Main Content

Paulína Bátovská Fialková je opäť biatlonová kráľovná: Ako reagovala?

piatok, 19. máj 2023 07:32 | Autor: TASR

Paulína Fialková
Paulína Fialková | zdroj: TASR

Kráľovná biatlonovej stopy za sezónu 2022/2023 je Paulína Bátovská Fialková. Ocenenie pre najlepšieho slovenského biatlonistu získala aj vlani. Slovenský zväz biatlonu (SZB) slávnostne ukončil uplynulý ročník vo štvrtok večer v aule Slovenskej zdravotníckej univerzity v Banskej Bystrici vyhlásením najúspešnejších vo všetkých vekových kategóriách.

Paulína Bátovská Fialková skončila v uplynulej sezóne v hodnotení Svetového pohára celkovo na 17. mieste a dvakrát skončila štvrtá, konkrétne v pretekoch SP v slovinskej Pokljuke. Do top desiatky sa dostala šesťkrát. "Sezóna bola dobrá, nemôžem to hodnotiť ako neúspech. Bola tretia najlepšia z hľadiska čísiel v mojom podaní. Vnímam to však aj tak, že jej niečo chýbalo, a to bolo pódiové umiestnenie vo Svetovom pohári, čo ma mrzí, ale som spokojná z pohľadu toho, čo som do sezóny dala a ako to dopadlo. Ktorékoľvek zo šiestich umiestnení v top 10 sa mohlo premeniť na pódium. Treba povedať, že nožnice svetovej špičky sa každým rokom rozširujú. O pódium tak bojuje stále viac adeptiek. Bohužiaľ, na mňa to nevyšlo v uplynulej sezóne, ale vyšlo to v minulosti, takže nemôžem smútiť, že by sa mi to nikdy nepodarilo,“ uviedla Bátovská Fialková.

Za najlepšieho mládežníka sezóny 2022/2023 vyhlásili Jakuba Borguľu, ktorý na majstrovstvách sveta juniorov a kadetov v Kazachstane získal zlatú medailu vo vytrvalostných pretekoch. Tento úspešný mládežník prechádza z kadetskej kategórie do juniorskej. Pre TASR na slávnostnom vyhlásení povedal: "Sezónu vďaka výsledku na majstrovstvách sveta hodnotím ako celkom úspešnú. Prestupujem do juniorskej kategórie a tam to už bude ťažšie. Vynasnažím sa však zopakovať výsledky z kadetskej kategórie. Dobre nastaveným tréningom sa dokážem dostať na juniorskú úroveň, prechádza tam i veľa mojich rovesníkov, samozrejme ideme aj k silnejším pretekárom, ktorí už juniormi sú. Myslím si, že sa budem mať s kým porovnávať.“

Za mimoriadne výsledky v uplynulej sezóne dostali cenu traja mladí biatlonisti - Damián Cesnek za 1. miesto v single mix na Junior cupe v Obertillliachu, Ema Kapustová za 1. miesto v single mix na Junior cupe v Obertilliachu a 3. miesto v rýchlostných pretekoch na Junior cupe v Estónsku – Haanja a Michal Adamov za 2. miesto vo vytrvalostných pretekoch na EYOFe vo Friuli-Venezia Giulia v Taliansku. "V globále bolo v uplynulej sezóne viacero dobrých umiestnení zo strany našich biatlonistov a biatlonistiek, s ktorými môžeme byť nadmieru spokojní. Na tomto slávnostnom vyhlásení sme si pripomenuli dobré výsledky. Máme tretí rok po sebe medailu z vrcholových mládežníckych podujatí, je tak na čom stavať do budúcna. Začala sme už pred tromi rokmi vytvárať širšie mládežnícke družstvo. Nestojí to iba na jednom športovcovi. Medailu z vrcholných mládežníckych podujatí majú viaceré pretekári," zhodnotil sezónu v pozitívnom duchu prezident Slovenského zväzu biatlonu Peter Vozár.