Main Content

Dánsko bojuje proti Kataru: Čierne dresy na MS na znak úcty k mŕtvym robotníkom

štvrtok, 29. september 2022 11:27 | Autor: TASR

Dánski futbalisti
Dánski futbalisti | zdroj: TASR

Dánski futbaloví reprezentanti budú mať na MS v Katare dresy, ktoré majú vyjadriť protest proti porušovaniu ľudských práv v hostiteľskej krajine. Dáni v stredu predstavili čierne dresy na počesť robotníkov, ktorí zomreli pri stavebných prácach počas príprav na šampionát.

Výrobca dresov preto pripravil tretiu sadu čiernych dresov. "Aj keď počas celej cesty podporujeme dánsky národný tím, nemalo by sa to zamieňať s podporou turnaja, ktorý stál životy tisícov ľudí," uviedla spoločnosť, ktorá dresy vyrobila. Hoci pravidlá Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) zakazujú politické odkazy na tímových dresoch, tri návrhy dánskych dresov v celočervenom, bielom a čiernom prevedení, tieto pravidlá neporušujú.

Dánsko je jedným z 32 tímov na MS, ktoré proti Kataru zaujali rázny postoj. Dánska federácia sa tiež pripojila k výzve, aby kapitáni tímov nosili na MS viacfarebné pásky s nápisom "One Love" v tvare srdca.

Katar bol v uplynulom desaťročí ostro kritizovaný za to, ako zaobchádzal s pracovníkmi prevažne z južnej Ázie, ktorí pomáhali pri stavbe štadiónov, liniek metra, ciest a hotelov v hodnote desiatok miliárd dolárov. Dánski predstavitelia prevzali vedúcu úlohu v skupine európskych futbalových federácií pri návšteve Kataru s cieľom monitorovať pokrok prisľúbených reforiem pracovného práva.

Dáni sa v Katare stretnú v skupine s obhajcom titulu Francúzskom, Austráliou a Tuniskom. Na MS budú severania ako domáci tím len v jeho úvodnom zápase 22. novembra proti Tunisku, v tomto dueli si budú môcť vybrať farbu dresov.