Main Content

Lazio Rím potrestalo vlastných fanúšikov: Už nikdy nemôžu vstúpiť na štadión

štvrtok, 23. marec 2023 09:37 | Autor: TASR

Futbalisti Lazio Rím
Futbalisti Lazio Rím | zdroj: TASR

Taliansky futbalový klub Lazio Rím potrestal trojicu fanúšikov doživotným vstupom na svoj štadión za podporu antisemitizmu a diskriminácie.

Trest dostal muž, ktorý prišiel na nedeľné derby s mestským rivalom AS na Stadio Olimpico (1:0) v tričku s nápisom "Hitlerson" a číslom 88, ktoré je numerický kód pre písmená HH - skratku nacistického pozdravu "Heil Hitler". Miestne úrady ho vypátrali vďaka kamerovým systémom po tom, čo sa jeho fotografie začali šíriť na sociálnych sieťach. Ďalší dvaja fanúšikovia Lazia dostali doživotné zákazy za pozdravy, ktoré sú spájané s fašizmom.

"Nemajú nič spoločné s podporovaním klubu a predvádzali formy diskriminácie a antisemitizmu," agentúra AFP citovala z vyhlásenia klubu. Správaním domácich fanúšikov sa zaoberá aj vedenie najvyššej talianskej súťaže. Lazio už dostalo trest za rasistické prejavy svojich fanúšikov voči Samuelovi Umtitimu a Lameckovi Bandovi z Lecce a musí odohrať ďalší zápas s časťou zavretých tribún.

Fanúšikovia Lazia majú dlhú históriu diskriminačného správania či prejavov sympatií k talianskemu fašistickému režimu, za čo dostal klub už veľké množstvo pokút a ďalších sankcií v domácich súťažiach i pohárovej Európe. Momentálne sa nachádza na 2. mieste Serie A a má vykročené k postupu do európskych pohárov.