Main Content

Charles Leclerc bude na VC Talianska štartovať z prvého miesta. Bude z toho triumf Ferrari?

sobota, 10. september 2022 19:22 | Autor: TASR

Charles Leclerc
Charles Leclerc | zdroj: TASR

V sobotnej kvalifikácii VC Talianska seriálu F1 bol najrýchlejší Monačan Charles Leclerc. Pilot Ferrari dosiahol čas 1:20,161 min a na domácom podujatí svojho tímu prekvapivo prekonal Maxa Verstappena na Red Bulle, ktorý za ním zaostal o 145 stotín sekundy.

Z prvého radu však odštartuje vedľa najrýchlejšieho jazdca George Russell (Mercedes), ktorý obsadil až šieste miesto s mankom 1,381 sekundy. Piloti na 2.až 5. pozícii, vrátane Verstappena a tretieho Carlosa Sainza na Ferrari (+0,268), dostali penalizácie za výmenu rôznych komponentov na svojich monopostov.

Leclerc tak dostal šancu napodobniť svoj úspech z roku 2019, keď zvíťazil pred zrakmi "Tifosi" ako prvý pretekár Ferrari po takmer dekáde. Atmosféra v Monze je tento víkend ešte výnimočnejšia, keďže sa podujatie spája s oslavami stého výročia okruhu. Tím z Maranella pri tejto príležitosti pripravil špeciálne lakovanie i kombinézy.

Kvalifikačný debut zažil v sobotu Holanďan Nyck de Vries, ktorý obsadil s Williamsom trináste miesto a bude štartovať ôsmy. Vlaňajší majster Formuly E zaskočil za Alexa Albona. Ten podstúpil operáciu slepého čreva.

Pri svojom ostrom debute prekonal stáleho jazdca tímu Nicolasa Latifiho o 117 tisícin sekundy. Kanaďan obsadil šestnáste miesto a vypadol už v úvodnej fáze kvalifikácie. V nedeľu zaujme na štarte desiatu pozíciu.

VC Talianska F1 - kvalifikácia: *

1. Charles Leclerc (Mon./Ferrari) 1:20,161 min, 2. George Russell (V. Brit./Mercedes) +1,381 s, 3. Lando Norris (V. Brit./McLaren) +1,423, 4. Daniel Ricciardo (Aus./McLaren) +1,764, 5. Pierre Gasly (Fr./AlphaTauri) +2,487, 6. Fernando Alonso** (Šp./Alpine) +1,700, 7. Max Verstappen*** (Hol./Red Bull) +0,145, 8. Nyck de Vries** (Hol./Williams) +2,310, 9. Čou Kuan-jü** (Čín./Alfa Romeo) +2,416, 10. Nicholas Latifi** (Kan./Williams) +2,426

*Poradie zodpovedá reálnemu zoradeniu na štartovom rošte nedeľných pretekov a nie je v súlade s pôvodnými kvalifikačnými výsledkami, ktoré sa menili v dôsledku penalizácií.

**Alonso, De Vries, Kuan-jü a Latifi dosiahli lepší čas ako súperi pred nimi, no nedostali sa do tretej časti kvalifikácie.

***Verstappen dosiahol lepší čas ako súperi pred ním, dostal však penalizáciu piatich miest za výmenu motora.