Main Content

Valencia odmieta trest za rasizmus na Viniciusa: Plánuje sa odvolať

streda, 24. máj 2023 14:52 | Autor: TASR

Vinicius Junior
Vinicius Junior | zdroj: TASR

Futbalový klub FC Valencia bude pykať za rasistické prejavy jeho fanúšikov voči hráčovi Realu Madrid Viniciusovi Juniorovi čiastočným zatvorením štadióna na päť duelov v La Lige. Zaplatiť musí taktiež pokutu 45.000 eur. Klub sa voči rozhodnutiu plánuje odvolať.

Brazílsky reprezentant sa stal terčom nenávistných prejavov v nedeľnom zápase 35. kola na štadióne Mestalla, v ktorom Valencia zvíťazila 1:0. V zápase uvidel v úplnom závere červenú kartu za nešportové správanie, no dištanc pre ďalší duel nedostane. "Súťažná komisia rozhodla, že rozhodca nemohol situáciu vyhodnotiť adekvátne, pretože nemal k dispozícii všetky súvislosti. Vinicius sa preukázateľne stal terčom rasistických pokrikov, čo znemožnilo štandardný priebeh duelu," zverejnila Španielska futbalová federácia (RFEF).

Valencia v utorok potvrdila, že polícia identifikovala troch fanúšikov podozrivých z prejavov nenávisti. Priznala mieru zodpovednosti, no odmietla, že by jej fanúšikovia boli výlučne rasisti. "V súvislosti s touto udalosťou sa zverejnilo veľa dezinformácií. Duel proti Realu Madrid sa vysielal naživo a bolo zreteľné, že celý štadión nie je rasistický. FC Valencia pristupuje k tomuto problému s plnou vážnosťou. Rasizmus nemá miesto v našej spoločnosti."

Klub považuje trest za prísny. "Je to nefér, výška trestu je neprimeraná. Navyše rozhodnutie vykonala RFEF na základe dôkazov, ktoré sú v rozpore s tvrdeniami polície i La Ligy. Klub nevidel a nedostal možnosť sa k ním vyjadriť pri vypočutí," zverejnil FC Valencia podľa DPA.

Udalosť nabrala aj politický rozmer. Rasizmus voči Viniciusovi odsúdili aj vrcholní politickí predstavitelia v Brazílii. V Sao Paule sa konala aj demonštrácia pred španielskym konzulátom