Main Content

Táto Tour de France bude pre Cavendisha špeciálna: Aký je dôvod?

štvrtok, 29. jún 2023 15:28 | Autor: TASR

Mark Cavendish
Mark Cavendish | zdroj: TASR

Nadchádzajúci ročník Tour de France bude mať pre britského cyklistu Marka Cavendisha špeciálny význam. Rovnako ako slovenský pretekár Peter Sagan, aj 38-ročný Cavendish sa na Tour predstaví poslednýkrát v kariére.

Počas uplynulých dvoch desaťročí si Brit vybudoval povesť jedného z najlepších šprintérov všetkých čias. Spoločne s Belgičanom Eddym Merckxom má na konte historicky najväčší počet etapových víťazstiev na Tour de France (34) a už v máji oznámil, že po tejto sezóne ukončí aktívnu kariéru. Najslávnejšie cyklistické preteky, ktoré sa začínajú 1. júla, tak tento rok absolvuje naposledy. "Je to niekde nad športom. Dôsledky víťazstiev a prehier na týchto pretekoch sú oveľa väčšie ako čokoľvek iné. Všetko okolo Tour je jednoducho väčšie. Vzostupy aj pády, všetko je to špeciálne," uviedol Cavendish.

Pozornosť sa teda sústredí na to, či sa Cavendishovi podarí triumfovať na jednej zo šiestich rovinatých etáp a prekonať svoj vlastný i Merckxov rekord. Či sa mu to podarí, alebo nie, Tour sa podľa agentúry DPA rozlúči s jedným zo svojich najväčších protagonistov. "Tieto preteky mi dali život, aký som mal. A ja som im dal život, ktorý som mal," vyhlásil Cavendish v roku 2021.

V priebehu profesionálnej kariéry získal Brit 162 víťazstiev, čo je tretí najväčší počet v histórii. Na olympijských hrách v Riu 2016 vybojoval striebro v dráhovej cyklistike, v rokoch 2005, 2008 a 2016 bol majster sveta v cestnej. Na konte má aj 17 etapových triumfov na Gire a tri na Vuelte. Od začiatku tohto roka jazdí v tíme Astana Kazachstan.