Porovnanie Premier League a Primera Division (časť II.)
Po prvej časti veľkého porovnania Premier League a Primera División, ktorá vyvolala búrlivú diskusiu sme tu pre vás s druhou a zároveň poslednou časťou.
V tej úvodnej sme sa zamerali predovšetkým na športové aspekty, no futbal už veľmi dlho nie je len hra, ale obrovský biznis a celosvetový fenomén. Jednotlivé mužstvá , hráči a ligy sa preto snažia hrať svoje zápasy v časoch, ktoré vyhovujú čo najväčšiemu počtu fanúšikov na zemeguli. Druhá časť porovnania bude teda hlavne o tom, ako si obe ligy získavajú fanúšikov na svoju stranu.
Nečítali ste prvú časť? Prečítajte si ju tu!
MÉDIÁ
Premier League : 10/10
V prípade mediálneho šumu okolo Premier League môžeme s pokojom tvrdiť, že 24 hodín denne 7 dní v týždni bez problémov získate o tejto lige vždy tie najčerstvejšie pikošky. Ľudia futbal v Anglicku jednoducho milujú a na internete, v tlači alebo v televízii sa o najvyššej anglickej súťaži dozviete skutočne všetko. Ak aj nie ste priamo z Veľkej Británie k dôležitým informáciám sa dostanete aj prostredníctvom sociálnych sieti vo svojom jazyku, pretože o dianí v Premier League informuje aj veľké množstvo stránok vytvorených fanúšikmi z rôznych oblastí sveta. V tejto oblasti by sme tak márne strhávali najlepšej lige sveta či i len bod.
Primera División: 10/10
Aj španielska najvyššia futbalová súťaž má informovanosť svojich fanúšikov na vysokej úrovni. Športové denníky Marca alebo AS, respektíve katalánsky Sport si nenechajú ujsť ani najmenší detail zo zákulisného diania La Ligy. Niekto by mohol namietať, že drvivá väčšina správ sa točí okolo Realu Madrid a FC Barcelona, no ak fanúšik potrebuje niečo zistiť napríklad o Granade, tak by s tým nemal mať problém. V informovanosti médií sa preto medzi Premier League a Primera División zrodila podľa nás zaslúžená remíza.
HVIEZDY
Premier League: 9/10
Možno ste prekvapení, prečo Premier League nemá v tomto ohľade plný počet bodov, no máme vysvetlenie. Dvaja najlepší futbalisti sveta totiž hrajú v Španielsku a aj keď nemožno poprieť kvality Robina Van Persieho, Juana Matu, Waynea Rooneyho či Garetha Balea, tak v tomto anglická liga na tú španielsku mierne stráca. Keby sme sa však zamerali na kluby jednotlivo v každom nájdeme minimálne dvojicu hráčov, ktorí majú status „hviezda“. Na anglických trávnikoch behajú každý víkend najlepší futbalisti sveta, no absolútna špička momentálne pôsobí na Pyrenejskom polostrove.
Primera División 10/10
Aj v druhej disciplíne tohto dielu má La Liga, alebo ak chcete Liga BBVA, plný počet bodov. Hviezdne obsadenie je skutočne to najvyššie možné, pretože v Španielsku behá po trávnikoch dvojica najlepších hráčov na svete – Lionel Messi a Cristiano Ronaldo. Najviac hviezd majú v tímoch samozrejme giganti z Madridu a Barcelony, no hanbiť sa nemusia ani vo Valencii, v madridskom Atléticu a spokojní môžu byť aj v Malage, kde vďaka peniazom katarského investora budujú konkurencie schopné mužstvo, ktoré sa možno za pár rokov bude môcť postaviť aj Realu a Barce.
ÚSPECHY
Premier League: 9/10
Čo sa týka Premier League ako takej je najlepšia na svete a to nemôže nikto poprieť. Keď sa však zamierame na vystupovanie anglických tímov v európskych pohárových súťažiach tejto sezóny už také jednoznačné to nie je. Pomyselný vrchol posledných rokov Briti zažili naposledy v roku 2008, keď si to vo finále Ligy Majstrov rozdali Chelsea s Manchestrom United. V roku 2009 a 2011 Červení Diabli finálovú účasť zopakovali, no museli skloniť hlavu pred Barcelonou. O Európskej Lige by sa dalo tvrdiť, že nie je príliš obľúbenou anglickou záležitosťou, pretože tímom z Veľkej Británie sa tam dlhodobo nedarí. Anglický triumf by však mohol prísť v európskom pohári číslo dva v tejto sezóne, pretože z Ligy Majstrov vypadli oba manchesterské veľkokluby, ktoré si budú chcieť chuť napraviť aspoň v tejto súťaži. Víťazstvo v tohtoročnej edícii Ligy Majstrov sa od zostávajúcich britských celkov, čiže od Chelsea a Arsenalu príliš neočakáva, no môžu prekvapiť.
Primera División: 9/10
S dávkou nadsázky by sa dalo povedať, že v tomto aspekte sú španielske mužstvá od anglických o dosť popredu. FC Barcelona a Real Madrid majú totiž v Lige Majstrov rok čo rok rovnaký cieľ a tým je celkové víťazstvo. V minulej sezóne by sme sa pravdepodobne dočkali čisto španielskeho finále, lenže Madridčania a Katalánci na seba narazili v najlukratívnejšej súťaži sveta už v semifinále a z triumfu sa nakoniec tešili zverenci Pepa Guardiolu. Aj tento rok sa všeobecne očakáva, že v mníchovskom finále sa objaví minimálne jeden z týchto celkov. V Európskej Lige môže na jar zamiešať karty rozbehnutá Valencia alebo nevyspytateľný Athletic Bilbao.
FINANCIE
Premier League: 7/10
Hlavným sponzorom Premier League je banka Barclays, ktorá patrí do zoznamu európskych bánk, ktoré majú na ekonomicky vývoj v Európe veľký vplyv. V tomto ohľade sa teda anglická najvyššia súťaž nemá čoho báť. Keď sa však pozrieme na jednotlivé tímy dôkladnejšie v mnohých to v oblasti financií škrípe. Ako príklad si môžeme zobrať Chelsea, ktorá bola na začiatku tohto tisícročia tesne pred krachom. Zachránil ju až Roman Abramovič, ktorý z jej dlhov urobil akcie. Dlhy The Blues by inak činili okolo 800 miliónov libier. Podobný scenár zadlženia v súčasnosti prežíva viacero klubov a v niektorých dokonca fanúšikovia organizujú protesty voči majiteľom. Najznámejším príkladom je Manchester United, u ktorého majú miestni fanúšikovia už dlhšie v zuboch americkú rodinu Glazerovcov, ktorá Červených diablov výrazne zadlžila.
Primera División: 6/10
Svetová finančná kríza sa nevyhla ani Primera División a pre protest hráčov, ktorým meškali výplaty bolo dokonca odložené prvé kolo ročníka 2011/2012. Situácia sa však nakoniec ustálila a liga odštartovala druhým kolom. Lenže mrak podlžností ostal nad Španielskom aj naďalej a v niektorých tímoch je situácia skutočne zlá. Čo sa týka vedúceho dua z hlavného mesta a z metropoly Katalánska môžeme tiež hovoriť o dlhoch, avšak v trochu inom ponímaní. V Barcelone, ktorej dlhy sa pohybujú približne na úrovni 450 miliónov eur, funguje tímový marketing na vysokej úrovni a tak dokáže tento veľkoklub svoje dlhy priebežne splácať. Navyše Katalánci vyhrávajú v každej sezóne viacero trofejí, začo inkasujú nemalé peniaze. V Reale Madrid má financie pod palcom mnohými zatracovaný Florentino Perez, ktorý je známy veľkými nákupmi. Keď do mužstva „Madrilenos“ prišiel Cristiano Ronaldo takmer za 100 miliónov eur futbaloví odborníci sa chytali za hlavy a tvrdili, že je to príliš veľa peňazí za jedného hráča. Nejaký ten rok od tohto prestupu už uplynul a Real inkasuje obrovské peniaze za predaj dresov a rôznych iných suvenírov s podobizňou Cristiana Ronalda, čiže vynaložené peniaze sa pomaly ale isto vracajú. Španielska futbalová ekonomika je však rovnako ako tá štátna celkovo v červených číslach, s čím by sa malo začať niečo robiť.
Nečítali ste prvú časť? Prečítajte si ju tu!
CELKOVÉ HODNOTENIE II. DIELU
Premier League: 35/40
Primera División: 35/40
HODNOTENIE Z I. DIELU
Premier League : 30/30
Primera División: 25/30
CELKOVÝ VÝSLEDOK HODNOTENIA
Premier League: 65/70
Primera Division: 60/70