Main Content

Talianska legenda chváli 5 striedaní: Sú vďaka nim MS 2022 kvalitnejšie?

streda, 30. november 2022 20:07 | Autor: TASR

MS 2022
MS 2022 | zdroj: TASR

Bývalý futbalový tréner AC Milána a Japonska Alberto Zaccheroni v stredu uviedol, že zavedenie pravidla o piatich striedaniach zmenilo hru. Podľa 69-ročného Taliana to viedlo k vyššej kvalite zápasov na majstrovstvách sveta.

Zaccheroni je v Dauhe v rámci technickej študijnej skupiny FIFA, ktorá analyzuje taktiku a trendy na majstrovstvách sveta, a povedal, že táto zmena je skvelý spôsob, ako zabrániť únave hráčov. "Darí sa nám udržať vyššiu kvalitu až do konca zápasov. Veľa gólov bolo vidieť v ich závere. Vidíme zápasy, ktoré sú dobré až do poslednej minúty," povedal pre agentúru AFP.

Dočasnú výnimku prijala FIFA v máji 2020 z dôvodu pandémie koronavírusu. Rozšírenie maximálneho počtu striedaní z troch na päť pomohlo tímom v ligových súťažiach. Pravidlo schválili na trvalo v júli 2022 a prvýkrát sa uplatnilo aj na majstrovstvách sveta v Katare.

Zaccheroni uviedol, že táto zmena je devízou pre tímy so silnejším kádrom. "Ak máte silnú lavičku alebo hráčov s rovnakou kvalitou, máte výhodu," poznamenal.

"V druhom polčase dalo Holandsko na ihrisko dvoch stredopoliarov. Hráčov s veľkou kvalitou, ktorí sa spoločne postarali o záverečný gól," poukázal Zaccheroni na zápas medzi Holandskom a Senegalom, v závere ktorého sa náhradníci Davy Klaassen a Memphis Depay podieľali na výhre "Oranjes" 2:0.