KOMENTÁR + VIDEO: Pästné súboje v Tipsport Extralige
Pästné súboje vždy zdvihnú zo sedadiel fanúšikov a bývajú častým oživením zápasu. Adrenalín a napätie sa dvíha ako hráčom tak divákom.
Aspoň tak to býva v NHL, kde sa diváci s bitkami tak zžili, že jednoducho neodmysliteľne patria k hokeju. A niet sa čomu diviť. Hokejisti sú väčšinou naozaj tvrdí chlapi a keďže sa jedná o kontaktný šport, z času na čas sa jednoducho dvaja súperi do seba pustia.
Zatiaľ čo v NHL hráč dostane za zhodenie rukavíc a bitku 5 minút, podľa pravidiel IIHF je potrestaný oveľa tvrdšie – trestom do konca zápasu. Na jednej strane to hráčov brzdí a aj vo vyhrotených situáciách sú nútení držať nervy na uzde, na strane druhej je to niekedy škoda. Hoci si diváci neželajú, aby tvrdý a dôrazný hráč nedohral zápas a oslabil tak tím, niekedy by celkom ocenili, keby ukázal súperovi, že s brankárom sa súboje nedohrávajú alebo že treba hrať fér.
Ďalšou častou úlohou bitkárov v NHL je ochrana hviezd. O našej Tipsport Extralige sa nedá povedať, že by bola nabitá hviezdami, no každé mužstvo má svojich ťahúňov, ktorí dokážu potrápiť obranu súpera. Nie vždy to musí byť hokejista svetového formátu. Spomenieme si napríklad na rok 2009 a totálne nezvládnutý záver zápasu hokejistov Dukly Trenčín proti rivalovi Slovanu Bratislava. Vtedy si to odniesol Marek Uram, keď ho nešportovo napadol hráč úplne inej váhovej kategórie Kútny.
V tejto sezóne obliekajú dres niektorého slovenského tímu aj bývalé hviezdy NHL. Žigmund Pállfy a Miroslav Šatan. Mnohí zastávajú názor, že môžeme byť vďační za to, že hráči takého formátu prišli zlepšiť meno našej ligy. Preto by si určite na nich nemali svoje maniere vylievať hráči, o ktorých nie je a nikdy nebolo počuť. Príkladom sú nedávne incidenty v zápasoch medzi Slovanom Bratislava a HK Nitrou, keď dokonca v 2 zápasoch po sebe napadol Martin Bača Mira Šatana. Kvôli tomu viaceré zahraničné kluby majú hráča typu „enforcer“ – hráč, ktorý stráži a chráni hviezdy. Asi vám neuniklo, že Slovan kúpil Kanaďana Kevina Harveya, ktorý má budiť rešpekt. Harvey sa mohol hneď v prvom zápase predviesť proti Nitranovi Bačovi, ktorý však na zápas nenastúpil. O tom nech si spraví každý vlastný obrázok. Harvey sľúbil fanúšikom bratislavského Slovana, že sa im v blízkej dobe predvedie aj tak ako to má vo zvyku, teda päsťami. Hráčov schopných pobiť sa však nemá iba Slovan Bratislava, ale i iné tímy v našej lige. Spomínané prísne tresty im však bránia baviť divákov aj inak ako hokejom. Nervozita sa stupňuje najmä s prehratými zápasmi, keď mužstvo nestačí na súpera hokejovo, snaží sa ho vyviesť z miery nešportovo. Koho iného môžeme uviesť ako príklad, ak nie klub z KHL Vityaz Čechov.
Hokejovo tento tím už dávno nič nepredviedol, ale nešportové správanie by mohol priam vyučovať. To, aký je to nešportový tím si už vyskúšal aj HC Lev Poprad. Ani samotný tréner Vityazu Čechov určite nepatrí medzi inteligentných trénerov. Práve po zápase s Popradom, keď sa mal pred novinármi vyjadriť o nešportovom napadnutí súperov povedal len: „Neviem o čom hovoríte. Veď to dnes nebola ani poriadna bitka.“ A nakoniec, čo by sme čakali od tohto človeka?
Pästné súboje však vôbec netreba chápať ako nejakú neférovú súčasť hokeja. Niektorí tvrdí chlapi idú skutočne príkladom v tomto smere a hlavne v NHL sme viac než často svedkami prekrásnych bitiek, ktoré spĺňajú aj najprísnejšie kritéria férovosti. Ústna dohoda o tom, že sa pobijú, zhodenie rukavíc a keď jeden z hráčov padne na zem, koniec a žiadne mlátenie na zemi ležiaceho súpera. Takéto momenty nemôžu kaziť meno hokeju. Práve naopak, divákov môžu len zabaviť a verím, že by tvrdšia hra pritiahla na tribúny aj viac fanúšikov.
Tento článok nebol určený na slovnú prestrelku medzi fanúšikmi Slovana Bratislava a Dukly Trenčín alebo HK Nitra.
Čo si myslíte o pästných súbojoch vy?