Main Content

Xhaka o možnom proteste voči FIFA: Nemusíme robiť nič

streda, 23. november 2022 18:48 | Autor: TASR

Leon Goretzka a Granit Xhaka
Leon Goretzka a Granit Xhaka | zdroj: TASR

Švajčiarsky stredopoliar Granit Xhaka tvrdí, že národný tím nie je pod tlakom, aby nasledoval stredajší protest Nemecka na futbalových MS v Katare. Nemeckí hráči si na spoločnej fotografii pred duelom s Japonskom zakryli ústa.

Pravdepodobne tak urobili na protest proti Medzinárodnej futbalovej federácii (FIFA), ktorá tesne pred štartom šampionátu zakázala nosiť dúhové pásky. Tie chcelo použiť viacero reprezentácií a vyjadriť tak podporu LGBTI+ komunite, ktorá je v Katare diskriminovaná. Takzvané "One Love" pásky sú symbolom inklúzie a diverzity a počas zápasov ich mali mať na ramenách siedmi kapitáni európskych tímov.

Podľa kapitána švajčiarskej reprezentácie sa pozornosť musí sústrediť na futbal. "Myslím si, že ako Švajčiarsko nemusíme robiť nič," citovala ho agentúra DPA. Xhaka pritom zdôraznil, že dúhovú pásku chcel pred zákazom nosiť. Švajčiari odohrajú úvodný zápas svetového šampionátu vo štvrtok proti reprezentácii Kamerunu. V G-skupine sa ešte stretnú s favorizovanou Brazíliou a Srbskom.