Main Content

POTVRDENÉ: Phoenix Suns má nového majiteľa. O koho ide?

utorok, 7. február 2023 12:00 | Autor: TASR

NBA
NBA | zdroj: NBA

Novým majiteľom basketbalových klubov Phoenix Suns z NBA a Phoenix Mercury z WNBA sa stal americký miliardár Mat Ishbia. Predaj klubov v pondelok v noci schválila Rada guvernérov NBA, pričom transakciu dotiahnu v priebehu tohto týždňa.

Šéfovia klubov hlasovali pomerom 29:0, pričom zástupcovia Clevelandu Cavaliers sa zdržali, informoval zdroj agentúry AP. Ishbia s bratom Justinom sa dohodli na kúpe kontrolného balíka v kluboch od Roberta Sarvera a minoritných akcionárov, pričom v oboch tímoch budú vlastniť viac ako 50-percentné podiely. Celkovú hodnotu Suns a Mercury vyčíslili na štyri miliardy dolárov.

Ishbia je predseda, prezident a výkonný riaditeľ spoločnosti United Wholesale Mortgage, ktorá sa zaoberá poskytovaním hypoték. V minulosti hral basketbal za univerzitný tím Michigan State Spartans, s ktorým získal v roku 2000 titul v NCAA.

Dlhoročný antagonistický vzťah NBA k už bývalému majiteľovi Phoenixu Sarverovi vyvrcholil vlani suspendáciou a pokutou 10 miliónov dolárov po zverejnení informácií o jeho hanlivých a rasistických výrokoch. Následne vyhlásil, že klub predá, čo sa mu teraz podarilo. Sarver je známy tým, že kategoricky odmietal prekročiť platový strop a platiť daň z luxusu. Napriek tomu sa mu podarilo vybudovať mužstvo, ktoré v roku 2021 postúpilo do finále. Phoenix kúpil v roku 2004 za 401 miliónov dolárov, čo bol v tom čase rekord NBA.

V pondelok odstúpil z funkcie prezidenta a výkonného riaditeľa aj Jason Rowley. Podľa informácií ESPN za tým mali byť obvinenia zo zlého správania sa na pracovisku. Rowley začal pracovať pre Suns v roku 2007 a od roku 2012 bol jeho prezident.