Main Content

Joel Embiid je najužitočnejší hráč NBA: Cenu pre MVP získal prvýkrát v kariére

streda, 3. máj 2023 08:22 | Autor: TASR

Joel Embiid
Joel Embiid | zdroj: TASR

Kamerunský basketbalista Joel Embiid z Philadelphie získal prvýkrát v kariére cenu pre najužitočnejšieho hráča (MVP) základnej časti zámorskej NBA. V hlasovaní novinárov predstihol držiteľa ocenenia z predchádzajúcich dvoch sezón Nikolu Jokiča z Denveru, tretí skončil Jannis Antetokounmpo z Milwaukee.

Dvadsaťdeväťročný Embiid skončil v uplynulých dvoch ročníkoch druhý za Jokičom, tentoraz uspel aj vďaka zápasovému priemeru 33,1 bodu, 10,2 doskoku a 4,2 asistencie na zápas. Sixers pomohol k tretiemu miestu v tabuľke Východnej konferencie po základnej časti, v prvom kole jeho tím prešiel hladko cez Brooklyn, no Embiid si v treťom stretnutí zranil koleno. Nenastúpil ani v prvom dueli 2. kola proti Bostonu.

"Je to úžasné, ani neviem čo na to povedať," reagoval Embiid pre zámorské médiá po vyhlásení výsledkov hlasovania o MVP profiligy. "Je za tým množstvo tvrdej práce. Veľa som toho prežil a to nehovorím len o basketbale. Hovorím o živote, mojom príbehu, o tom, ako som sa sem dostal a čo bolo potrebné, aby som tu teraz mohol byť."

Embiid figuroval v hlasovaní na prvej priečke až 73-krát, Srba Jokiča zaradilo najvyššie 15 hlasujúcich a Gréka Antetokounmpa dvanásť. Kamerunčan sa prvým hráčom Philadelphie s cenou MVP od roku 2001, keď ju získal Allen Iverson, pripomenula agentúra AP. Z tímu 76ers ju v histórii ešte získali Julius Erving (1981), Moses Malone (1983) a Wilt Chamberlain (1966-1968).

Už piatykrát za sebou vybojoval prestížne ocenenie hráč narodený mimo Severnej Ameriky. Embiid je druhým Afričanom s cenou MVP, pred ním to dokázal iba Nigérijčan Hakeem Olajuwon z Houstonu v roku 1994.