ZOH 2022: Ako sa darilo v obrovskom slalome bratom Žampovcom?
Švajčiarsky lyžiar Marco Odermatt si na ZOH 2022 v Pekingu vybojoval zlato v nedeľnom obrovskom slalome. O 19 stotín sekundy predstihol strieborného Slovinca Žana Kranjeca, bronz získal úradujúci majster sveta v tejto disciplíne Mathieu Faivre z Francúzska (+1,34). Slovenskí reprezentanti Adam Žampa (+4,56) a Andreas Žampa (+4,96) skončili na 15. a 16. mieste.
Dvadsaťštyriročný Švajčiar dosiahol najväčší úspech v doterajšej kariére. Mieril za ním už po prvom kole, po ktorom viedol o 4 stotiny pred Rakúšanom Stefanom Brennsteinerom, na tretej priečke figuroval Faivre, ktorý zaostal o 0,08 s. Adam (+2,93) a Andreas Žampovci (+3,22) sa priebežne usadili na 21. a 23. pozícii. Pretekári sa na trati "Ľadová rieka" v horskom stredisku Jen-čching museli vyrovnať s hustým snežením a veľmi zlou viditeľnosťou, ale aj krátkymi vzdialenosťami medzi bránkami.
Podmienky najlepšie zvládol líder celkového poradia Svetového pohára i hodnotenia disciplíny, ktorý v tejto sezóne zvíťazil v štyroch z piatich "obrákov" prestížneho seriálu. Ani on sa však nevyhol problémom, keď na jednom mieste vyšiel ďaleko z línie a musel korigovať smer svojej jazdy. Okrem Brennsteinera a Faivrea len tesne zaostávali Nór Henrik Kristoffersen (+0,12) a Francúz Thibaut Favrot so štartovým číslom 17 (+0,19).
Bratia Žampovci so štartovými číslami 22 a 35 išli typicky agresívne a napriek chybám sa dostali do elitnej tridsiatky druhého kola. Jeho začiatok museli organizátori pre nepriaznivé počasie odložiť približne o hodinu a štvrť. Potom sa podmienky o čosi zlepšili a obaja Slováci to zužitkovali na posun vo výsledkovej listine, hoci s obrovským odstupom za najvyššími pozíciami. Zoradili sa bratsky vedľa seba, starší Adam o jedno miesto a štyri desatiny pred mladším Andreasom. Pre oboch je to nové olympijské maximum v tejto disciplíne, v Soči 2014 bol Adam 22. a Andreas obsadil 32. priečku. Pred štyrmi rokmi v Pjongčangu skončil Adam na 25. pozícii, Andreas nedokončil druhé kolo.
V Pekingu malo veľa športových obetí už prvé kolo technicky najnáročnejšej alpskej disciplíny, ktoré dokončilo iba 54 z 87 štartujúcich. Kranjec po ňom figuroval na ôsmom mieste s mankom 0,78 s, ale suverénne najrýchlejšou druhou jazdou sa vyšvihol na pódium a až do finišu Odermatta mohol reálne pomýšľať aj na najcennejší kov. Náskok lídra sa na medzičasoch scvrkával, no v záverečnom úseku dokázal zrýchliť a udržal sa v zelených číslach. "Riskoval som všetko, pretože som nechcel hocijakú medailu, chcel som zlatú. Mohol som aj o všetko prísť, ale tentoraz sa to vyplatilo. Bol to ťažký deň v náročných podmienkach a s dlhým čakaním medzi kolami. Pre mňa to bolo viac než päť hodín, bolo ťažké zachovať si koncentráciu, snažil som sa chvíľu spať. O tomto som nikdy nesníval, no zdá sa mi to ako sen," povedal Odermatt pre agentúru AP.
Ďalší lyžiari prvým dvom nekonkurovali, už bronzový Faivre mal veľkú stratu a odstupy za víťazom na nižších pozíciách boli 1,60 s a viac. Do najlepšej desiatky sa senzačne prebojoval andorrský reprezentant Joan Verdu, ktorý s číslom 32 skončil na deviatom mieste (+1,93). Súťaž dokončilo iba 46 pretekárov.
ZOH 2022 v Pekingu - alpské lyžovanie
Obrovský slalom - muži: 1. Marco Odermatt (Švaj.) 2:09,35 min, 2. Žan Kranjec (Slov.) +0,19 s, 3. Mathieu Faivre (Fr.) +1,34, 4. River Radamus (USA) +1,60, 5. Thibaut Favrot, Alexis Pinturault (obaja Fr.) obaja +1,69, 7. Gino Caviezel (Švaj.) +1,85, 8. Henrik Kristoffersen (Nór.) +1,90, 9. Joan Verdu (And.) +1,93, 10. Filip Zubčič (Chor.) +2,74, ... 15. Adam ŽAMPA +4,56, 16. Andreas ŽAMPA (obaja SR) +4,96