Main Content

Aká je história hokejovej helmy, hokejky, korčuľ, puku či brankárskej výstroje?

utorok, 6. marec 2012 12:48 | Autor: Peter Ligas

Aká je história hokejovej helmy, hokejky, korčuľ, puku či brankárskej výstroje?
Aká je história hokejovej helmy, hokejky, korčuľ, puku či brankárskej výstroje? | zdroj: Peter Ligas pre Sport7.sk, youtube.com, foto google

Hokej. Hra, ktorú v našich zemepisných šírkach pozná už snáď každý. Nie každý však pozná, ako táto hra vyzerala vo svojich začiatkoch a hlavne ako vyzeralo vybavenie, s ktorým hráči narábali. Poďme sa pozrieť na rýchly prehľad začiatočných medzníkov a osobností, ktoré boli rozhodujúce v evolúcii hokejového vybavenia.

HELMA

Začneme odzhora, teda od pokrývky hlavy hráčov. Nedá sa presne povedať kto bol prvý hráč NHL nosiaci helmu. Pravdepodobne s tým ale začal George Owen v jeho prvej sezóne za Boston Bruins, ešte v roku 1928. Nebola to prilba tak ako ju poznáme dnes. Keďže Owen predtým ako začal s hokejom bol úspešný hráč amerického futbalu, existuje istá dokumentácia, ktorá naznačuje, že si svoju prilbu vzal so sebou a používal ju aj pri hokeji. V tej dobe to bola len tenká kožená čiapka, ktorá tesne priliehala k hlave.  Ešte pred Owenom sa vyskytlo niekoľko prípadov, keď hráči nosili na hlave rôzne kusy látky pre lepší výzor. V roku 1892 hráč Quebecu, Herb Scott, hral zápas proti Ottawe s ružovou vreckovkou omotanou okolo hlavy. Pokrývka hlavy sa však netýkala len hráčov. Rozhodca Mike Grant sa počas finále Stanley Cup-u v roku 1905 rozhodol nasadiť robotnícku helmu, keďže sa očakávala veľmi tvrdá a zákerná hra počas zápasu.

HOKEJKA


Prvé hokejky boli vyrábané v Novom Škótsku v Kanade. Na ich vyrezávanie sa používalo drevo z hrabu, známe svojou silou a pevnosťou. Tieto prvé hokejky vyzerali viac ako dnešné hokejky na pozemný hokej, keď mali čepeľ ostro zahnutú nahor. Tiež boli oveľa ťažšie a kratšie. Ako sa hokej stával čoraz viac populárnejší, pôvodní vyrezávači už nestíhali vyrábať hokejky, aby pokryli potreby každého nového hráča hokeja. Tak sa výroba presunula do Starr Manufacturing Company, ktorá už predtým vyrábala korčule. Svoje hokejky nazvali Mic Mac a boli populárne v 40. rokoch.

KORČULE


Prvé korčule pochádzajú pravdepodobne zo Škandinávie a majú vek viac ako 2000 rokov. Čo sa hokeja týka, prelomovým bol rok 1865. John Forbes už zo spomínanej Starr Manufacturing Company prišiel z návrhom prvých samo upínacích korčúľ. Predtým sa vyskytovali len korčuľe z dlhým ostrým, podobajúce sa viac terajším rýchlokorčuliarskym. V roku 1907 reklamný leták tejto firmy hrdo vyhlasoval: „Pravdepodobne každý prominentný hokejista Kanady za posledných 40 rokov, používal Starr korčuľe“. V roku 1900 boli vynájdené tzv. tube skate, kde už bolo ostrie pripevnené na spodnú časť korčuliarskej topánky nitmi. Tieto sa začali postupne popularizovať a pár rokov na to sa už výroba sústredila len na tento druh.

BRANKÁRSKA MASKA


Prvou osobou ktorá kedy mala „hokejovú“ masku počas zápasu na hlave bola Elizabeth Graham. Elizabeth Graham bola žena a bola brankárkou ženského univerzitného hokejového tímu v Ontariu. V roku 1927 si dala na tvár šermiarsku masku aby si chránila tvár.

Masky však začali byť húfne používané až od roku 1959, keď si brankár Canadiens Jacques Plante bol nútený počas zápasu jednu nasadiť. Bolo to v zápase proti N.Y.Rangers. Plante bol v čase 3:06 zasiahnutý do tváre nepríjemnou strelou. Hneď po chvíli bolo jasné, že nepôjde o žiadne malé škrabnutie. Plante s veľkými ťažkosťami a s množstvom krvi zanechávajúcou za sebou prišiel do šatne Canadiens. Mal rozbitú hlavu, pomliaždenú lícnu kosť, nos a sánku.  Terajší človek by si povedal, že po takom masívnom zranení nielenže už nebol schopný hrať, ale musel pár dní pauzovať od hokeja. To však nebol prípad Jacquesa Planta. Doktor ho za pár minút v šatni pozošíval a po 20 minútovej prestávke sa vrátil na lavičku pripravený hrať, no s maskou na hlave. Tréner Canadiens, Toe Black, vedel o tom, že Plante už masku skúšal používať počas tréningov, no nikdy nebol tejto novote naklonený.  Keďže však nemal náhradného brankára, bol donútený ustúpiť. Plante v ten večer načal neuveriteľnú sériu 18 zápasov, kedy odchádzal z ľadu neporazený.



BRANKÁRSKE BETÓNY

Prvé brankárske betóny boli v skutočnosti tie, ktoré používali aj hráči kriketu. Betóny špeciálne vyrábané pre potreby hokeja začali byť vyrábané od roku 1917 a zaslúžil sa o to Emilie Kenesky. Prvé špecializované betóny boli modifikáciou kriketových no boli rozšírené a pokryté hladkou látkou. Keneskyho výrobok sa stal v momente žiadaným v celej Kanade. Mnoho profesionálnych brankárov prichádzalo do jeho firmy každý deň a produkcia 300 párov ročne zďaleka nestačila. Terry Sawchuk, Glen Hall, Ron Hextall, to je len niekoľko z velikánov hokeja, ktorí používali Keneskyho výrobok. Kenesky bol známy tým, že pri vývoji svojich betónov spolupracoval s týmito alebo inými profesionálmi, ktorí sa teda tiež čiastočne podieľali na ich vývoji. Len pre zaujímavosť. Prvé betóny, ktoré vyšli z Keneskyho dielne vážili takmer 8 kíl každý, momentálne je ich váha približne o 3 kilá ešte väčšia. V roku 1974, Emilie Kenesky opustil tento svet vo veku 97 rokov.



PUK


Hokejové puky neboli vždy vyrábané z čiernej gumy ako sú teraz. Prvé puky boli pravdepodobne malé loptičky no používali sa aj predmety ako kusy uhlia, kamene, či zmrznuté kravské výkaly. Drevené puky sa tiež používali dlhú dobu. Keďže guma bola vynájdená až v roku 1839, nikoho až do roku 1880 nenapadlo vyrábať puky z gumy. Dnes sú po celom svete známe aj Slovenské puky z Dolných Vesteníc. Tie sa už dlhé roky používajú v NHL a ročne si ich objednajú aj niečo cez 300 tisíc kusov.

BRÁNA

Prvé hokejové brány, neboli vôbec bránami. Boli to obyčajné 2 kamene postavené na ľade, tak ako ich dnes pri hre používajú deti. Postupne boli kamene nahradené tyčami. Odkiaľ alebo od koho prišla myšlienka pridať sieť, nikto presne nevie. No ako v roku 1896 hráči z Kanadskej Niagary použili rybársku sieť na zabráneniu dohadov o platnosti gólu, siete sa rýchlo rozšírili po celej Kanade.