Main Content

Hádzaná: Slovenky zabojujú o prvé body

streda, 2. marec 2022 11:02 | Autor: TASR

Slovenské hádzanárky
Slovenské hádzanárky | zdroj: TASR

Hádzanárky Slovenska budú vo štvrtkovom kvalifikačnom stretnutí ME 2022 bojovať o prvé body v 5. skupine. Predstavia sa na palubovke Portugalska, ktoré má na konte rovnako dve prehry. Družstvo do duelu v Paredese nastúpi pod vedením nového trénera Jorgeho Dueňasa, ktorý sa k tímu pripojil len pred necelým mesiacom. Na poste nahradil začiatkom februára Pavla Streichera a pri nástupe do funkcie avizoval modernejšiu hru. V prípade výhier v nadchádzajúcom dvojzápase nevylučuje ani postup na európsky šampionát.

Slovenky majú za sebou októbrové stretnutia so Španielkami (28:33) a výberom Maďarska (28:30). Oba tímy si poradili aj s ich štvrtkovými súperkami, no Portugalčanky majú horšie skóre. "Tím má pozitívne prekvapil. Trochu nás síce trápili zranenia, no celkový dojem je dobrý. V tréningoch sme pracovali na viacerých veciach - úplne novom systéme hry, či na obrane. Ak vyhráme proti Portugalsku, máme šancu postúpiť na novembrový európsky šampionát," povedal španielsky kouč na stredajšom mediálnom brífingu v Bratislave.

Dueňas prišiel na Slovensko s veľkým renomé, na olympijských hrách a majstrovstvách sveta vybojoval s reprezentáciou rodnej krajiny tri cenné kovy. Napriek jeho ambíciám necítia hráčky v tejto fáze kvalifikácie žiaden tlak. "V prvom rade treba vyhrať tieto dva zápasy, tlak možno príde v tých nasledujúcich," uviedla Adriana Medveďová, brankárka rakúskeho MGA Fivers Viedeň.

Ženskú reprezentáciu sprevádzali dlhodobo zranenia. Tentokrát družstvu chýbajú Anette Emma Hudáková a Boglárka Bíziková. Podľa slov spojky Simony Szarkovej (Siófok KC), ktorú postihli počas decembrových majstrovstiev sveta problémy s kolenom, však toto negatívum mierne vykompenzoval príchod mladých tvárí: "Opäť máme zranené hráčky, pribudli však aj nové. Tie dobre zapadli do tímu, ktorý sa pod novým trénerom začal budovať nanovo."

Na európsky šampionát postúpia prvé dva tímy zo šiestich skupín. Odvetný zápas Slovenky odohrajú v nedeľu vo vynovenej hale v Topoľčanoch. Skupinové súboje uzavrú v apríli v Michalovciach proti Španielsku a v Maďarsku. Európsky šampionát v roku 2022 sa uskutoční v Slovinsku, Čiernej Hore a Severnom Macedónsku.

tabuľka 5. kvalifikačnej skupiny:

1. Maďarsko 2 2 0 0 64:52 4

2. Španielsko 2 2 0 0 56:50 4

3. SLOVENSKO 2 0 0 2 56:63 0

4. Portugalsko 2 0 0 2 46:57 0

Nominácia SR na zápasy s Portugalskom:

Brankárky: Adriana Medveďová (MGA Fivers Viedeň/Rak.), Viktória Oguntoyová (HC DAC Dunajská Streda), Soňa Furgaláková (HK Slovan Duslo Šaľa)

Pivotky: Nikoleta Trúnková, Valéria Dulinová (obe MŠK Iuventa Michalovce), Kristína Pastorková (HC DAC Dunajská Streda)

Krídelníčky: Martina Popovcová, Bibiana Štefániková (obe MŠK Iuventa Michalovce), Réka Bíziková (HC DAC Dunajská Streda), Lenka Ratvajská (HK Slovan Duslo Šaľa)

Spojky: Simona Szarková (Siófok KC/Maď.), Karin Bujnochová (Achenheim Truchtersheim Handball/Fr.), Natália Némethová, Erika Rajnohová (obe HC DAC Dunajská Streda), Marianna Rebičová, Vladimíra Bajčiová, Adriána Holejová (všetky MŠK Iuventa Michalovce), Diana Mária Vargová (HK Slovan Duslo Šaľa), Barbora Lanczová (Mosonmagyaróvári KC SE/Maď.), Katarína Kostelná (DHK Baník Most/ČR)