedúci tímu, tréner Gombosa), Leoš Friedl (tréner Poláška), Dávid Olasz (kondičný tréner), Pavel Šmela (kondičný tréner a fyzioterapeut, akreditácia A, 23. - 27.7.)

cestná cyklistika: Ján Valach (vedúci tímu), Maroš Hlad (masér), Ján Bachleda (mechanik), Branislav Delej (lekár)

bedminton: Michal Matejka (tréner).

box: Pavol Hlavačka (vedúci tímu, tréner), Tomáš Kovács (tréner)

golf: Martina Sabbatini Štofaníková (vedúca tímu, trénerka), Rastislav Antala (caddie)

lukostreľba: Vladimír Hurban ml. (tréner)

športová gymnastika: Martin Zvalo (tréner)

zápasenie voľným štýlom: Erik Cap (vedúci tímu, tréner), Achsarbek Makojev (tréner, akreditácia A, 30. – 31. 7.)