REBRÍČEK: 5 najväčších prestupových sklamaní histórie
Futbalové veľkokluby investujú každé leto a zimu neskutočné peniaze do nákupu nových posíl. Pri investíciách však pochopiteľne existuje riziko, že vyberiete hráča, ktorý vám dôveru, ktorú doňho vkladáte nesplatí.
Prinášame vám rebríček 5 najhorších nákupov v histórií futbalu. Zohľadnili sme hlavne cenu nákupu v porovnaní s výkonmi, ktoré daný hráč v novom tíme predviedol.
Kaká (AC Miláno -> Real Madrid)
Kaká bol v AC Miláno tzv. “malým bohom”. Milánskemu klubu pomohol v roku 2004 k výhre scudetta a v roku 2007 s nim vyhral aj Majstrovstvá sveta klubov. V tom istom roku získal Zlatú loptu a ocenenie FIFA World Player of the Year (najlepší hráč planéty). Vtedy bol zrejme už aj klub ako AC pre Kaká primalým a rozhodol sa prestúpiť do kráľovského Realu Madrid. Ten zaňho zaplatil 68,5 milióna eur.
Mal však smolu. Už od príchodu na Santiago Bernabeu musel riešiť neustále nejaké zdravotné problémy. Operácia kolena ho vyradila z hry na 8 mesiacov a po návrate sa nedokázal vrátiť do formy, ktorá ho zdobila na San Sire. V poslednom období, najmä po príchode portugalského futbalového mága José Mourinha, môžeme u neho sledovať mierny vzostup formy, no stále to nie je ten Kaká z AC. Bývalý najlepší hráč planéty sa stále nevie usadiť ani v základnej zostave Bieleho baletu a čoraz viac sa špekuluje o jeho odchode z Madridu. Kaká je nepochybne fantastický futbalista, ale investíciu v podobe 68,5 milióna eur nedokázal zatiaľ Realu ani zďaleka splatiť.
Fernando Torres (Liverpool-> Chelsea)
Medzi veľké prestupové sklamania musíme zaradiť aj minuloročný zimný príchod Fernanda Torresa z Liverpoolu do londýnskej Chelsea za 50 miliónov eur. Torres, ktorý prišiel na Stamford Bridge s povesťou vynikajúceho strelca sa po prvýkrát presadil až po troch mesiacoch v zápase s West Hamom. Španielsky kanonier napokon strelil v minulej sezóne Premier League len jeden jediný gól a v tej aktuálnej to z jeho strany tiež nevyzerá o moc lepšie (2 góly v lige + 2 v Lige majstrov). Zdá sa nám však, že forma “El-Ňiňa” postupne naberá tie správne kontúry a nepochybne má stále šancu presvedčiť o svojich kvalitách. V Chelsea to dobre vedia a preto zatiaľ odmietajú všetky špekulácie o jeho odchode.
Andriy Schevchenko (AC Miláno -> Chelsea)
Schevchenko zbieral v AC Miláno jeden úspech za druhým. V roku 2002 vyhral s červeno-čiernymi prestížnu Ligu Majstrov o sezónu neskôr získal aj talianske Scudetto. V roku 2004 dosiahol vrchol kariéry, keď mu bola udelená Zlatá Lopta, určená pre najlepšieho hráča planéty. O dva roky na to, 28. mája 2006 prišiel očakávaný prestup do Chelsea za 30 miliónov eur. Vtedy išlo vôbec o jeden z prvých veľkých nákupov nového majiteľa Chelsea Romana Abramoviča. Ukrajinský zakončovateľ sa však v tíme Blues vôbec nedokázal presadiť, keď v 47 zápasoch ako ospevovaný kanonier najvyššej kvality strelil len mizerných 9 gólov. Chelsea mu nedala veľa času na aklimatizáciu a v auguste 2008 putoval naspäť do Milána.
Andy Carroll (Newcastle United -> Liverpool)
Andy Carroll prestupoval počas minulej zimy do Liverpoolu s povesťou skvelého strelca, ktorý dokázal už ako 22 ročný prekonať hranicu 30 ligových gólov v Premier League. The Reds, ktorý vtedy hľadali vhodnú náhradu za odchádzajúceho Fernanda Torresa zaplatili za Carrola neuveriteľných 41 miliónov eur, čím sa stal vôbec najdrahším kúpeným Angličanom v domácej lige. Carroll však od príchodu na Anfield Road predvádza veľmi rozpačité výkony. O jeho gólovej bilancií by sme radšej mlčali (5 gólov v 31 zápasoch), no napríklad na rozdiel od Torresa nedokáže svojmu mužstvu výraznejšie pomôcť ani v samotnej útočnej činnosti. Carroll má okrem toho údajne vážne problémy s disciplínou a najmä alkoholom. Ak nezmení svoj prístup pravdepodobne ostane v tomto rebríčku ešte dlhé roky.
Zlatan Ibrahimovič (Inter Miláno -> Barcelona)
Barcelona ponúkla Interu Miláno za Zlatana Ibrahimoviča vynikajúceho kanoniera Samuela Eto‘oa a 45 miliónov eur. Takú ponuku ,,Nerazurri” jednoducho nemohli odmietnuť a napokon svoje rozhodnutie ani neoľutovali. Ibrahimovič sa stal najdrahšou posilou katalánskeho klubu v jeho histórií. Výkony švédskeho útočníka a najmä jeho správanie v klube však vôbec neodpovedali jeho cene. Za Barcelonu odohral len 29 zápasov, počas ktorých síce strelil 19 gólov, no jeho najväčším problémom boli nezhody s trénerom Guardiolom. Toho ako sám neskôr priznal nepočúval a nerešpektoval.
,,V Barcelone som urobil dosť toho, aby som sa adaptoval. Ostatní hráči však boli ako školáci, trénera slepo nasledovali a ja som sa pýtal prečo to robia. Mám rad hráčov, ktorí prejdú na červenú, nie striktné a pedantské pravidlá,” povedal Zlatan o svojom pôsobení na Nou Campe a na margo Guardiolu poznamenal, že ho šikanoval.
Začiatkom júla 2011 sa Katalánci Ibrahimoviča zbavili, keď ho predali AC Miláno za 24 miliónov. Podľa odhadov na ňom prerobili neskutočných 44 miliónov!