Main Content

Rusko a Bielorusko nebudú súčasťou IIHF, kým neskončí konflikt na Ukrajine

pondelok, 17. apríl 2023 10:08 | Autor: TASR

Ruská hokejová reprezentácia
Ruská hokejová reprezentácia | zdroj: TASR

Ruskí a bieloruskí hokejisti nebudú môcť súťažiť na podujatiach Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF), pokiaľ bude trvať vojna na Ukrajine. Uviedol to prezident organizácie Luc Tardif.

Obe krajiny sú vylúčené z podujatí IIHF predbežne do konca roka 2024 a o predĺžení na ďalší rok sa rozhodne budúci rok v marci. "Dúfam, že Rusko a Bielorusko sa vrátia čo najskôr, pretože to bude znamenať, že vojna sa skončila. No nikto nevie, ako dlho to bude trvať," povedal Tardif podľa AP v záverečný deň majstrovstiev sveta žien v kanadskom Bramptone.

Ruské a bieloruské tímy sa predstavili naposledy na podujatí pod hlavičkou IIHF vo februári 2022, keď štartovali na zimných olympijských hrách v Pekingu. Tie sa skončili krátko predtým, ako Rusko napadlo Ukrajinu.

Federácia následne vylúčila obe krajiny zo svojich podujatí a tohtoročné MS preložila z Petrohradu do Tampere a Rigy. Ak IIHF predĺži zákaz o ďalší rok, Bielorusko sa nebude môcť zúčastniť na olympijskej kvalifikácii a tým pádom príde o štart na ZOH 2026 v Miláne a Cortine d'Ampezzo.