REBRÍČEK: 5 najväčších sponzorov v Premier League
Na to, aby mohol byť klub vo svete futbalu úspešný, potrebuje minimálne jedného silného sponzora. O úspechoch tímov rozhoduje vo veľkej miere práve meno investora, ktorý dokáže neraz ovplyvniť pozitívne či negatívne celú prestupovú politiku klubu.
V kluboch v Premier League môžu byť v tomto ohľade spokojní, nakoľko drvivá väčšina tímov nemá výraznejšie finančné problémy a hoci sa občas hovorí o ich zadlženosti, dokážu svoje dlhy potichu splácať. Napríklad najúspešnejší anglický klub Manchester United má dlh okolo 470 miliónov libier, no vďaka svojim sponzorom a výbornému marketingu stále hospodári bez toho, aby si fanúšikovia Red Devils všimli negatívne zmeny v kádri. Pripravili sme pre vás rebríček piatich najväčších sponzorov v najpopulárnejšej futbalovej lige na svete.
STANDARD CHARTERED
Standard Chartered je medzinárodná finančná skupina, ktorá má zázemie vo viac ako sedemdesiatich krajinách. Navyše je sponzorom FC Liverpool a The Reds na oplátku nosia jej meno na svojich dresoch. Liverpoolčania mali veľmi dlho na dresoch pivovar Carlsberg, no Standard Chartered ho nahradil. Ide o skupinu viacerých bánk a konkrétne táto firma bola založená v roku 1969. FC Liverpool má dobré zázemie, no momentálne mu patrí „len“ šiesta priečka, čo sa aj majiteľom tejto firmy určite máli. Liverpool prednedávnom kúpil americký obchodník Henry, ktorý sa pokúša mužstvo už dlhšie zbaviť zbytočných dlhov. Henry okrem iného vlastní aj baseballové mužstvo Boston Red Sox.
AON
Aon je americká medzinárodná spoločnosť, ktorá má niekoľko odvetví. Jej základňa je v americkom Chicagu, no ľudia ju spoznávajú stále viac a viac aj v Európe, pretože Aon patrí medzi hlavných sponzorov Manchestru United. Red Devils nosili na dresoch v minulosti logá firiem Sharp alebo AIG, no už nejednu sezónu ich dresy zdobí Aon. Červení Diabli sú síce poriadne zadlžení, no aj vďaka Aonu svoje dlhy dokážu splácať včas. Fanúšikovia United majú už dlhšie ťažké srdce na rodinu Glazerovcov, ktorá je majiteľmi mužstva Alexa Fergusona a práve jej dávajú za vinu obrovské dlhy 19-násobného anglického majstra.
EMIRATES
Emirates je vo vlastníctve arabských šejkov, takže si iste viete predstaviť, že Arsenal je s tým, že ich nosí na drese veľmi spokojní. Mužstvo Arséneho Wengera nosilo v minulosti na dresoch aj logo španielskeho mobilného operátora O2, no už dlhší čas má to miesto vyárendované práve túto leteckú spoločnosť. Navyše aj štadión The Gunners nesie názov Emirates Stadium, čo londýnskemu klubu prináša ďalšie extra príjmy.
SAMSUNG
Chelsea mala okolo roku 2004 existenčné problémy a hrozilo, že zanikne. Potom ju však kúpil Roman Abramovič, ktorý umne premenil všetky dlhy na akcie a The Blues prakticky zbavil podlžností. Manažment Modrých sa navyše dohodol s technickým gigantom Samsung na úzkej spolupráci. Táto dohoda trvá dodnes a obe strany sú nadmieru spokojné. Kórejský výrobca televízorov, mobilných telefónov a inej techniky sa už dokonale vryl do myslí anglických fanúšikov.
ETIHAD AIRWAYS
Mnohí neprajníci Manchestru City tvrdia, že za ich dobrými výsledkami sú len a len obrovské kopy peňazí, ktoré arabskí šejkovia do tohto mužstva investujú. Futbal je chtiac nechtiac v súčasnosti z veľkej časti aj o spomínaných finančných prostriedkov a kto ich má viac, ten víťazí. Hlavný sponzor Citizens je letecká spoločnosť Etihad Airways, ktorá má sídlo v Spojených Arabských Emirátoch a do chodu futbalového mužstva investuje rozprávkové peniaze. Stadium of Manchester, kde Manchester City hráva, sa pred touto sezónou premenoval práve na Etihad Stadium. Dôvod? Väčšie zisky.